Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Pochwal się tradycją!

Jeśli chcesz podzielić się ciekawymi tradycjami twojej miejscowości i regionu to możesz to zrobić na specjalnym portalu www.poznajtradycje.pl, który Muzeum Regionalne w Stalowej Woli uruchomiło jesienią 2015 r. Jego głównym zadaniem jest promowanie tradycji Dolnego Nadsania i docieranie do nieznanych materiałów oraz udostępnianie ich szerokiej publiczności.

Wirtualne archiwum tradycji działa od września 2015 r. Stworzone zostało z myślą o mieszkańcach regionu, którzy podtrzymują piękne lokalne tradycje, uczestnicząc w nich i angażując się w ich kultywowanie. Na muzealnym portalu można umieszczać dawne i współczesne fotografie, pisemne wspomnienia a nawet nagrania audiowizualne. Środki na jego powstanie Muzeum pozyskało w ramach projektu dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo kulturowe priorytet Kultura ludowa i tradycyjna.

Jako pierwsza na portalu została zaprezentowana tradycja Gwardii Narodowej im. T. Kościuszki z Majdanu Zbydniowskiego, znana szerzej głównie z zadań straży grobowej, jakie pełni podczas świąt wielkanocnych w kościele parafialnym w Zaleszanach. O Wojsku Majdańskim i gwardzistach można dowiedzieć się dzięki relacjom i materiałom osób związanych z tą tradycją. Obecnie temat ilustruje kilkadziesiąt wyselekcjonowanych i opisanych fotografii archiwalnych i współczesnych, które pochodzą z prywatnych albumów, znanych dotąd tylko wąskiemu gronu odbiorców. W archiwum mówionym natomiast udostępniony został profesjonalny film dokumentujący udział Gwardii w obrzędowości Wielkiego Tygodnia nagrany wiosną 2015 r. Ponadto na portalu można znaleźć informacje dotyczące aktualnej wystawy plenerowej i edukacji regionalnej poświęconej Gwardii Narodowej z Majdanu Zbydniowskiego.

Strona stale zmienia się, a internauci mogą wpływać na jej zasób, dzieląc się swoimi wspomnieniami i materiałami, przesyłanymi na adres e-mailowy administrator@poznajtradycje.pl.

Wirtualne archiwum Poznaj tradycje będzie sukcesywnie powiększane o kolejne zagadnienia i zjawiska kulturowe, które wyróżniają tutejszy region, ale o ich kolejności zadecydują mieszkańcy regionu zgłaszając swoje propozycje.

 

Źródło: www.poznajtradycje.pl
Daty wydarzeń:

28.1.2016 - 28.1.2017

Autor wpisu: Marzena Tofil

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
województwo: podkarpackie
37-464 Stalowa Wola, Sandomierska 1
muzeum@muzeum.stalowawola.pl, 15 844 85 56
www.muzeum.stalowawola.pl

Miejsce wydarzenia
www.poznajtradycje.pl
województwo: podkarpackie


Liczba odsłon: 995
01.02.2016