Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Młodzi odkrywcy kreatywności

7-letnia Ania nigdy nie była w kinie ani w teatrze, a rodziców 10-letniego Janka nie stać na zakup podstawowych artykułów rozwijających jego zdolności artystyczne. Takich dzieci w naszym kraju jest dużo więcej. Aby pomóc im wkroczyć w świat kultury i sztuki powstała Akademia Odkrywców Kreatywności organizowana przez Stowarzyszenie Wiosna. W projekcie udział weźmie 636 dzieci ze 118 partnerskich szkół podstawowych na terenie 20 miast z całej Polski.

 

Problematyka

Projekt "Akademia Odkrywców Kreatywności" to kompleksowy program, którego celem jest wzmocnienie twórczego i aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz rozwój kreatywnych kompetencji społecznych w obszarze kultury u dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Cel projektu 

Poprzez nieformalną edukację kulturalną, w 20 polskich miastach dzieci będą stopniowo i sukcesywnie oswajać się ze światem kultury, aktywnie w nich uczestniczyć oraz świadomie je interpretować. Warsztaty w Akademii Odkrywców Kreatywności budzą w małych artystach nowe pasje. Dzieci poznając świat sztuki, kreują w swojej wyobraźni nowe pomysły na własną przyszłość. Za nimi kilkanaście warsztatów kreatywnych, ale to jeszcze nie koniec. Artystyczne przygody potrwają do lipca.

Metody

Wszystkie warsztaty rozpoczynają się od krótkiego wykładu – artysta przedstawia się i opowiada o swojej pracy. Mówi o tym, kiedy dany rodzaj sztuki powstał, jak i gdzie można ją wykorzystywać. - To moment, w którym dzieci mają niezliczone ilości pytań. Ich ciekawość sztuki z tygodnia na tydzień wzrasta coraz bardziej – mówi Ania, wolontariuszka AOK. Później artyści prezentują materiały i techniki, które posłużą uczestnikom do tworzenia prac plastycznych. Dzieci wiedzą już, jak wykonać ozdoby z filcu i czym jest metoda decoupage. Poznały pracę scenografa i potrafią przygotować scenograficzną makietę – dioramę. Trenowały taniec towarzyski i tańce współczesne, a także sprawdzały, czy mają szansę na filmowego Oscara za najlepsze role aktorskie. Różnorodność zajęć sprawia, że każde dziecko ma okazję znaleźć coś inspirującego.

Ania pokochała pacynki. Podczas wizyty w teatrze mali studenci mieli okazję zwiedzić wystawę z historycznymi kukiełkami, przygotować mini spektakle i prowadzić dialogi wcielając się w ich role. Później z pomocą wolontariuszy i artystów wykonali własne. - Szkoda, że nie możemy zostać tu dłużej. Zrobiłabym mojej księżniczce jeszcze rodziców, królewicza i dzieci! –  powtarzała dziewczynka, kiedy opuszczali mury teatru.

Jankowi najbardziej spodobały się warsztaty w drukarni. Po obejrzeniu wystawy prac graficznych, artysta zaprowadził ich do swojej pracowni, gdzie mogli obejrzeć zabytkowe maszyny drukarskie. Pokazał im, jak metodą linorytu wykonać projekty i prace graficzne. Dzieci miały okazję stworzyć własne grafiki, z których później przygotowano wystawę. Uczestnicy jednogłośnie uznali, że Janek ma prawdziwy talent i wybrali jego pracę, jako najlepszą z zaprezentowanych.

Zobacz, jakie warsztaty mają za sobą studenci Akademii Odkrywców Kreatywności!

Efekty

Podsumowaniem działań będzie 15 wernisaży prac dzieci w 15 miastach. Wernisaże będą zwieńczeniem projektu, wydarzeniem nobilitującym dla najmłodszych artystów, publiczna prezentacja ich prac będzie szczególnym rodzajem docenienie ich wysiłków twórczych i włożonej pracy.

Rodzaj dofinansowania

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizator

Stowarzyszenie Wiosna

Partnerzy

Stowarzyszenie Edukacji Nieformalnej KULTURAtka.

Źródło: www.kreatywni.wiosna.org.pl

Autor wpisu: Karolina Hebda

Stowarzyszenie WIOSNA
województwo: małopolskie
Kraków 31-031, ul. Berka Joselewicza 21
biuro@wiosna.org.pl, +48 12 421 28 54
www.kreatywni.wiosna.org.pl
Liczba odsłon: 710
08.06.2016