Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Porywacze Snów - spektakl Sceny Lalkowej imienia Jana Wilkowskiego

Scena Lalkowa imienia Jana Wilkowskiego jest laureatem pierwszej edycji Konkursu imienia Jana Dormana, na produkcję i eksploatację spektaklu dla dzieci i/lub młodzieży, który jest prezentowany w placówkach oświatowych, organizowanego w 2015 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Spektakl, który powstał to opowieść o snach, koszmarach, marzeniach.

Skąd przychodzi sen? Jak go opisać? Czy koszmary senne można oswoić? Jak uwolnić się od lęków? Do czego służy Łapacz Snów?
Na wszystkie te pytania nie odpowiemy. Będziemy oddziaływali na zmysł słuchu, wzroku, dotyku – pobudzimy dziecięcą wyobraźnię. Opowiemy historię, w której uczestnicy projektu będą współtwórcami działań scenicznych. Będą mieli wpływ na przebieg zdarzeń i to dzięki ich zaangażowaniu oraz chęci zabawy przeniesiemy się do magicznego świata marzeń sennych.
To dzieci we współpracy z pedagogiem teatru wykreują teatralną rzeczywistość, która doprowadzi do powstania wspólnej przestrzeni między widzami a aktorami.

Łapacz Snów złapał w swoją sieć sen małego chłopca. W śnie bohater zmaga się z Potworem, który chce zamieszkać w jego pokoju. Z pomocą przychodzą Porywacze Snów. Potrafią przenikać do świata realnego oraz ożywiać dziecięce rysunki i opowieści. Po wielu próbach i trudach we współpracy z dziećmi Porywacze przeganiają Potwora. Świat sennych marzeń chłopca staje się bezpieczny i kolorowy.

inscenizacja, reżyseria: Dorota Anna Dąbek
scenografia, kostiumy, technologia i wykonanie scenografii: Miroslav Dusa
koncepcja muzyczna i wykonanie: Bogdan E. Szczepański
koncepcja i prowadzenie działań edukacyjnych: Aleksandra Beker
występują: Tomasz Madej, Jarosław Fandrejewski, Dorota Dąbek

czas trwania działań: 70 minut, premiera: 14 grudnia 2015 roku, spektakl i działania edukacyjne dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat, produkcja: Stowarzyszenie Scena Lalkowa im. Jana Wilkowskiego

Terminy spektakli w 2016 roku: 15.02 Przedszkole nr 2 w Kwidzynie, 16.02 Przedszkole Jedyneczka w Kwidynie; 17.02 Przedszkole Integracyjne, 18.02 – Przedszkole SMYK; 19.02 - Przedszkole Radość; 4.03 – Przedszkole Bratek 2 w Malborku, 11.03- GAMA w Kwidzynie; 18.03 – Przedszkole Bratek 1 w Prabutach; 1.04 Przedszkole w Ryjewie, 8.04 – Przedszkole w Ryjewie,15.04- Przedszkole w Straszewie

Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach i przedszkolach wynika z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.”

Do udziału w nim zostały zaproszone teatry, samorządowe instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Spośród 117 nadesłanych wniosków, dofinansowanie otrzymało 9 projektów, w tym kwidzyńskie stowarzyszenie.

Celem projektu jest prezentacja spektaklu o wysokiej jakości artystycznej w miejscach nieteatralnych – placówkach oświatowych (przedszkolach). Z tego względu autorzy i realizatorzy zadania postarali się, aby formuła spektaklu i powiązanych z nim działań edukacyjnych została w pełni opracowana z myślą o pracy w przestrzeni poza sceną – w zwykłej sali edukacyjnej, gdzie nie ma odpowiedniego często nagłośnienia czy oświetlenia. Ze względu na trudne i niezwykłe warunki sceniczne szczególne zadbano o przygotowanie i zaprojektowanie scenografii oraz muzyki tak, by powstał spektakl pozwalający na pracę profesjonalnego zespołu artystycznego poza teatrem i tym samym podniesiono jakość przedstawień pokazywanych przez placówki oświatowe.

