Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe „KAMERALNE LATO” to największa impreza o artystycznym, edukacyjnym i społecznym charakterze w Radomiu. Składają się na nią warsztaty filmowe, pokazy młodego kina oraz klasyki, wykłady profesjonalistów z branży filmowej, a także panele dyskusyjne i konferencje społeczno-naukowe.

8. edycja projektu zakończyła się organizacyjnym sukcesem. Impreza, choć zasadniczo kontynuowała linię programową przyjętą w latach ubiegłych, wzbogaciła się o nowe punkty programu. "KAMERALNE LATO", jako wydarzenie filmowe, ma dwie cechy, które odróżniają je od pozostałych imprez w kraju. Podczas "KAMERALNEGO LATA" równie ważną częścią programu, co przeglądy i konkursy są warsztaty filmowe. Młodzi ludzie - od nastolatków po absolwentów uczelni - biorą udział w pełnym przygotowaniu filmu: od pomysłu do premiery, która odbywa się podczas gali finałowej. Drugą cechą szczególną imprezy jest jej prospołeczny profil, co wynika m.in. z faktu, że jest to jedyne ogólnopolskie wydarzenie filmowe w kraju współorganizowane przez Policję - w tym wypadku Komendę Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. Stąd społeczna tematyka filmów konkursowych, dydaktyczny wymiar etiud realizowanych podczas warsztatów przez grupy młodzieżowe oraz obecność wątków dotyczących bezpieczeństwa i prewencji w programie skierowanym do widowni dziecięcej.

W ramach 8. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych odbyły się kompleksowe warsztaty filmowe prowadzone przez uznanych specjalistów z branży filmowej. Odbyły się także konkursy filmowe: Konkurs Główny, Konkurs Filmów Niezależnych oraz Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK, przeznaczony dla początkujących filmowców amatorów.

Zrealizowano serię wydarzeń specjalnych, pozwalających zaprezentować się przed szeroką publicznością lokalnym artystom i animatorom kultury, którzy nie tylko pokazali w ramach imprezy swoją twórczość i dokonania, ale także mieli szansę włączyć się w kształtowanie programu "KAMERALNEGO LATA".

Odbywające się w dniach 5-11 lipca 2015 r. warsztaty filmowe zaowocowały stworzeniem w niezwykle szybkim tempie (sześć dni od powstania scenariusza do ostatecznej postprodukcji) dwóch etiud filmowych o tematyce społecznej, zaprezentowanych podczas uroczystej ceremonii zakończenia 8. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych.

Najbardziej prestiżową częścią programu filmowego był Konkurs Główny odbywający się w kinie HELIOS, w ramach którego pokazane zostały 24 fabuły, dokumenty i animacje. Filmy fabularne i dokumentalne zostały wybrane do konkursu zarówno ze względu na walory artystyczne, jak i z uwagi na swój społeczny profil. Katalog tytułów uzupełniały artystyczne animacje. Wysoki poziom selekcji podkreślany był publicznie przez jurorów i media.

Zaproszenie do Jury Konkursu Głównego przyjęli:
- Radosław Piwowarski - reżyser, scenarzysta (Przewodniczący Jury),
- Agnieszka Glińska - montażystka filmowa,
- Anna Mucha - aktorka,
- insp. Grzegorz Jach - Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji,
- Eryk Lubos - aktor.

Nagrodę GRAND PRIX 8. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych - Statuetkę „ZŁOTEGO ŁUCZNIKA” otrzymał film „Dokument”, w reżyserii Marcina Podolca. Nagrodę w wysokości 5.000 zł ufundował Prezydent Miasta Radomia. Nagrodę Specjalną w wysokości 1.000 zł, przyznaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, otrzymał film „Hitler w Operze” w reżyserii Michała Grzybowskiego. Z kolei certyfikat Ogólnopolskiego Programu Komendy Głównej Policji " Profilaktyka a Ty" za walory edukacyjno-profilaktyczne otrzymał film „Antek” w reżyserii Sylwii Galon (nagroda w wysokości 1.500 zł). Ponadto jury przyznało wyróżnienie honorowe oraz nominacje do prestiżowych Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego (www.janmachulski.pl), będących podsumowaniem rocznego dorobku młodego kina w Polsce:

- w kategorii „Najlepsza Reżyseria”: Anna Morawiec za film „ To byłoby coś pięknego”,
- w kategorii „Najlepsze Zdjęcia”: Jakub Stolecki za film „Obiekt”,
- w kategorii „Najlepszy Montaż”: Katarzyna Boniecka za film „Obiekt”,
- w kategorii „Najlepszy Aktor”: Adam Bobik za film „Charon”,
- w kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny”: „To byłoby coś pięknego”, reż. Anna Morawiec,
- w kategorii „Najlepszy Film Animowany”: „Udomowienie”, reż. Sylwia Gaweł.

