Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

"I wtedy urwał się mazurski Anioł...", woj. warmińsko-mazurskie

Celem zadania jest współtworzenie formy artystycznej– spektaklu teatralnego - p.t. "Z samego Nieba ide k 'wam", odwołującego się do misterium Jutrzni na Gody. Układ projektu to rodzaj ścieżki edukacyjnej, rozwijającej w uczestnikach umiejętności praktyczne, wiedzę elementarną i szerszą z dziedzin sztuki w obrębie teatru. 

Relikt polskości- „Jutrznia na Gody”- teatr misteryjny, istniejący na Mazurach od XVI w. do II w.św, był symbolem jedności kulturowej i tożsamości tutejszej społeczności. Celebrowany pośród niemieckojęzycznego żywiołu Prus w unikalnym brzmieniu języka polskiego doby J. Kochanowskiego, stał się istotnym elementem pejzażu kulturowego Mazur. Systemy i wojny zniszczyły „Jutrznię na Gody”… Ale my…

Część  mazurskiego misterium "Jutrzni"  wraz z tajemniczym incydentem upadku „żywego” Anioła spuszczanego z sufitu zboru w trakcie „Jutrzni” - opisanym w 1858 r. przez niejakiego Maxa Rosenheyna w przewodniku po Prusach Wschodnich - przywołamy na chwilę z krainy zapomnienia w spektaklu p.t. „Z samego nieba idę k'wam”.

Poprzez warsztaty, spotkania z dojrzałymi twórcami i udział w widowisku, zachęcimy osoby ciekawe życia do kreatywnego uczestnictwa w kulturze. Barwny spektakl dokona „przekładu” cennych znaków przeszłości na aktualne kody kulturowe.

Ponadto postaramy się w nim odpowiedzieć na sporo męczących pytań typu:

  • Kiedy spada „jutrzniany” Anioł?
  • Co widzą świadkowie „przy całkiem oświetlonym kościele”?
  • Kim są „zimni ludzie” i jak nazywał się facet z wąsikiem, który podpalił świat?
  • Co ma wspólnego żaba z wymiarem sprawiedliwości?
  • Czy „czescy” widzą przyszłość?
  • Czym jest miłość i gdzie mieszka prawda?
  • Dokąd odlatują Anioły?
  • Jak świat światem - kto jest komu bratem?

 

Jak zrobimy teatr?

Oczywiście jak zwykle wspólnie z Wami i po następującym porządku:

Rozpoczniemy próbami chóru. Od 27 czerwca, pod kierunkiem Joanny Gawryszewskiej z Fundacji Kreolia oraz Wolfganga Niklausa ze „Scholi Węgajty”, będziemy przygotowywać pieśni wykonywane tradycyjnie w trakcie Jutrzni. Praca będzie miała charakter cyklicznych spotkań oraz 2-3 dniowych warsztatów, w trakcie których popracujemy nad naturalną emisją głosu oraz wielogłosowym śpiewem kancjonałowym. Chór wzmocnimy muzyką instrumentalną.  Planowane są spotkania w ciągu całego miesiąca lipca.

Liczba miejsc: 15

Miejsce warsztatów: Jerutki k/Szczytna

 

19-22 lipca - warsztaty teatralne - poświęcone technikom aktorskim: pracy z ciałem, oddechem, emisją głosu. Poprzez udział w etiudach teatralnych, ochotnicy uczyć się będą od „zawodowców”: pracy z ciałem, przestrzenią, rekwizytem, a także technik radzenia sobie z tremą. Poznają alternatywne formy aktorstwa z obszaru improwizacji i dellarte. Będą również pracować z tekstem nad konkretnymi scenami realizowanego spektaklu, przy dużym udziale własnej inwencji popartej nowo nabytymi umiejętnościami.

Prowadzenie: Wiola Karpowicz - aktorka Teatru Miniatura oraz Krystian Wieczyński – aktor, mim, happener, związany z Teatrem Wiczy

Liczba miejsc: 10

Miejsce warsztatów: Jerutki k/Szczytna

 

25- 29 lipca - indywidualna praca aktorska z Wiolą Karpowicz i Krystianem Wieczyńskim nad poszczególnymi scenami spektaklu.

