Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren

Malarstwo, instalacja, akcje teatralne i fotografia - II edycja Wędrownego Uniwersytetu Dziecięcego to spotkania ze sztuką w 3 wsiach: Dąbrówce, Giecznie i Szczawinie w Gminie Wiejskiej Zgierz. Przez 6 miesięcy dzieci poznają kanon sztuki współczesnej, a także podejmą działania artystyczne wokół specyfiki lokalnej kultury.

Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy wraca do trzech z sześciu wsi w których działał w ramach pierwszej edycji. Ideą Uniwersytetu jest docierać do miejscowości, których mieszkańcy (szczególnie najmłodsi) mają utrudniony dostęp do kultury, aby poprzez działania animacyjne angażować do działania na rzecz własnej społeczności.

II edycja składa się z trzech modułów: "Sztuka na wsi", "Wieś robi sztukę" i "Dzieci robią kulturę".

Pierwszy o charakterze edukacyjnym zachęca do poznawania historii sztuki poprzez tworzenie w stylistyce wybranych nurtów artystycznych. To okazja poznania artystek i artystów poprzez spróbowanie ich ulubionych technik. Będziemy malować impastem jak Van Gogh, tworzyć ready-mades niczym Duchamp, tworzyć surrealistyczne autoportrety niczym Frida Kahlo. Zależy nam, aby zainteresować dzieci sztuką, uzupełnić wiedzę, którą zdobywają o niej w szkole, a co szczególnie ważne - zachęcać do tworzenia, czerpania z niego radości, niezależnie od posiadanego talentu.

Moduł zakończy się przygotowaniem wystawy prac, które powstaną podczas zajęć - na wernisaż zaprosimy mieszkanki i mieszkańców wsi, organizacją, stworzeniem katalogu zajmą się dzieci.

"Wieś robi sztukę" zakłada zwrócenie się ku lokalnej kulturze, specyfice miejscowości - jeśli we wsi działa zespół ludowy nagramy videoklip do wybranego utworu, przygotujemy akcję teatralną lub zaprojektujemy i wydamy zin o miejscowości. Każda wieś stworzy/przeprowadzi trzy działania. Dzieci otrzymają wsparcie animatorów, a także artystów zaproszonych do tego etapu projektu. Chcemy zachęcić dzieci do refleksji na temat tego co wartościowego, ciekawego wynika z życia w ich wsi, a także co oni sami mogą zrobić, aby Szczawin, Dąbrówka i Gieczno były dobrym miejscem do mieszkania.

Po częściach edukacyjnej i animacyjnej zaprosimy dzieci do finałowej - partycypacyjnej - podczas dziecięcej konferencji wspólnie zastanowimy się nad możliwościami dalszej działalności Uniwersytetu, wypracujemy rekomendacje, które przekażemy władzom Gminy, Powiatu. Od dłuższego czasu staramy się zwrócić władzom uwagę jak dużą wartością są mobilne działania animacyjne, kulturalne. Na konferencji poszukamy odpowiedzi na pytania czy i jak ma wyglądać kontynuacja Wędrownego Uniwersytetu Dziecięcego.

Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy: kultura w terenie jest finansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna.

 

Źródło: Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy
Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren

Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren
Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren
Autor zdjęć: Daniel Kiermut

Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - z kulturą w teren
Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - uczyć, animować i zmieniać
Autor zdjęć: Daniel Kiermut

Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - uczyć, animować i zmieniać Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - uczyć, animować i zmieniać Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - uczyć, animować i zmieniać

Autor wpisu: Ilona Majewska

Liczba odsłon: 651
30.05.2016