Swoją nagrodę przyznała także publiczność (statuetka Złotego Anioła autorstwa radomskiej artystki Marty Sokół). Po raz kolejny w trakcie festiwalu obradowało jury dziennikarzy, do którego zaproszono zarówno przedstawicieli mediów specjalistycznych i patronackich, jak i reprezentantów mediów radomskich.

Konkurs Filmów Niezależnych, w którym organizatorzy postanowili rozróżnić programowo kino młode, ale profesjonalne od kina offowego, tworzonego poza oficjalnym obiegiem składał się z 14 filmów. Obejrzało je jury składające się ze znanych krytyków i publicystów: Ola Salwa (dziennikarka i recenzentka filmowa), Piotr Czerkawski (krytyk filmowy) i Mateusz Werner (filmoznawca, kulturoznawca).

Do Kina HELIOS, w którym odbywały się projekcje, przybyła liczna publiczność. Zarówno jurorzy jak i goście podkreślali wysoki poziom prezentowanych filmów. Grand Prix Konkursu Filmów Niezależnych - Nagrodę Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach w wysokości 1.000 PLN otrzymał film „Laboratorium” w reżyserii Natalii Nguyen. Jury przyznało również dwa wyróżnienia honorowe dla filmów „Gucio zaczarowany” w reżyserii Darii Kopiec oraz „Łańcuchy pokarmowe terenów zalesionych” autorstwa Macieja Gajewskiego.

Kolejną sekcją programową był Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK prezentujący produkcje niemieszczące się w granicach gatunku, amatorskie, często powstałe w warunkach domowych. Impreza odbywała się w klubie festiwalowym CZYTELNIA KAWY. Zwycięzce konkursu wybrała publiczność w otwartym głosowaniu. Nagrodę Główną Konkursu potrzymał film „Dresik" w reżyserii Piotra Matwiejczyka. Nagrodę - przelot samolotem Cesna na lotnisku w Piastowie obok Jedlińska (oraz możliwość zrealizowania tam scen do kolejnego filmu) - ufundował wójt Gminy Jedlińsk.

Jednym z tematów 8. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO była moda. Radom zawsze był silnym ośrodkiem rozwoju sztuk plastycznych, teraz staje się też znaczącym ośrodkiem kształcenia w tym kierunku, skupiającym wielu młodych projektantów. Radomscy projektanci zdobywają uznanie i popularność w kraju, wygrywając konkursy w Polsce i za granicą. Nawiązując do licznych powiązań Radomia ze światem mody, organizatorzy KAMERALNEGO LATA przygotowali podczas 8. edycji imprezy kilka ważnych wydarzeń programowych poświęconych tej tematyce. Jedna z nich był przegląd filmów modowych FASHION FILM, w ramach którego zaprezentowano 10 krótkich form filmowych zrealizowanych w ciągu ostatnich kilku lat przez wielokrotnie nagradzanych twórców. Seminarium WPŁYW MODY NA ROZWÓJ REGIONU odbyło się w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. Prezentację dotyczącą mody, jako sektora kreatywnego przygotowała dyrektor Ogólnopolskich Spotkań Filmowych, dr Anna Wróblewska. Po jej wystąpieniu zaprezentowany został raport o modzie w regionie autorstwa dr Moniki Mazur z Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu (w zastępstwie za nieobecną panią doktor raport przedstawił dziekan Andrzej Gołębiowski). Następnie odbyła się dyskusja moderowana przez dr Andrzeja Gołębiowskiego z WSH i dr Annę Wróblewską. Wzięli w niej udział: dyrektor Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych ŁAŹNIA, pani Beata Drozdowska, ambasadorka KAMERALNEGO LATA Anna Mucha, publicystka Ola Salwa („Polityka”), dziennikarka Aleksandra Różdżyńska oraz radomscy projektanci - Monika Makowska, właścicielka marki „MakoMo” oraz Ewelina Szymańska, właścicielka i promotorka marki „Radomianka”, których projekty pochodzące z najnowszych kolekcji można było obejrzeć w czasie trwania seminarium.

