Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

In Between? W poszukiwaniu historii mówionych na pograniczach Europy, rekrutacja

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność rozpoczyna rekrutację do drugiej edycji projektu "In Between? W poszukiwaniu historii mówionych na pograniczach Europy", który jest skierowany do młodzieży w wieku 18-25 lat. Tym razem młodzi Europejczycy wybiorą się w podróż w okolice Grazu na pograniczu Austrii i Słowenii, w sąsiedztwo Czeskiej Szwajcarii na styku Czech, Niemiec i Polski, nad dorzecze Dunaju i Drawy przy granicy węgiersko-chorwackiej oraz na Zakarpacie, gdzie krzyżują się Słowacja, Ukraina i Węgry. Rekrutacja uczestników potrwa do 10 lipca 2016 r.
 

Projekt In Between? W poszukiwaniu lokalnych historii na pograniczach Europy ma zachęcić młode pokolenie Europejczyków do poznawania historii XX wieku poprzez rozmowy z jej uczestnikami.

W ramach projektu kilkuosobowe grupy młodych ludzi udadzą się do czterech wielokulturowych regionów przygranicznych Europy, aby podczas spotkań z mieszkańcami uporządkować rodzinne archiwa i zarejestrować wspomnienia.

Przed rozpoczęciem wizyt studyjnych (16-22.09) uczestnicy projektu wezmą udział w warsztatach (12-15.09) prowadzonych przez ekspertów z zakresu historii najnowszej, historii mówionej (oral history), antropologii kultury oraz archiwistyki. Młodzież pozna tajniki zbierania relacji, prowadzenia wywiadów oraz digitalizacji pamiątek i dokumentów, a także specyfikę i historię odwiedzanych regionów. Następnie, uczestnicy projektu, podzieleni na 5-osobowe grupy, wyruszą do miast i miejscowości przygranicznych, gdzie spędzą siedem dni.

Poszukując lokalnych, osobistych historii, wpisanych w wielokulturowy pejzaż wybranych regionów, młodzież poznawać będzie w praktyce narzędzia i metody badania oraz dokumentowania przeszłości. Zgromadzone w ten sposób wspomnienia, nagrania dźwiękowe i video, fotografie, listy, a także zeskanowane dokumenty i inne świadectwa życia codziennego staną się bazą do opracowania relacji z podróży.

Udział w projekcie będzie dla uczestników okazją nie tylko do rozwoju kompetencji z zakresu terenowych badań historycznych oraz etnograficznych, ale także pozwoli na pogłębienie wiedzy o procesach historycznych Europy XX wieku. Zebrany materiał dokumentalny obrazujący utrwaloną w rodzinnych fotografiach i opowieściach przeszłość czterech, złożonych kulturowo i historycznie regionów Europy, stanie się tematem podsumowującej projekt konferencji z udziałem antropologów kultury, historyków i badaczy oral history, która odbędzie się w grudniu 2016 r. w Warszawie.

Organizatorzy poszukują dwudziestu młodych ludzi, zarówno studentów, jak i freelancerów w wieku 18-25 lat, którzy chcieliby spróbować swoich sił w badaniu ludzkiej pamięci o najnowszej historii.

Aby wziąć udział w projekcie, należy do 10 lipca 2016 r. wypełnić formularz rekrutacyjny, znajdujący się na stronie ww.enrs.eu/inbetween. Ocenie podlegać będą m.in. motywacje uczestników do udziału w projekcie, ich otwartość i gotowość do współpracy. Warunkiem udziału jest znajomość języka angielskiego i jednego z języków używanych w wybranym regionie.
 

Źródło: www.enrs.eu/inbetween
Daty wydarzeń:

8.6.2016 - 10.7.2016

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
00-480 Warszawa, ul. Wiejska 17/3
office@enrs.eu, +48 22 891 25 00
www.enrs.eu/inbetween
Liczba odsłon: 778
08.06.2016