Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Pierwsze w tym roku Nowości Badawcze Obserwatorium Kultury.

Przed Wami pierwszy numer Nowości Badawczych Obserwatorium Kultury w tym roku (grudzień 2015 - luty 2016) – w odświeżonej szacie graficznej, uzupełniony o dodatkowy dział „Dziedzictwo i historia” i jak zwykle zawierający przegląd najważniejszych publikacji ze świata kultury, które ukazały się w ostatnim czasie. 

Nowy słownik polityki kulturalnej

W nowym słowniku polityki kulturalnej przyjrzeliśmy się dokładniej czym jest „mikroblog”. Zastanawiamy się nad charakterem mikroblogów, w jakich sytuacjach są one przydatne, kto najczęściej z nich korzysta.

Polskie raporty

Temat mikroblogów rozwija raport „Dwa zero czy zero? Blogi o tematyce kulturalnej a przemiany kultury uczestnictwa”. Z publikacji wyłania się przekrój przez polskie blogi – od bardzo zamkniętych, skierowanych do niewielkiej grupy odbiorców, poprzez te, które dążą do jak największej komercjalizacji treści. W minionym kwartale spore zainteresowanie budziło uczestnictwo w kulturze. Świadczy o tym chociażby fakt ukazania się aż trzech polskich raportów mieszczących się w tej tematyce, w tym dwie ważne, cykliczne publikacje, czyli: „Aktywność i doświadczenia w 2015 r." (CBOS) oraz „Uczestnictwo ludności w kulturze w 2014 r.” (GUS). Z obu z nich płynie optymistyczny wniosek – poziom uczestnictwa w kulturze wśród Polaków systematycznie wzrasta. Do refleksji skłania również lektura „Podnoszenia kompetencji kadr kultury w domach, centrach i ośrodkach kultury”. W sektorze kultury wielu ludzi stale uzupełnia swoje kompetencje, co niestety rzadko idzie w parze ze zwiększeniem wynagrodzenia. Zazwyczaj jedyną korzyścią wynikającą z takich szkoleń jest poczucie samozadowolenia.

Dziedzictwo i historia

W części poświęconej dziedzictwu kulturowemu i historii warto szczególnie zapoznać się z raportem powstałym na zlecenie NIDu – „Działania organizacji pozarządowych oraz samorządów w obszarze dziedzictwa kulturowego: współpraca, potrzeby, zaangażowanie wolontariuszy”. Jako ciekawostkę proponujemy „Selfie z muzeum. Na czym polega nowa moda wśród młodych i jak reagują na nią światowe muzea”. Z raportu wynika, że muzea podchodzą do zjawiska „selfie” w skrajnie różny sposób – od całkowitego zakazu robienia zdjęć po otwartość na „selfie”.

Zagraniczne raporty

Wśród zagranicznych raportów zachęcamy do przyjrzenia się „Creative Economy Employment in the EU and UK”, gdzie przedstawiono poziom zatrudnienia w branży kreatywnej w Europie. Z kolei publikacja „Quality of Life in European Cities 2015” to przekrój przez kilkadziesiąt europejskich miast z perspektywy jakości oferty kulturalnej i ogólnej satysfakcji z życia w mieście. Dość zaskakująco wypada w tym zestawieniu Białystok – białostoczanie są bardziej zadowoleni z życia niż londyńczycy lub mieszkańcy Paryża.

Artykuły naukowe

Treści artykułów naukowych dotyczą przede wszystkim ekonomii muzyki. Ukazał się również pierwszy polski artykuł w prestiżowym czasopiśmie „International Journal of Cultural Policy” - „Using Isaiah Berlin’s two concepts of liberty to rethink cultural policy: a case of Poland”. Autorka analizuje w nim politykę kulturalną w Polsce, począwszy od 1989 roku, z perspektywy wolności pozytywnej i negatywnej.

To tylko niektóre z publikacji, które ukazały się w najnowszym przeglądzie badań. Zachęcamy do zapoznania się z resztą raportów!

Podoba Ci się nasz przegląd badań? Zapisz się na badawczy newsletter!

 

Źródło: Obserwatorium Kultury
Tomasz Kukołowicz, Marlena Modzelewska, Marcin Poprawski, Aleksandra Wiśniewska, Wojciech Głowacki
Narodowe Centrum Kultury, 2016
Nowości Badawcze Obserwatorium Kultury 1_2016
Liczba odsłon: 1127
29.03.2016