Sposobem na wyjście imprezy w przestrzeń miejską, była otwierająca "KAMERALNE LATO" parada pojazdów sportowych i zabytkowych połączona z piknikiem. Parada rozpoczęła się przed Komendą Wojewódzką Policji, gdzie dyrektor Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Anna Wróblewska oraz II Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji uroczyście otworzyli "KAMERALNE LATO 2015". Przejazd samochodów zakończył się na ulicy Żeromskiego, gdzie rozpoczął się KAMERALNY PIKNIK FILMOWY. W ramach pikniku swoje stoisko zorganizowała Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu - na stanowisku Laboratorium Kryminalistycznego można było zobaczyć m.in. jak pobiera się ślady linii papilarnych. Kluczowym elementem pikniku były także stoiska Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych ŁAŹNIA i American Corner, na których zainteresowane osoby mogły zapoznać się z wakacyjną ofertą Radomia, obejrzeć wystawę modową „Radom Fashion Show” oraz posłuchać zespołu „Accordions 4 World”, składającego się z czterech młodych radomskich akordeonistów: Piotra Motyki, Piotra Poterały, Mikołaja Skopka i Miłosza Prusińskiego.

Pokazy przy radomskich fontannach (jeden z głównych punktów miasta) są tą częścią "KAMERALNEGO LATA", która adresowana jest do najszerszej publiczności. Jej celem jest zwrócenie uwagi na imprezę, skłonienie do uczestnictwa w kulturze oraz - zgodnie z duchem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych - kształtowanie dobrych wzorców i zachęcanie do twórczego spędzania wolnego czasu. W roku 2015 cykl "NIEBO NAD RADOMIEM" został zorganizowany we współpracy z partnerem edukacyjnym festiwalu - Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, która udostępniła dwa filmy: „Jeziorak” w reżyserii Michała Otłowskiego i zrekonstruowany przez WFDiF film „Marcowe Migdały” w reżyserii przewodniczącego jury Konkursu Głównego Radosława Piwowarskiego. Wyświetlono również filmy: „Kebab i Horoskop” w reżyserii Grzegorza Jaroszuka i „Dzień kobiet” w reżyserii Marii Sadowskiej, z udziałem członka jury i wykładowcy warsztatów filmowych Eryka Lubosa.

W cyklu "KAMERALNE LATO DZIECIOM" przeznaczonym dla najmłodszych widzów oraz ich rodziców, zostały zaprezentowane najciekawsze nowe, polskie animacje dziecięce, filmy zabawne, kształtujące wyobraźnię młodych ludzi. Wstęp na wszystkie projekcje był bezpłatny. Co roku pokazy sekcji dziecięcej gromadzą rekordową liczbę widzów. Przed projekcjami prelekcje skierowane do dziecięcej widowni prowadziły policjantki z Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu oraz Agnieszka Mazińska - koordynator sekcji. Uczniowie szkół podstawowych zostali także zaproszeni na warsztaty Fundacji LEGALNA KULTURA. W ramach warsztatów można było zapoznać się z zasobami Bazy Legalnych Źródeł ważnymi dla uczniów, zobaczyć film Wiktora Skrzyneckiego „Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa” oraz wysłuchać ciekawej prezentacji dotyczącej zasad korzystania z legalnych źródeł kultury. Dodatkowo, Radomski Klub Środowisk Twórczych ŁAŹNIA w niedzielę 11 lipca zaprosił dzieci na spektakl lalkowy „O Stachu i strachu”.

Miasto Radom oraz Stowarzyszenie FILMFORUM w maju 2015 roku ogłosili w ramach 8. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO konkurs na realizację krótkiego filmu, promującego Radom. Celem konkursu było wyłonienie najlepszego, oficjalnego spotu promocyjnego podkreślającego oryginalny charakter i klimat miasta. Film miał zachęcać do wizyty w Radomiu, budować pozytywny wizerunek, pokazać potencjał miasta. W konkursie mogli wziąć udział zarówno zawodowi filmowcy, jak i amatorzy. Był on adresowany przede wszystkim do tych osób, które potrafią w sposób oryginalny podzielić się z innymi swoją pozytywną wizją miasta. Konkurs zwyciężył film „Siła w precyzji” autorstwa Kamila Struzika. Gość "KAMERALNEGO LATA", uznana montażystka Agnieszka Glińska zgodziła się udzielić konsultacji montażowej autorowi filmu, dzięki czemu spot został przez autora przemontowany i w nieco zmodyfikowanej, skróconej wersji zaprezentowany podczas gali zakończenia imprezy.

