Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kącik kultury - Czy animator kultury jest liderem?

Jest to kolejne pytanie o granice i o to kim się jest, a kim się nie jest. Lub jak ja to określam - kim się bywa. Szukając najbliższego słowa określającego Animatora a będącego w jego otoczeniu natrafiłem na Lidera. Moje pierwsze wrażenie było takie, że te dwa słowa są od siebie bardzo odległe myślowo, gdy przyjrzałem się z bliska okazało się jednak, że granica pomiędzy Liderem a Animatorem zaciera się i ciężko ją definitywnie wyznaczyć.

 

Najbliższą mojemu sercu odpowiedzią stała się wypowiedź Ewy Zbroi, którą znajdziecie w filmie: „Dobry lider to jest taka osoba, która jak się obejrzy za sobą, za nim są tabuny ludzi. Dobry animator to jest ktoś taki przed którym jest bardzo dużo ludzi.” Gdy po raz pierwszy ją usłyszałem, wyobraziłem sobie wielki pochód, na którego początku jest osoba, która mówi przez mikrofon do tłumu. Natomiast na końcu jest człowiek, który na plecach targa wielki głośnik i co jakiś czas podaje innym organizatorom pochodu informacje przez krótkofalówkę o tym jaka zmiana w ruchu pochodu następuje.

Powracając do pytania tytułowego, w moim uznaniu animator zawsze będzie liderem, tylko nie zawsze musi to pokazywać i nie zawsze musi nim być. Ot, proste prawda? Nie do końca. Jest bowiem wiele zmiennych, które obracają się wokół przestrzeni, czasu i człowieka. I dopiero gdy zwrócimy na nie uwagę możemy sobie odpowiedzieć, czy w danej przestrzeni i danym czasie obserwowany przez nas człowiek jest Animatorem czy Liderem. Jedno jest niezaprzeczalne - obie postacie są katalizatorami zmian w swoich społecznościach…
Mam nadzieję, że ostatni odcinek z serii Tożsamość sprawi, że występujący w nim animatorzy zainspirują Cię, drogi widzu, swoją wizją i ideałami.
Miłego oglądania!
Patryk Kuś - animator kultury

Realizacja: Patryk Kuś
Współpraca: Michał Zieliński
Partner: Fundacja My Evergreen

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2015. Stypendium na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury Animacja i edukacja kulturalna.

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

15.6.2016 godz. 11:27 - 11:27

Patryk Kuś, Michał Zieliński
Fundacja My Evergreen, 2015
Liczba odsłon: 1055
18.06.2016

Zobacz także:

#Wilamowice mówią

#Wilamowice mówią  to projekt mający na celu wsparcie mieszkańców Wilamowic w zachowaniu i rozwoju unikalnego dziedzictwa kulturowego. Opieramy się na interdyscyplinarnej współpracy specjalistów z różnych dziedzin z lokalną społecznością. Tworzymy wspólnie nowe produkty zakorzenione w lokalności. Opowiadamy sobie i innym o tym,  ciekawe, ważne, ale też trudne dla Wilamowian: o kulturze i historii tej wyjątkowej miejscowości.

Zobacz relację z Ogólnopolskiej Giełdy Projektów i poznaj przepis na działania międzypokoleniowe!

W dniach 12-13 grudnia 2016 roku Lublin gościł ponad 250 animatorów kultury z całej Polski. Praktycy spotkali się w Centrum Spotkania Kultur, żeby zgłębić problematykę międzypokoleniową, wymienić doświadczeniami i pomysłami oraz wziąć udział w konsultacjach eksperckich i warsztatach. Zobacz zdjęcia, reportaż filmowy, wykład zagranicznego praktyka oraz prezentację projektów!

Wizyta studyjna - "Jedź z nami" do Gdańska! [nabór]

Jeżeli jesteś przedstawicielem organizacji pozarządowej, grupy nieformalnej lub animatorem działającym w obszarze kultury, który poszukuje inspiracji do dalszych działań, chce nawiązać nowe kontakty i rozszerzyć swoje horyzonty mamy dla Ciebie doskonałą propozycję.