Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kultura na podwórkach, Zielona Góra

Podwórko jest przestrzenią najbliższą jego mieszkańców, miejscem codziennej aktywności lokalnej społeczności, nawiązywania i utrzymywania relacji społecznych, ale także zabawy i relaksu. W ramach projektu „Nowe Miasto. Sztuka w działaniu” chcemy zastanowić się wspólnie z mieszkańcami, środowiskiem kultury, a także lokalnymi decydentami nad możliwym zaangażowaniem narzędzi kultury w sprawy miasta. Spotkanie odbędzie się 16 marca.

Specyfika podwórka jako przestrzeni pół-prywatnej tworzy możliwość współdziałania określonej grupy zainteresowanych. W przeciwieństwie do miejskich placów czy parków daje również poczucie intymności, bezpieczeństwa i funkcjonowania w mniejszej skali w obrębie danego kwartału czy osiedla. W procesie rewitalizacji jest to miejsce, w którym mają szansę kiełkować pomysły na ożywianie całej dzielnicy.

Kultura coraz częściej gości na miejskich podwórkach. W naszych miastach wykwitły już ogródki społecznościowe, murale zakrywają zaniedbane ściany kamienic, a artyści pracują z lokalną społecznością na rzecz poprawy najbliższej jej przestrzeni. Podczas spotkania zastanowimy się nad sposobami angażowania mieszkańców za pomocą narzędzi sztuki w działania na rzecz miasta. Porozmawiamy także o ryzyku zawłaszczenia przestrzeni publicznych przez działalność artystyczną.

Spotkanie jest kolejnym z cyklu debat na temat roli sztuki w mieście, który został zainicjowany przez Instytut Sztuk Wizualnych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, BWA Zielona Góra oraz Fundację Salony. W ramach projektu „Nowe Miasto. Sztuka w działaniu” chcemy zastanowić się wspólnie z mieszkańcami, środowiskiem kultury, a także lokalnymi decydentami nad możliwym zaangażowaniem narzędzi kultury w sprawy miasta. 

Spotkanie odbędzie się 16 marca o godzinie 18:00 w Instytucie Sztuk Wizualnych.

W dyskusji wezmą udział:

Joanna Stembalska/ BWA Wrocław
Anna Kraśko/ F13 Centrala Twórcza
Joanna Legierska- Dutczak/ ISW WA UZ

Spotkanie poprowadzi

Marta Gendera/ Fundacja Salony

Źródło: www.fundacjasalony.pl
Daty wydarzeń:

16.3.2016

Fundacja Salony
województwo: lubuskie, powiat: m. Zielona Góra
Zielona Góra, ul. Fabryczna 13b
f.salony@gmail.com, 608 600 403
www.fundacjasalony.pl

Miejsce wydarzenia
Instytut Sztuk Wizualnych
województwo: lubuskie
65-517 Zielona Góra, ul. Wiśniowa 10

Liczba odsłon: 670
14.03.2016