Wydarzeniem adresowanym do szerokiej publiczności była realizacja filmowej sceny specjalnej na ulicach Radomia - na Placu Konstytucji 3 Maja, w samym centrum miasta. Realizowana z dużym rozmachem scena obrazowała wymianę ognia na ulicach miasta i zatrzymanie przestępcy przez oddział antyterrorystyczny Policji. Wzięli w niej udział policjanci z jednostki antyterrorystycznej Komendy Wojewódzkiej Policji, profesjonalni technicy planu filmowego, reżyserzy sprawujący opiekę nad warsztatami - Grzegorz Jaroszuk i Rafael Lewandowski oraz uczestnicy warsztatów. Ta niezwykle efektowna scena, realizowana z udziałem profesjonalnego sprzętu filmowego, zostanie wykorzystana w działaniach Policji jako atrakcyjny filmowy materiał promocyjny.

9 lipca w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbyło się szkolenie na temat pozyskiwania środków z Unii Europejskiej na działalność w sektorze kreatywnym. Szkolenie przeznaczone było przede wszystkim dla osób zainteresowanych uzyskaniem wsparcia przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej. Szkolenie składało się z trzech paneli: panel „Finansowanie przedsięwzięć artystycznych z funduszy strukturalnych na lata 2014-2020” przygotowała Ewa Żbikowska - ekspert Enterprise Europe Network - Central Poland; wykład interaktywny ukazujący tajniki insiderskie pracy nad filmami komercyjnymi przygotował Jarosław Betlej - Prezes Zarządu Betlej and Partners sp. z o.o.; z kolei prelekcję pt. „Public Relations w zarządzaniu projektami” wygłosiła dr Anna Wróblewska - rzecznik Festiwalu Filmowego w Gdyni, wykładowca UKSW i PWSFTviT w Łodzi.

Niezwykle ważną częścią KAMERALNEGO LATA były wykłady i szkolenia przeznaczone nie tylko dla uczestników warsztatów, ale także dla szerokiej publiczności, która pragnie zdobyć nową wiedzę i kompetencje kulturowe. AKADEMIA ZAWODOWCÓW to seria wykładów prowadzonych przez polskich filmowców, otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Spotkania w ramach AKADEMII ZAWODOWCÓW odbywały się w trakcie trwania całej imprezy w siedzibie Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu. Chętni mogli wziąć udział w licznych ćwiczeniach, warsztatach i wykładach:
- „Realizacja obrazu filmowego” - prowadzenie Krystian Dulewicz i Tomasz Pyrak,
- „Scenariusz w filmie fabularnym” - prowadzenie Grzegorz Jaroszuk,
- „Podstawy aktorstwa filmowego” - prowadzenie Anna Mucha,
- „Montaż jako środek wyrazu w filmie” - prowadzenie Agnieszka Glińska,
- „Warsztat aktora filmowego” - prowadzenie Eryk Lubos,
- „Reżyseria filmowa” - prowadzenie Radosław Piwowarski.

Zakończenie "KAMERALNEGO LATA" miało postać uroczystej gali w kinie HELIOS, na którą przybyli uczestnicy warsztatów, laureaci konkursów filmowych, widzowie, organizatorzy, jurorzy i partnerzy imprezy.

Widzowie znakomicie przyjęli nagrodzone filmy oraz etiudy filmowe zrealizowane w ramach warsztatów. Przedstawiciele Komendy Głównej Policji podziękowali organizatorom za wyjątkowe przedsięwzięcie i zapowiedzieli, że wyprodukowane etiudy warsztatowe oraz część nagrodzonych filmów będą, za zgodą ich producentów i autorów, szeroko rozpowszechniane za pośrednictwem działań z zakresu prewencji i edukacji społecznej. Organizatorzy i jurorzy otrzymali oficjalne podziękowania od Policji i wyrazy uznania od jurorów. Niespodzianką ze strony Komendy Głównej Policji było nadanie dyrektor festiwalu Annie Wróblewskiej i insp. Markowi Świszczowi oficjalnych tytułów „Ambasadora Ogólnopolskiego Programu Komendy Głównej Policji PROFILAKTYKA A TY”.

 

Źródło:
Daty wydarzeń:

5.7.2015 - 11.7.2015

8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu
Autor zdjęć: Ewa Jasińska

8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu 8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu

Autor wpisu: Dorota Kozłowska-Woźniak

Stowarzyszenie FILMFORUM
województwo: mazowieckie
03-808 Warszawa, Mińska 25- bud 8.
biuro@filmforum.pl, 22 392 03 22
filmforum.pl

Miejsce wydarzenia
Radom
województwo: mazowieckie


Liczba odsłon: 1104
28.02.2016