Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kącik kultury - Czy animator kultury jest liderem?

Jest to kolejne pytanie o granice i o to kim się jest, a kim się nie jest. Lub jak ja to określam - kim się bywa. Szukając najbliższego słowa określającego Animatora a będącego w jego otoczeniu natrafiłem na Lidera. Moje pierwsze wrażenie było takie, że te dwa słowa są od siebie bardzo odległe myślowo, gdy przyjrzałem się z bliska okazało się jednak, że granica pomiędzy Liderem a Animatorem zaciera się i ciężko ją definitywnie wyznaczyć.

 

Najbliższą mojemu sercu odpowiedzią stała się wypowiedź Ewy Zbroi, którą znajdziecie w filmie: „Dobry lider to jest taka osoba, która jak się obejrzy za sobą, za nim są tabuny ludzi. Dobry animator to jest ktoś taki przed którym jest bardzo dużo ludzi.” Gdy po raz pierwszy ją usłyszałem, wyobraziłem sobie wielki pochód, na którego początku jest osoba, która mówi przez mikrofon do tłumu. Natomiast na końcu jest człowiek, który na plecach targa wielki głośnik i co jakiś czas podaje innym organizatorom pochodu informacje przez krótkofalówkę o tym jaka zmiana w ruchu pochodu następuje.

Powracając do pytania tytułowego, w moim uznaniu animator zawsze będzie liderem, tylko nie zawsze musi to pokazywać i nie zawsze musi nim być. Ot, proste prawda? Nie do końca. Jest bowiem wiele zmiennych, które obracają się wokół przestrzeni, czasu i człowieka. I dopiero gdy zwrócimy na nie uwagę możemy sobie odpowiedzieć, czy w danej przestrzeni i danym czasie obserwowany przez nas człowiek jest Animatorem czy Liderem. Jedno jest niezaprzeczalne - obie postacie są katalizatorami zmian w swoich społecznościach…
Mam nadzieję, że ostatni odcinek z serii Tożsamość sprawi, że występujący w nim animatorzy zainspirują Cię, drogi widzu, swoją wizją i ideałami.
Miłego oglądania!
Patryk Kuś - animator kultury

Realizacja: Patryk Kuś
Współpraca: Michał Zieliński
Partner: Fundacja My Evergreen

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2015. Stypendium na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury Animacja i edukacja kulturalna.

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

15.6.2016 godz. 11:27 - 11:27

Patryk Kuś, Michał Zieliński
Fundacja My Evergreen, 2015
Liczba odsłon: 1258
18.06.2016

Zobacz także:

”Kra, kra, kra ... Garwolin gra”

Projekt skierowany do młodzieży ze szkół garwolińskich w wieku 14-17 lat, która poprzez udział w projekcie może zmienić perspektywę postrzegania swojej indywidualności i podmiotowości, a także zwrócić uwagę na to, że ma znaczący wpływ na zmiany w środowisku lokalnym. Młodzież odkryje, że ludzie noszą w sobie wspaniałe historie i warto jest z nimi rozmawiać i o nie pytać. Każdy człowiek nabiera wtedy dla nas ogromnego znaczenia i jest dla nas ważny.

Policealne Studium Animatorów Kultury zaprasza!

Zapraszamy na II nabór do Studium Animatorów Kultury w Kaliszu! Ostatnie dni składana wniosków, w których mamy do wyboru trzy wspaniałe specjalizacje: animator działań teatralnych, animator tańca, animator działań filmowych.

Poznaj ofertę szkoleniową Kadry Kultury

Jeśli szukasz informacji o wszystkich szkoleniach, warsztatach, webinariach i programach profesjonalizacyjnych (Ogólnopolska Giełda Projektów, Staże w instytucjach kultury, Wolontariat w kulturze, Pracuj w kulturze) organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, wejdź na stronę Kadry Kultury! Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym roku!