Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

JASKÓŁKI nowe trendy w warszawskich instytucjach i nieinstytucjach kultury

Kultura w Warszawie zmienia się szybciej niż myślenie o niej. Istniejące dokumenty, rozwiązania prawne i przyjęte formy działania nie oddają tego, co obserwujemy wokół. Kultura już dawno wyszła z murów instytucji, teraz przekracza inne bariery – rośnie z dołu do góry, wyrasta w zaskakujących miejscach, generuje nowe typy wiedzy.

Czym jest instytucja kultury w dzisiejszej Warszawie? Czy formalnym ciałem, a może efemeryczną przestrzenią, grupą ludzi, nowym sposobem uczestnictwa w kulturze miejskiej?

Postanowiliśmy przyjrzeć się JASKÓŁKOM – zwiastunom zmian – trendom i zjawiskom, które pojawiają się w warszawskich instytucjach i nieinstytucjach kultury.
Naszym celem jest pokazanie, jakie są możliwe kierunki zmian we współczesnej kulturze i jakiemu przeformułowaniu może ona podlegać w najbliższych latach.

Chcemy zachęcić do refleksji nad charakterem zmian, do świadomego wychodzenia naprzeciwnowym potrzebom uczestnictwa w kulturze oraz do uwzględniania nowych, nie dość jeszcze rozpoznanych zjawisk w polityce kulturalnej miasta.

Wierzymy, że opisane przez nas JASKÓŁKI pomogą lepiej rozumieć dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość, a dzięki temu lepiej i bardziej świadomie kształtować sektor kultury.

Pomysł JASKÓŁEK narodził się z ciekawości i poczucia nieprzystawalności istniejących opisów kultury do tego, co możemy obserwować w Warszawie.

Jesteśmy aktywnym aktorem życia kulturalnego stolicy, śledzimy zmiany, inspirujemy je, współtworzymy i poddajemy refleksji. Nie tylko prowadzimy własne działania, ale współpracujemy z innymi i wspieramy setki pomysłów warszawiaków – animatorów, młodych twórców, obywateli i obywatelek.


W badaniu wykorzystaliśmy ten potencjał zgromadzonych wokół nas sieci. Zestawialiśmy ze sobą rozmaite punkty widzenia. Stworzyliśmy interdyscyplinarny zespół, mieszaliśmy odmienne kompetencje, badaczy i animatorów, ekspertów, wytwórców nowych zjawisk, ich odbiorców, mecenasów, sponsorów i grantodawców. Dostosowując się do dynamicznego charakteru JASKÓŁEK, stworzyliśmy warunki do ciągłego przeplatania ze sobą procesu generowania wiedzy i analizy zebranych materiałów.


 


 

 

Zapraszamy na stronę internetową projektu, na której zamieściliśmy publikacje zawierającą 27 jaskółek: jaskolki.e.org.pl

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.

Daty wydarzeń:

27.1.2016 godz. 1:00 - 1:00

Autor wpisu: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"
2016
Liczba odsłon: 1121
25.01.2016