Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Pedagogika cyrku dziecięcego – cykl warsztatów dla animatorów

Adresaci: instruktorzy, animatorzy, nauczyciele, wolontariusze, osoby poszukujące ciekawych i atrakcyjnych form pracy z dziećmi i młodzieżą. Cel: zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności z dziedziny sztuki cyrku dziecięcego, poznanie metodyki pracy cyrkowej oraz możliwości wykorzystania jej w pracy pedagogicznej. Zabawy cyrkowe rozwijają sprawność ogólną, koordynację ruchową, wyobraźnię, wdrażają do systematyczności. Żonglowanie uaktywnia i synchronizuje obie półkule mózgowe, przez co wpływa na poprawę wyników w nauce.

PROGRAM:
Wprowadzenie w pedagogikę cyrku, zabawy integracyjne i cyrkowe z rekwizytami, metodyka pracy z grupą, plastyka ruchu, klaunada i elementy pantomimy, żonglowanie piłkami, chustkami, maczugami, kółkami, akrobatyka z elementami tańca, zabawy ruchowe, iluzja, ekwilibrystyka, szczudła, chusta wertykalna i hamak, hula-hop, diabolo, reżyseria widowiska cyrkowego.

Kurs obejmuje 112 godzin zajęć dydaktycznych i kończy się wydaniem zaświadczenia.

PROPWADZĄCY:
Mieczysław Giedrojć – instruktor teatralny, mim i klaun. Praktykę sceniczną zaczął w Teatrze Blik w Koszalinie w 1977 roku. Występował w nim przez kolejne 6 lat. Jako mim i klaun często występuje na międzynarodowych festiwalach teatrów ulicznych: w Gdańsku, Krakowie, Toruniu i Włocławku. Studiował w Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. W 1995 roku założył Teatr Małych Form, który prowadzi do dzisiaj. Od wielu lat prowadzi zajęcia z pantomimy i klaunady, m.in. na warsztatach dla instruktorów i nauczycieli, w projekcie Granice przekraczać – bariery łamać Fundacji Stiftung Grosses Waisenhaus zu Potsdam oraz Fundacji Krzyżowa.

Kamil Jędrzejak – wychowanek Cyrku Cool Kids z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu; zdolny żongler, iluzjonista i klaun. Absolwent Kursu pedagogiki cyrku dziecięcego. Prowadził zajęcia dla młodzieży w kraju i w projektach międzynarodowych, m.in. podczas III Europejskiego Festiwalu Teatrów Ulicznych i Cyrków w Dreźnie. Aktor Teatru Wiczy, performer, uczestnik wielu międzynarodowych projektów teatralnych, m.in. Merging Teatru Wiczy we współpracy z Black Nordic Theatre z Oslo.

Agnieszka Kwiatkowska – etnolog, pedagog cyrku, absolwentka Eccole d’Cirque de Bruxelles, instruktorka żonglerki i akrobatyki powietrznej. Prowadzi warsztaty w Polsce i w Niemczech. Długoletnia organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Kuglarskiego Altergrawitacja w Toruniu.

Agnieszka Rak – absolwentka fizjoterapii, tancerka uprawiająca m.in. taniec brzucha, instruktorka hoopingu; tańczyła na festiwalach w Polsce w Niemczech i w Austrii; prowadzi warsztaty z hula-hop w Domu Muz w Toruniu.

Ewa Ruszkowska – instruktor akrobatyki w Cyrku Cool-Kids, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, nauczycielka wychowania fizycznego, instruktor gimnastyki sportowej. Uczestniczka i absolwentka wielu szkoleń z zakresu tańca towarzyskiego, tańców afrykańskich i hip-hop. Stale doskonali umiejętności i podnosi wiedzę z zakresu pedagogiki cyrku na specjalistycznych warsztatach, między innymi w Holandii i Francji.

Mirosław Urban – psycholog, doradca zawodowy, specjalizuje się we wdrażaniu nowoczesnych metod podnoszenia kompetencji zawodowych pracowników; profesjonalnie zajmuje się żonglowaniem i prowadzi warsztaty dla dorosłych, dzieci i młodzieży.

Alicja Usowicz – animatorka kultury, animatorka społeczna, pedagog kulturalno-oświatowy, pedagog zabawy, trenerka. Kieruje Działem Edukacji Artystycznej WOAK w Toruniu; założycielka i animatorka Centrum Aktywizacji Seniorów WOAK. Propagatorka aktywizujących metod pracy z grupą: pedagogiki zabawy, dramy, pedagogiki cyrku dziecięcego; specjalizuje się w aktywizowaniu grup i osób w różnym wieku. Utworzyła i prowadzi młodzieżowy Cyrk Cool-Kids. Laureatka nagrody Ministra Kultury za szczególne osiągnięcia w dziedzinie animacji kultury.
Krystian Wieczyński – aktor, mim, happener, animator kultury, główny specjalista ds. teatru w WOAK, wieloletni juror konkursów recytatorskich i teatralnych, związany z Teatrem Wiczy i Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku. Był również aktorem Teatru Biuro Podróży. Reżyser filmowy, współautor filmów Hakerzy Wolności i Panoptikon, razem z Marcinem Gładychem. Laureat nagród za działalność kulturalną (Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego), na polu teatru (Prezydenta Miasta Torunia), propagowania filmu amatorskiego (Flisak Festiwalu Tofifest), stypendysta Prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie cyrku.

Marta Zawadzka – tancerka, choreograf, pedagog a także teoretyk i badaczka tańca współczesnego. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na UMFC w Warszawie oraz Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego w dziedzinie tańca współczesnego w Poznaniu. Stypendystka Prezydenta Miasta Torunia oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Występowała na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Prowadzi szereg zajęć i warsztatów z tańca współczesnego, plastyki ruchu, świadomości ciała, współpracuje z wieloma placówkami kulturalno-edukacyjnymi.

Harmonogram:
Kurs odbywa się w cyklu siedmiu dwudniowych (sobota-niedziela) spotkań

  • soboty w godzinach 9.30-16.30
  • niedziele w godzinach 9.30-16.30
     

Zajęcia odbywają się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu,
ul. Szpitalna 8 oraz w Gimnazjum Nr 2 w Toruniu ul. Pająkowskiego 44/52

Terminy spotkań: 13-14 lutego, 12-13 marca, 9-10 kwietnia, 14-15 maja, 11-12 czerwca, 10-11 września, 8-9 października.

Uwaga: Na zajęcia prosimy zabierać strój sportowy i miękkie obuwie!!!

KIEDY
13 lutego - 9 października 2016 r.
TERMIN ZGŁOSZEŃ do 29 stycznia 2016 r.
MIEJSCE WOAK Toruń
CENA 600 zł (za cały cykl)
INFORMACJE I ZGŁOSZENIA
alicja.usowicz@woak.torun.pl
56 652 27 55
601 332 611

Źródło: Pedagogika cyrku dziecięcego – cykl warsztatów dla animatorów.
Daty wydarzeń:

29.1.2016

Autor wpisu: Robert Marszałkowski

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
województwo: kujawsko-pomorskie
87-100 Toruń, Szpitalna 8
woak@woak.torun.pl, 56 652 27 55
www.woak.torun.pl
Liczba odsłon: 956
06.01.2016