Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kącik kultury - Czy animator kultury jest liderem?

Jest to kolejne pytanie o granice i o to kim się jest, a kim się nie jest. Lub jak ja to określam - kim się bywa. Szukając najbliższego słowa określającego Animatora a będącego w jego otoczeniu natrafiłem na Lidera. Moje pierwsze wrażenie było takie, że te dwa słowa są od siebie bardzo odległe myślowo, gdy przyjrzałem się z bliska okazało się jednak, że granica pomiędzy Liderem a Animatorem zaciera się i ciężko ją definitywnie wyznaczyć.

 

Najbliższą mojemu sercu odpowiedzią stała się wypowiedź Ewy Zbroi, którą znajdziecie w filmie: „Dobry lider to jest taka osoba, która jak się obejrzy za sobą, za nim są tabuny ludzi. Dobry animator to jest ktoś taki przed którym jest bardzo dużo ludzi.” Gdy po raz pierwszy ją usłyszałem, wyobraziłem sobie wielki pochód, na którego początku jest osoba, która mówi przez mikrofon do tłumu. Natomiast na końcu jest człowiek, który na plecach targa wielki głośnik i co jakiś czas podaje innym organizatorom pochodu informacje przez krótkofalówkę o tym jaka zmiana w ruchu pochodu następuje.

Powracając do pytania tytułowego, w moim uznaniu animator zawsze będzie liderem, tylko nie zawsze musi to pokazywać i nie zawsze musi nim być. Ot, proste prawda? Nie do końca. Jest bowiem wiele zmiennych, które obracają się wokół przestrzeni, czasu i człowieka. I dopiero gdy zwrócimy na nie uwagę możemy sobie odpowiedzieć, czy w danej przestrzeni i danym czasie obserwowany przez nas człowiek jest Animatorem czy Liderem. Jedno jest niezaprzeczalne - obie postacie są katalizatorami zmian w swoich społecznościach…
Mam nadzieję, że ostatni odcinek z serii Tożsamość sprawi, że występujący w nim animatorzy zainspirują Cię, drogi widzu, swoją wizją i ideałami.
Miłego oglądania!
Patryk Kuś - animator kultury

Realizacja: Patryk Kuś
Współpraca: Michał Zieliński
Partner: Fundacja My Evergreen

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2015. Stypendium na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury Animacja i edukacja kulturalna.

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

15.6.2016 godz. 11:27 - 11:27

Patryk Kuś, Michał Zieliński
Fundacja My Evergreen, 2015
Liczba odsłon: 1183
18.06.2016

Zobacz także:

Rusza nabór dobrych praktyk na Ogólnopolską Giełdę Projektów "animacja+woda"

Przed nami już siódma edycja najbardziej inspirującej konferencji w Polsce – uruchamiamy nabór dobrych praktyk na Ogólnopolską Giełdę Projektów! Tym razem spotkamy się w Gdyni w dniach 19-20 października, dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury, Miasta Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji w Gdyni, Gdyńskiego Centrum Filmowego i Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Tematem, z którego będziemy czerpać, jest kulturotwórcza rola wody i terenów nadwodnych. Swoje projekty można zgłaszać do 30 czerwca.
 

Międzypokoleniowe spotkania sąsiedzkie - przewodnik dla mieszkańców

Publikacja „Międzypokoleniowe spotkania sąsiedzkie” to przewodnik po tym, w jaki sposób uruchamiać działania sąsiedzkie na osiedlu lub dzielnicy. Od czego zacząć, jak zachęcić mieszkańców do pierwszych aktywności, a wreszcie - w jaki sposób zaplanować pracę i przygotować pierwsze wspólne działanie.

Dynowskie sobótki: zmowa wody i ognia dla miłości

Obrzęd sobótkowy staje się pretekstem, aby rozmawiać o tradycji i kulturze dynowskiej społeczności lokalnej oraz wsi sąsiadujących z miastem. Inspirujemy się tekstem „Pieśń świętojańska o Sobótce” J. Kochanowskiego, który stanie się bazą do tworzenia widowiska, pracy z młodzieżą. Jednak treść i głębię tradycji da widowisku obrzędowość ludowa Dynowszyzny, a szczególnie ta okresu wiosenno-letniego, rodzinne zwyczaje (stare pieśni, teksty poetów, opisy zwyczajów sobótkowych, scenki rodzajowe).