Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Ścieżka 7 Rewitalizacja: ratujemy świat

O czym opowie w swojej autorskiej ścieżce uczestnictwa podczas II NieKongresu Animatorów Kultury Wojciech Kłosowski? Już ponad połowa ludzkości żyje w miastach, a tymczasem miasta przeżywają dziś kryzys. Jak sobie z nim radzić? Odpowiedzią na miejski kryzys jest właśnie rewitalizacja. Ale – co to jest rewitalizacja? A wcześniej – co to jest miasto? I dlaczego ono jest dziś w kryzysie? A jeśli już nabierzemy przekonania, że rozumiemy miasto i istotę kryzysu miejskiego, to – jak przeciwdziałać kryzysowi? Na czym ma polegać rola animatora kultury w rewitalizacji?

Tematyka ścieżki: 

Już ponad połowa ludzkości żyje w miastach, a tymczasem miasta przeżywają dziś kryzys. Jak sobie z nim radzić? Odpowiedzią na miejski kryzys jest właśnie rewitalizacja. Ale – co to jest rewitalizacja? A wcześniej – co to jest miasto? I dlaczego ono jest dziś w kryzysie? A jeśli już nabierzemy przekonania, że rozumiemy miasto i istotę kryzysu miejskiego, to – jak przeciwdziałać kryzysowi? Na czym ma polegać rola animatora kultury w rewitalizacji? Dlaczego to animator ma ratować świat? Jak animator ma zadbać o to, aby ci którzy planują rewitalizację, rozumieli zawczasu, że muszą przewidzieć dla niego zadania i pieniądze na te zadania? Co z zadań animatorskich w rewitalizacji jest najtrudniejsze? Co się może nie udać? Na te wszystkie pytania będziemy wspólnie poszukiwać odpowiedzi w ciągu Niekongresu.

Narzędzia:

Będziemy dużo rozmawiać, ale jeszcze więcej ćwiczyć: zaczniemy od długich samoedukacyjnych dyskusji o mieście i jego kryzysie i istocie rewitalizacji. Zakwestionujemy po wielokroć to, co na ten temat wiemy jako oczywistości. Potem będziemy już tylko ćwiczyć, odgrywać role, wymyślać sposoby i sprawdzać je od razu w praktyce. Będziemy też wypoczywać i bawić się, bo bez tego – skąd mielibyśmy siłę tak potrzebną w rewitalizacji?

W ramach zabawy – będę w każdej wolnej chwili prowadzić otwarte warsztaty szermierki historycznej, na które ZAPRASZAM SERDECZNIE wszystkich chętnych: miecz dwuręczny i szabla – będziemy lać się, aż iskry będą się sypać. I – obiecuję – nikt nie zginie :-)

 

Wojciech Kłosowski
Ekspert samorządowy, specjalista w zakresie planowania strategicznego i rewitalizacji miast. Autor m. in. programu rewitalizacji Łodzi i Gorzowa Wlkp. Równolegle – animator kultury i ekspert w zakresie polityk kulturalnych, m. in autor strategii dla kultury woj. mazowieckiego.
Pracuje od zawsze nie za biurkiem, ale wœród ludzi i w terenie. Poza pracą zawodową – autor powieœści.

Źródło: Platforma Kultury
Lubiąż
Liczba odsłon: 1360
17.05.2016