Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Czuj Pracownia: sztuka zaangażowana w przestrzeni miejskiej

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją "Czuj Pracownia: sztuka zaangażowana w przestrzeni miejskiej" pod redakcją dr Kamili Kamińskiej.  Publikacja wydana została w ramach projektu "Czuj Pracownia!" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

 
 
Projekt Czuj Pracownia zrealizowaliśmy w ramach działalności Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie „Trampolina”, dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swoich działaniach postawiliśmy na bezpośredni kontakt i współpracę artystów z mieszkańcami wrocławskich osiedli, Nadodrza i Ołbina. Naszym celem było artystyczne przeobrażenie najbliższej przestrzeni i uczestniczenie w każdym etapie kreowania sztuki, od pomysłu po jego realizację. 
 
Cztery zmysły, czterech artystów i uczestnicy wspólnie tworzyli przestrzeń do artystycznej pracy, miejsce twórczości i percepcji zmysłowej – Czuj Pracownię Dotyku, Słuchu, Wzorku i Ruchu.        
 
Eksperymentowanie z kulturą, sztuką, miejskim życiem, współpraca między artystami i mieszkańcami to kroki, które postawiliśmy, aby stworzyć z Nadodrza i Ołbina miejsce bardziej radosne, zabawne, będące labiryntem do poznawania zmysłów i sztuki. 
 
Poprzez realizację projektu chcieliśmy zwiększyć znaczenie oddolnej sztuki realizowanej w interesie publicznym, z udziałem i w interesie różnych grup zamieszkujących miasto. W ramach warsztatów tworzyliśmy prace w postaci interwencyjnej, służące upublicznieniu problemów ważnych dla codziennego życia mieszkańców, włączając wszystkie grupy społeczne - dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorów, osoby wykluczone społecznie i artystów. Artyści i trenerzy stali  się pośrednikami, pozwalającymi w atrakcyjnej i przyciągającej formie wspomóc uczestników w wyrażaniu emocji, które ich dotykają, poprzez sztukę. 
 
Projekt stał się podłożem do eksperymentu. Wyzwaniem, które podjęliśmy, dla lepszego rozumienia relacji pomiędzy sztuką a zmianą społeczną.
 
Publikacja, to zbiór artykułów i badań dotyczących projektu Czuj Pracownia, czyli sztuki zaangażowanej realizowanej w przestrzeni miejskiej. 

Spis treści:

  • O sztuce zaangażowanej w przestrzeni miejskiej, pogranicza rewitalizacji i animacji, Kamila Kamińska
  • Streetworking jako metoda pracy z dziećmi i młodzieżą na ulicy, Małgorzata Michel
  • Community arts - społeczności lokalne w akcji, Mariusz Gaj
  • O sztuce zaangażowanej...od podwórka, Joanna Wyrwa
  • O Czuj Pracowni. Narracje uczestników, artystów i wolontariuszy Agnieszka Wieszaczewska Przestrzeń realizacji miejsca, wywiad z Patrycją Mastej, prowadziła Joanna Wyrwa
Strona projektu: czujpracownia.wordpress.com

Publikacja wydana w ramach licencji Creative Commons, Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Autor wpisu: Joanna Wyrwa

Kamila Kamińska
Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie "Trampolina", 2015
Resource id #6
Liczba odsłon: 1062
18.01.2016