 

25-29 lipca - zbudujemy scenografię do spektaklu pod okiem Bartka Myślaka. Uczestnicy - w oparciu o przekazaną im przez prowadzącego wiedzę, dotyczącą technik plastycznych wykorzystywanych przy projekcie oraz konstrukcji typowych scenografii teatralnych -własnoręcznie, wspólnie z prowadzącymi warsztat, wykonają projekt scenografii. Następnie, w oparciu o powstały plan techniczny, zbudują pełną scenografię (włącznie z rekwizytami) do spektaklu teatralnego.

Liczba miejsc: 10 osób. Miejsce: Stodoła Chochół k/Świętajna.

 

Po 25 lipca wspólnie z kostiumologiem Ewą Helman Szczerbic projektujemy i przygotowujemy kostiumy dla ekipy aktorsko- muzycznej. Zdecydujemy, czy lepsze będą worki jutowe i prześcieradła, czy gorsety i kapelusze.

Liczba miejsc: 5 osób

Miejsce warsztatów: Jerutki k/Szczytna

 

30 lipca - 4 sierpnia - intensywne próby do spektaklu. Łączenie wszystkich elementów teatru w całość. Najbardziej żmudna praca, ale w końcu widać efekty. Zespolenie gry aktorskiej, muzyki, śpiewu, ruchu scenicznego, ruchu świateł, dopracowanie szczegółów i próby generalne.

Miejsce: Stodoła Chochół k/Świętajna.

 

W terminie: 30 lipca - 04 sierpnia - spotkanie popularyzatorskie w Szczytnie. Opowiemy o spektaklu i przygotowaniach, o Jutrzni na Gody i historiach przekazywanych przez najstarszych Mazurów, Karola Małłka i Maxa Rosenheyna.

 

5 sierpnia- premierowy pokazy spektaklu „Z samego nieba idę k'wam”.

Miejsce prezentacji: Stodoła  Chochół k/Szczytna

Szczegółowe informacje i zapisy na warsztaty: animakul@wp.pl 

Udział bezpłatny. Wiek 14+

Ekipa realizatorów:

Reżyseria i adaptacja: Romuald Wicza Pokojski

Scenariusz i muzyka: Robert Wasilewski

Scenografia: Bartosz Myślak

Kostiumy: Ewa Helman Szczerbic

Prowadzenie chórów: Joanna Gawryszewska, Wolfgang Niklaus

Obsada:

Wiola Karpowicz, Krystian Wieczyński,

oraz uczestnicy warsztatów aktorskich.

Oprawa muzyczna:

Chór pod kier. Joanny Gawryszewskiej.  Śpiewacy „Scholi Węgajty”: Wolfgang Niklaus, Monika i Serhiej Petryczenko, Adam Cudak. Zespół „Saks Szczytno” pod kier. Aleksandra Tomaszczyka. Kapela rodziny Wasilewskich.

Dyrektor artystyczny: Robert Wasilewski

Organizator: Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury „ANIMA”

Współorganizator: Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Spychowo.

Wsparcie: Miejski Dom Kultury w Szczytnie, Fundacja Kreolia Kraina Kreatywności, Zygmunt Rząp i Muzeum Rolnicze w Olszynach, Gmina Świętajno.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna, oraz ze środków: Powiatu Szczytno, Funduszu Aktywizacji Twórczości Teatralnej w Olsztynie, Samorządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego.

Źródło: www.facebook.com/AnimaKultura
Daty wydarzeń:

1.6.2016 - 5.8.2016

Autor wpisu: Ewa Wasilewska

Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA
województwo: warmińsko-mazurskie
12-100, Szczytno, Kobyłocha
animakul@wp.pl
www.facebook.com/AnimaKultura

Miejsce wydarzenia
Stodoła w Chochole k/ Świętajna
województwo: warmińsko-mazurskie
12-140 Świętajno, Chochół

Liczba odsłon: 1203
08.07.2016