Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Sieć kultury. Edukacja kulturowa w województwie pomorskim

„Sieć kultury. Edukacja kulturowa w województwie pomorskim” to program dla osób, które zajmują się edukacją kulturową. Składa się z czterech, ściśle ze sobą powiązanych, części: badawczej, integracyjnej, warsztatowej i konkursowej. Jego zadaniem jest wzmocnienie roli edukacji kulturowej w działaniach instytucji kultury i oświaty przez tworzenie warunków do współpracy między edukatorami i animatorami kultury. „Sieć kultury” jest częścią ogólnopolskiego „Programu Bardzo Młoda Kultura”, który służy upowszechnianiu edukacji kulturowej. Trzyletni (2016-2018) program jest prowadzony przez Narodowe Centrum Kultury, a jego, wyłonionym w drodze konkursu, operatorem w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej.

W kwietniu ruszył program „Sieć kultury. Edukacja kulturowa w województwie pomorskim”. Składa się on z czterech, ściśle ze sobą powiązanych, części:

  1. Badawczej, która służy przede wszystkim diagnozie środowiska zajmującego się edukacją kulturową. Jednym z jej efektów będzie ogónodostępna baza organizacji zajmujących się edukacją kulturową oraz edukatorów i animatorów kultury.
  2. Integracyjnej (informacyjno-sieciującej), która  tworzy i wzmacnia sieci powiązań pomiędzy osobami zaangażowanymi w edukację kulturową, niezależnie od tego jaki typ organizacji reprezentują. Efektem tych działań ma być tworzenie warunków do wymiany doświadczeń, wzajemnej inspiracji i dzielenia się dobrym praktykami. To także przestrzeń do rozmowy o tym, jak rozumieć edukację kulturową. Organizowane będą, między innymi, spotkania informacyjne, giełdy inspiracji, seminaria, konferencje, spotkania integracyjne.
  3. Warsztatowej, której celem jest wsparcie edukatorów i animatorów w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności. Dotyczy to zarówno nowych narzędzi i metod pracy edukacyjnej, jak i ogólnych umiejętności związanych między innymi z zarządzaniem projektem, tworzeniem budżetu, promocją działań.
  4. Konkursowej, która pozwala na realizację projektów edukacyjnych. Projekty będą wybierane konkursowo. W konkursie mogą uczestniczyć osoby indywidualne oraz instytucje kultury, oświaty i organizacje pozarządowe. Ważnym kryterium wyboru projektów będzie zaangażowanie przedstawicieli instytucji kultury i oświaty.

Autor wpisu: Agata Andrasiak

Instytut Kultury Miejskiej
województwo: pomorskie
80-830 Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40
ikm@ikm.gda.pl
www.ikm.gda.pl
Liczba odsłon: 693
31.05.2016