Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Ścieżka 8 PRAWDA DOBRO PIĘKNO- triada Platona w kulturze płynnej nowoczesności

Ewa Kokot na autorskiej ścieżce uczestnictwa podczas II Niekongresu Animatorów Kultury włączy Was w akcję plakatową przeznaczoną dla uczestników NieKongresu i Festiwalu SLOT Art. Będzie ona spoiwem łączącym obydwie sytuacje, będzie punktem wyjścia do spotkania animatorów i uczestników  festiwalu. Nawiąże do idei platońskich, do ich aktualności, prostoty ujmującej i niezbędnej obecnie.

Słowa będące treścią działań są ponad poglądy, są podstawą kultury europejskiej, są często nieświadomym spoiwem łączącym różne postawy. Ważna będzie ich moc łączenia i porozumienia.

Całość działań: wywiady, spotkania, reportaż fotograficzny zakończone finałowo  akcją plakatową. Plakaty przeznaczone na każdy konkretny dzień będą reprezentować słowo, zarówno kolorem jak i formą. Projekt plakatów wykona profesjonalny projektant i zostaną wydrukowane z wyprzedzeniem. Będą dostosowane do swojej funkcji użytkowej – wywiadu z uczestnikami akcji, opatrzone innym kolorem, specjalnym miejscem na wywiad czy prezentację osoby wypowiadającej się. 

Każdy dzień spotkań będzie jednocześnie kontaktem  z  inną wartością: dobro, prawda i piękno, będzie zamysłem nad ideą wartości  zarówno dla grupy pracującej twórczo jak i dla uczestników obydwu spotkań. Trzy dni, trzy wartości i setki wywiadów-plakatów- spotkań z ludźmi. Dzięki wypełnianym plakatom pragniemy skupić swoją uwagę na podstawowych wartościach opisanych przez Platona.  Akcje będą inicjowane codzienną dyskusją o osobistych refleksjach wokół słów - kluczy. Następnie każdy z członków „grupy wartości” otrzyma około 20 wywiadów – plakatów do wypełnienia. Indywidualny wywiad będzie swoistym spotykaniem, rozmową, dialogiem z drugim człowiekiem.

DOBRO – dzień pierwszy

PRAWDA - dzień drugi

PIĘKNO- dzień trzeci

Trzy dni – trzy wartości, nieskrępowane możliwości do wyrażenia swoich poglądów. Wywiady będą połączone z akcją fotograficzną i zostaną uwiecznione nie tylko wypowiedzi, ale i emocje im towarzyszące. Akcja każdego dnia zakończy się wspólną instalacją w miejscu działań oraz pokazem wszystkich wypowiedzi uczestników. Instalacja będzie „rosła” wraz z czasem spotkania, będzie materialnym dowodem i efektem pracy wszystkich, którzy się spotkali. Plakaty zostaną też zaprezentowane w miejscach skąd przyjechali uczestnicy jako swoista „pamiątka” ze spotkania uczestników.

 

Ewa Kokot
edukatorka sztuki. Od 1989 realizuje roku autorskie projekty DZIECKO-SZTUKA-KONTAKT(około 1600 warsztatów twórczych i akcji). Pomysłodawczyni 3 międzynarodowych konferencji poświęconych wychowaniu przez sztukę. Autorka akcji: UTOPIA, PUSTKA, CIAŁO, LABORATORIUM MIASTA, POEZJA ULICY i DZIECI KOCHAJĄ SZTUKĘ. Prowadzi działalność wykładową, publikuje. Współpracuje z instytucjami kultury w Polsce i w Europie. Jest kuratorem projektu Future Artist i Galerii Ściana Sztuki Dziecka w Katowicach. Od 2012 kieruje Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej. Z-ca Przewodniczącej P. K. Wychowania Przez Sztukę InSEA. Stypendystka MKiDN. W sferze jej zainteresowań jest wspólny obszar dla pedagogiki, psychologii i sztuki wizualnej. Publikacje: Portret damy (2005), Fortepian czyli gra faktury (2007), Księga Pracy Twórczej (2010), Nasza Przestrzeń (2012), Ścieżka zmysłowa (2013), Wielki Album Ważnych Dzieł (2014), Dziecko w pracowni- notatki twórcze( 2015). Filmy: Świat-Oswajanie(2011), Future Artist (2011), Nasza Przestrzeń(2012).

Źródło: Platforma Kultury
Lubiąż
Liczba odsłon: 1706
16.05.2016

Zobacz także:

Rusza nabór dobrych praktyk na Ogólnopolską Giełdę Projektów "animacja+woda"

Przed nami już siódma edycja najbardziej inspirującej konferencji w Polsce – uruchamiamy nabór dobrych praktyk na Ogólnopolską Giełdę Projektów! Tym razem spotkamy się w Gdyni w dniach 19-20 października, dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury, Miasta Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji w Gdyni, Gdyńskiego Centrum Filmowego i Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Tematem, z którego będziemy czerpać, jest kulturotwórcza rola wody i terenów nadwodnych. Swoje projekty można zgłaszać do 30 czerwca.
 

Animacja Kultury IKP UW zaprasza na studia

Stowarzyszenie Katedra Kultury we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego zachęca do udziału w naborze na studia na specjalizacji praktycznej "Animacja Kultury" w roku akademickim 2017/2018. Zaproszenie jest kierowane do wszystkich zainteresowanych profesjonalną realizacją działań społeczno-kulturalnych, posiadających dyplom licencjata, magistra lub równorzędnego.

Poznaj ofertę szkoleniową Kadry Kultury

Jeśli szukasz informacji o wszystkich szkoleniach, warsztatach, webinariach i programach profesjonalizacyjnych (Ogólnopolska Giełda Projektów, Staże w instytucjach kultury, Wolontariat w kulturze, Pracuj w kulturze) organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, wejdź na stronę Kadry Kultury! Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym roku!