Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Udostępnianie zdigitalizowanych zasobów kultury w internecie. Użyteczność – dostępność – praktyki.

Czy strony internetowe ze zdigitalizowanym dziedzictwem są przyjazne dla internautów? Czy sposób prezentacji cyfrowych zbiorów sprzyja ich promocji w sieci? Zapraszamy do zapoznania się z raportem: "Udostępnianie zdigitalizowanych zasobów kultury w internecie. Użyteczność – dostępność – praktyki" przygotowanym w ramach projektu ekultura.org.

 

Analiza tego, czy, w jakim zakresie oraz w jaki sposób zdigitalizowane zasoby są następnie udostępniane w przestrzeni internetu, wydaje się jednym z ważniejszych elementów całego procesu tworzenia cyfrowych obrazów dóbr kultury.

Zdając sobie sprawę z tego, jak dużą rolę w całym łańcuchu dystrybucji cyfrowych obrazów dziedzictwa kulturowego stanowią platformy internetowe, postanowiliśmy przeprowadzić pogłębioną analizę tego, w jaki sposób podmioty biorące udział w programach dotacyjnych MKiDN związanych z digitalizacją podchodzą do prezentacji zdigitalizowanych dzieł w przestrzeni internetu.

W prezentowanym raporcie staramy się więc sprawdzić, w jakim stopniu instytucje kultury wykorzystują sieć do włączania dziedzictwa kulturowego w nowe obiegi, a tym samym uruchamiania potencjału, jaki obiegi te wyzwalają.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z wynikami przeprowadzonej przez nasz zespół analizy!

Źródło:

Autor wpisu: Dawid Sobolak

Wojciech Kowalik, Jan Strycharz, Łukasz Maźnica, Jagoda Komusińska
Fundacja Warsztat Innowacji Społecznych, 2016
Raport_UX_2016
Liczba odsłon: 935
09.02.2016