Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Karta Zasad Archiwów Społecznych

Zachęcamy wszystkie organizacje pozarządowe identyfikujące się z ideą archiwistyki społecznej do podpisywania Karty Zasad – jest to rodzaj wzajemnej rekomendacji – całego środowiska dla archiwów społecznych, które zgłosiły akces do ruchu i złożyły deklarację woli kierowania się zasadami, które uznane zostały za wspólne.
Zachęcamy wszystkie organizacje identyfikujące się z ideą archiwistyki społecznej do podpisywania Karty Zasad – jest to rodzaj wzajemnej rekomendacji – całego środowiska dla archiwów społecznych, które zgłosiły akces do ruchu i złożyły deklarację woli kierowania się zasadami, które uznane zostały za wspólne.
 
W Polsce działa prawie pół tysiąca archiwów społecznych, ale każde z nich jest inne – pod względem tematu zainteresowań, sposobu działania, typu zbiorów. Łączy je jednak pasja i poczucie odpowiedzialności za zgromadzony zasób.
 
Powstała w 2015 roku Karta Zasad Archiwów Społecznych jest rodzajem deklaracji ideowej, płaszczyzną identyfikacji środowiska i określenia standardów działania jego podmiotów. Określa misję i zadania AS-ów, rodzaj ich relacji z ludźmi (zarówno ofiarodawcami zbiorów, jak i osobami korzystającymi z nich), z otaczającymi je społecznościami, z państwem (także przez odróżnienie ich od archiwów państwowych), samorządem czy organizacjami pozarządowymi; ustala priorytety całego tego ruchu. Działa przez to dla jego wzmocnienia, a ponadto jest rodzajem samookreślenia się danego AS-a, potwierdzeniem jego dążenia do najwyższych standardów pracy.
 
Kartę Zasad można podpisać poprzez TEN FORMULARZ ELEKTRONICZNY.
 
Po wypełnieniu formularza, nazwa organizacji wraz z miejscowością pojawi się na stronie www.archiwa.org
 
Ewentualnie można również wydrukować formularz w formacie pdf, podpisać go i przesłać jego skan na adres e-mail Agnieszki Kudełki: a.kudelka@karta.org.pl lub pocztowy: Fundacja Ośrodka KARTA – program Archiwistyka Społeczna, ul. Narbutta 29, 02-536 Warszawa. Nazwa organizacji pojawi się po wprowadzeniu danych do bazy portalu.
 
W przypadku pytań i wątpliwości, prosimy kontaktować się z Agnieszką Kudełką: a.kudelka@karta.org.pl.
 
Ośrodek KARTA rozpoczął proces podpisywania Karty Zasad Archiwów Społecznych 10 stycznia 2016.
Źródło: Portal archiwa.org
Daty wydarzeń:

13.1.2016 - 1.1.2017

Autor wpisu: Agnieszka Kudełka

FUNDACJA OŚRODKA KARTA
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa
02-536 Warszawa, Narbutta 29
ok@karta.org.pl
www.karta.org.pl
Liczba odsłon: 762
13.01.2016