Przed i po spektaklu są prowadzone przez Pedagoga teatru działania edukacyjne, które wprowadzają w tematykę przedstawienia i nową sytuację, jaka zaistniała w znanej dzieciom przestrzeni, przygotowują odbiorców do współdziałania podczas przedstawienia oraz domykają narrację spektaklu po przedstawieniu – zderzając ją ze światem dzieci.

Podczas pierwszych działań dzieci krok po kroku oswajają się na nowo z przeobrażoną na potrzeby przedstawienia ich własną przestrzenią i stopniowo wchodzą w tematykę spektaklu. Przedszkolaki dzielą się swoimi sennymi przeżyciami. Pod wpływem opowieści uruchamiają wir zdarzeń, które przenoszą je w świat teatru. Scenografia ożywa i w rzeczywistość wkrada się niezwykła opowieść, która w rezultacie prowadzi do oswojenia dziecięcych koszmarów. W trakcie przedstawienia Pedagog pozostaje z dziećmi, aby pomagać wchodzić w interakcję z realizatorami. W ostatniej części działań edukacyjnych dzieci wspólnie tworzą własną wersję Łapacza Snów, który pozostaje z nimi w przedszkolu. Ma on pomóc im w zatrzymaniu dobrych snów i odgonieniu od nich sennych koszmarów.

Tematyka przedstawienia, sposób jego wystawienia oraz przebieg działań edukacyjnych został w pełni dostosowany do wieku adresatów projektu, dzieci w wieku przedszkolnym (4–6-latków) i ich percepcji. Narracja jest odpowiednio skonstruowana i przekazana odbiorcom przede wszystkim za pomocą języka teatru cieni, ruchu aktorów i elementów wizualnych oraz dźwięku (muzyka na żywo). Muzyka na żywo staje się po części bodźcem współprowadzącym dzieci przez przedstawienie, dzięki temu, że reaguje na ich zachowanie. W trakcie trwania spektaklu realizatorzy na bieżąco odpowiadają na reakcje dzieci, które poprzez przygotowanie dla nich różnych narzędzi (specjalnych rekwizytów) mogą stać się w pewnym stopniu osobami współtworzącymi przebieg przedstawienia.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana. Konkurs organizuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Kwidzyn, Powiatu Kwidzyńskiego

Scena Lalkowa imienia Jana Wilkowskiego powstała w 2002 roku. I od tego czasu zaznacza znaczenie i potrzebę KULTURY poprzez budowanie przyjaznej przestrzeń dla SZTUKI ANIMACJI.

Scena Lalkowa imienia Jana Wilkowskiego jest stowarzyszeniem, które promuje „bywanie w sztuce”, które dostarcza informacji i poszerza wiedzę na temat teatru, filmu, muzyki, plastyki – ich języka i znaczeń, które stwarza warunki do emocjonalnego i twórczego rozwoju, które udowadnia prowincji, że może być nieprowincjonalna, które walczy o równość w kulturze nie godząc się na kulturalne wykluczenie, które od samego początku swojego istnienia w zależności próbuje zachować niezależność.

www.facebook.pl/ScenaLalkowa

Daty wydarzeń:

14.12.2015 - 30.6.2016

Autor wpisu: Marta Wojnicz

Scena Lalkowa imienia Jana Wilkowskiego
województwo: pomorskie, powiat: kwidzyński
82-500 Kwidzyn, Słowiańska 13
animo.pl@gmail.com, 531925095
www.animofestival.pl

Miejsce wydarzenia
Kwidzyn, Malbork, Prabuty, Ryjewo, Straszewo, Nowy Dwór Gdański
województwo: pomorskie
82-500 Kwidzyn, Słowiańska 13

Liczba odsłon: 1020
29.02.2016