Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Pieśni Bezscenne

Pieśni Bezscenne to projekt, który odbywa się od stycznia do września 2016 roku. Podejmuje temat tradycyjnych pieśni ludowych w województwie opolskim. Łączy badania terenowe z edukacją. Dzięki temu materiał pozyskany podczas badań oraz z nagrań archiwalnych Muzeum Śląska Opolskiego stanie się kanwą do działań edukacyjnych tj. jak: lekcje muzealne oraz warsztatów śpiewaczych skierowane do dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Problematyka projektu

Badania terenowe zmierzają do udokumentowania oraz określenia stanu zachowania i przemian tradycyjnej części dziedzictwa kulturowego jakim są pieśni ludowe. Rejestrowane będą pieśni śpiewane zarówno przez ludność autochtoniczną, jak i napływową. W woj. opolskim na imprezach plenerowych powszechnie obecna jest muzyka ludowa stylizowana. Chodzi o to by dotrzeć do jej tradycyjnego oblicza, spoza sceny. Dodatkowo zaburzeniu oraz przerwaniu uległ międzypokoleniowy przekaz tradycji, wraz ze zmianą warunków życiowych, co nagli do dokumentowania tego, co zanika. Wobec powyższego, oprócz typowej pracy w terenie projekt zakłada więc spotkania z zespołami folklorystycznymi, pomijającymi podczas występów część repertuaru ze względów scenicznych, ale znającymi go i pamiętającymi naturalny kontekst wykonawczy pieśni.

Cel projektu

Nagrania, które powstaną oraz dotąd nie udostępniane nagrania ze zbiorów zgromadzonych w Muzeum Śląska Opolskiego trafią podczas działań edukacyjnych do mieszkańców woj. opolskiego. Przekazywanie dzieciom oraz dorosłym teoretycznej i praktycznej wiedzy o tradycyjnej muzyce ludowej ze szczególnym uwzględnieniem pieśni z terenu, na którym żyją to ciągle działania niszowe, lecz spotykające się w ogromnym zapotrzebowaniem społecznym. Temat ten nie jest obecny w edukacji formalnej, a w propozycjach innych jednostek zajmujących się edukacją naszym regionie prawie wcale się nie pojawia.

Metody

Powiązanie edukacji i propagowania wiedzy o historii lokalnej znajdzie połączenie w propozycji dla zorganizowanych grup dzieci z Opola. Będą mogły wybrać się na jedną z 10 przygotowanych lekcji muzealnych w Muzeum Śląska Opolskiego, czyli mini warsztaty śpiewacze połączone z zwiedzaniem ekspozycji stałej muzeum. Natomiast dorośli poznający pieśni ludowe na zajęciach wokalnych w muzeum zaprezentują efekty swojej pracy podczas koncertu finałowego w czerwcu.

Efekty

Projekt „Pieśni Bezscenne” zakłada dotarcie z zajęciami także do mieszkańców mniejszych miejscowości woj. opolskiego, którzy nie mają możliwości skorzystać z oferty kulturalno-edukacyjnej Opola. Poza Opolem odbędzie się więc 10 godzinnych zajęć dla dzieci oraz 3 jednorazowe spotkania śpiewacze dla młodzieży i dorosłych. Oprócz udokumentowania zjawisk kultury muzycznej oraz prezentacji śpiewu tradycyjnego, efektem działań projektowych będą: publikacje tekstów o charakterze naukowym, a także popularnonaukowym w prasie oraz Internecie.

Rodzaj dofinansowania

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator

Muzeum Śląska Opolskiego
 

Z aktualnościami można zapoznać się na towarzyszącemu projektowi blogu: 

http://piesnibezscenne.blogspot.com/

oraz na fan page:

https://web.facebook.com/piesniludoweopole/

Źródło: www.piesnibezscenne.blogspot.com
warsztaty śpiewacze oraz lekcje muzealne dla dzieci w Opolu i poza nim

warsztaty śpiewacze oraz lekcje muzealne dla dzieci w Opolu i poza nim warsztaty śpiewacze oraz lekcje muzealne dla dzieci w Opolu i poza nim warsztaty śpiewacze oraz lekcje muzealne dla dzieci w Opolu i poza nim

Autor wpisu: Iwona Wylęgała

Liczba odsłon: 616
03.06.2016

Zobacz także:

Poznaj ofertę szkoleniową Kadry Kultury

Jeśli szukasz informacji o wszystkich szkoleniach, warsztatach, webinariach i programach profesjonalizacyjnych (Ogólnopolska Giełda Projektów, Staże w instytucjach kultury, Wolontariat w kulturze, Pracuj w kulturze) organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, wejdź na stronę Kadry Kultury! Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym roku!

Piknik rodzinny "Na tropie sztuki"

Uczestnicy projektu artystycznego #natropiesztuki Małopolskiego Instytutu Teatralnego wraz z partnerami projektu: Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Białym Kościele, Szkołą Podstawową w Białym Kościele, Stowarzyszeniem Miłośników Doliny Prądnika „Nasza Dolina” serdecznie zapraszają małych i dużych mieszkańców Gminy Wielka Wieś i okolic na rodzinny piknik ze sztuką, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 lipca o godz 12:00 w ogrodzie przy Szkole Podstawowej w Białym Kościele (ul. Królowej Jadwigi 4).

Projekt ”Życzenia” Muzeum Etnograficznego w Krakowie - nabór badaczek i badaczy

Muzeum Etnograficzne w Krakowie rozpoczyna realizację projektu badawczego dotyczącego praktyk kulturowych związanych z życzeniami. Zaintrygowani współczesnymi wcieleniami dawnych zwyczajów, chcemy wziąć pod lupę konteksty życzeń i odsłonić kryjącą się za nimi tkankę kultury. I nie są to tylko nasze pobożne życzenia...