Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

"Create life with your own hands - Design Yourself Manual"

To, w jaki sposób młodzi ludzie wyrażają siebie poprzez ich styl ubierania i jak związane to jest z ich samoświadomością i proaktywnością jest tematem wciąż słabo podejmowanym w edukacji i pracy z młodzieżą zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Publikacja ta, powstała w wyniku projektu "Design Yourself" zrealizowanego w ramach Akcji 2 programu Erasmus + Młodzież, ukazuje nie tylko wagę tego rodzaju wyrażania siebie, ale wprowadza także konkretny "know-how" pod kątem m.in. metod, narzędzi badawczych i internetowych.

Zapraszamy do podróży w głąb własnej ekspresji, rękodzieła, projektowania ubrań; podróży, podczas której można lepiej poznać siebie, a także spotkać mistrzów, uczniów i odkryć inspirujących miejsc. Czytelnik sam jest jedną z tych postaci i podczas czytania może przyjąć jedną z dwóch perspektyw (lub obie): ucznia i mistrza. Uczeń to ten, kto się rozwija i uczy. Mistrz to ten, kto wie jak tworzyć ręcznie części ubrań lub akcesoriów, a jednocześnie dba o środowisko rozwoju młodych ludzi.

Publikacja "Create life with your own hands - Design Yourself Manual" opisuje środowisko, które łączy indywidualnych artystów i twórców - rzemieślników z osobami uczącymi się. W tym środowisku pracownie stają się miejscami rozwoju osobistego, a uczniowie twórcami własnego życia. Rzemieślnicy zyskują nową rolę w społeczności - rolę edukatorów i tych, którzy dają siłę do samodzielnej zmiany społecznej, prowadzącej do przejścia z postawy konsumpcji do aktywnej postawy wobec życia codziennego.

Pierwsza część tej publikacji to przewodnik, w którym znajdują się wskazówki, porady i inspiracje, które umożliwiają wprowadzenie procesu "Design Yourself" w nowe środowisko oraz dostosowanie tego procesu do młodych ludzi, którzy są członkami danej społeczności.  Jeśli zatem jesteś rzemieślnikiem, lub pracownikiem młodzieżowym, nauczycielem czy edukatorem,  w tej części dowiesz się jak we własnym zakresie przeprowadzić badania jakościowe wśród młodych ludzi,  jak tworzyć środowisko uczenia się oraz jak korzystać z platformy internetowej łączącej twórców i uczących się. Jeśli jesteś uczniem, zapraszamy Cię do autorefleksji oraz własnoręcznego wyrażania się w formie "ścieżek uczenia się" dostępnych w języku polskim i angielskim na stronie designyourself.info/learning-paths/ oraz do korzystania z platformy internetowej.

Druga część publikacji opowiada historię tworzenia i uczenia się w naszym projekcie "Design Yourself". Przedstawia wyniki badań i narzędzia badawcze, które można wykorzystać jako autodiagnozę własnego rozumienia i praktyki dotyczącej własnoręcznego wyrażania się i proaktywności. Ponadto, zachęcając do dalszej refleksji, pokazuje proces i rezultaty uzyskane podczas projektu zarówno w kontekście środowiska uczenia się, platformy internetowej oraz wprowadzania idei "Design Yourself" w różnorodne środowiska młodych ludzi.

Końcowa część publikacji stanowi zaproszenie do dalszego wspólnego rozwijania metod, narzędzi i kierunków, w którym ten projekt może być wprowadzany w życie w różnych społecznościach lokalnych i międzynarodowych.

Publikacja w języku angielskim.

Źródło: www.designyourself.info

Autor wpisu: Marta Brzezińska-Hubert

FUNDACJA ARTE EGO
województwo: łódzkie, powiat: m. Łódź
93-521 Łódź, ul. Strycharska 24/82
fundacjaarteego@gmail.com, 662251101
www.designyourself.info
Dagna Gmitrowicz, Marta Brzezińska-Hubert, Eliza Zadłużna, Tomasz Lubotzki
Fundacja Arte Ego, 2016
sciezki
Liczba odsłon: 1169
03.05.2016