Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kulturalni Edukatorzy - Mazowiecka Sieć Edukacji i Kultury

Mazowiecki Instytut Kultury jest operatorem regionalnym w województwie mazowieckim programu Bardzo Młoda Kultura. Kulturalni Edukatorzy - Mazowiecka Sieć Eduakcji i Kultury to trzyletni projekt, którego celem jest wzmacnianie środowiska animacji i eduakcji oraz łączenie sektorów kultury i oświaty. W ramach projektu przeprowadzona zostanie diagnoza środowiska aniamcji i edukacji w województwie mazowieckim, spotkania inicjujące, deabty, warsztaty oraz konkurs na współorganizację wydarzeń.

W pierwszym roku ważnym działaniem będzie prowadzenie diagnozy środowiska animacji i edukacji. Zespół Badawczy zbierze dotychczas powstałe raporty dotyczące kultury i działalności kulturalnej w województwie mazowieckim, ze szczególnym uwzględnieniem animacji i edukacji. W pierwszym roku planujemy także prowadzenie badań podczas realizacji poszczególnych etapów projektu oraz uzupełnienie ich badaniem ilościowym w formie ankiety. Na portalu Mazowieckie Obserwatorium Kultury stworzymy stronę dedykowaną Kulturalnym Edukatorom, na której znajdą się wszystkie informacje dotyczące projektu.

W marcu i kwietniu zorganizujemy spotkania inicjujące na terenie województwa mazowieckiego, na których przedstawimy założenia całego projektu, program warsztatów oraz wytyczne konkursu na współorganizację wydarzeń. Drugą część spotkania przeznaczymy na debatę dotyczącą kultury i oświaty w regionie. Na spotkanie zapraszamy szerokie grono: urzędników na szczeblu powiatowym i gminnym, radnych, dyrektorów, pracowników i współpracowników instytucji kultury i organizacji pozarządowych, dyrektorów szkół, nauczycieli, samodzielnych animatorów i edukatorów.

W kwietniu planujemy rozpocząć cykl warsztatowy. Do udziału zapraszamy osoby i podmioty działające w dziedzinie kultury i oświaty: pracowników instytucji kultury i organizacji pozarządowych, nauczycieli, samodzielnych animatorów i edukatorów oraz urzędników. Cykl warsztatowy będzie obejmował następujące tematy: współpraca międzysektorowa, zarządzanie projektem metodą service design oraz diagnoza potrzeb odbiorców.

Cykl warsztatowy będzie realizowany podczas:

  • 3 zjazdów, jednego dwudniowego i dwóch jednodniowych w następującym schemacie:
  • 1 zjazd: zarządzanie projektem/service design (dzień 1.), diagnoza potrzeb odbiorców (dzień 2.),
  • 2 zjazd: współpraca międzysektorowa,
  • 3 zjazd: zarządzanie projektem/service designPlanujemy przeprowadzenie 6 cyklów na terenie województwa mazowieckiego: w Warszawie, Ciechanowie, Ostrołęce, Radomiu, Płocku oraz Siedlcach. Warsztaty będą ściśle powiązane z konkursem i oprócz przekazania wiedzy, kompetencji i narzędzi będą służyły kompleksowemu opracowaniu pomysłu na projekt, aby był on gotowy do złożenia w konkursie. Zrealizujemy także cykl webinariów, we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Kolejnym etapem projektu będzie ogłoszenie konkursu na współorganizację wydarzeń, w którym będzie można składać projekty działań realizowanych przez osoby z sektora kultury i sektora oświaty. W konkursie będą mogły wziąć udział tylko te osoby, które wcześniej uczestniczyły w cyklu warsztatowym. Ich zadaniem będzie znalezienie partnera z drugiego sektora oraz złożenie wniosku na formularzu opracowanym na potrzeby projektu. Niezależna Komisja Ekspercka wybierze najlepsze projekty, które otrzymają dofinansowanie. Na etapie realizacji działania organizatorzy będą wspierani przez "Latających Animatorów" Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę".

Na koniec roku wydamy narzędziownik, czyli broszurę podsumowującą najważniejsze wydarzenia i działania realizowane w ramach projektu oraz prezentującą w skrótowej i przystępnej formie metody i narzędzie, które były wykorzystywane bądź powstały w trakcie realizacji Kulturalnych Edukatorów.

W styczniu 2017 roku zorganizujemy konferencję podsumowującą pierwszy rok działania programu.

Partnerzy projektu:

Centrum Edukacji Obywatelskiej
Federacja Mazowia
Forum Kultury Mazowsze
Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego
Kolektyw Badawczy
Mazowieckie Kuratorium Oświaty
Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Pracownia Muzyki Tradycyjnej przy Instytucie Muzyki i Tańca
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"
Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie "Projektoriat"
Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
Żuromińskie Centrum Kultury

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018.

Autor wpisu: Magdalena Różycka

województwo: mazowieckie

mik@mik.waw.pl, 22 58 64 200
www.mik.waw.pl
Liczba odsłon: 1077
15.03.2016