Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ

Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” miał na celu wypracowanie nowych metod i działań w zakresie animacji społecznej dla mieszkańców Katowic. Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Aktywność obywatelska”

 

 

Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” realizowany od lipca do grudnia 2015 roku miał na celu wypracowanie nowych metod i działań w zakresie animacji społecznej dla mieszkańców Katowic zamieszkujących ulicę Raciborską. Celem było zintegrowanie mieszkańców ulicy z przestrzenią, w której żyją oraz stworzenie społeczności lokalnej, która partycypuje we wszystkich jej zasobach. Projekt oscylował w pracy twórczej na ulicy i przestrzeniach użyteczności publicznej dla wszystkich grup wiekowych z uwzględnieniem dzieci i młodzieży zagrożonej. Całość działań w formie wycieczek miejskich, akcji artystycznych i warsztatów twórczych zakończyła się akcją finałową – wystawą efektów i udostępnieniem „Mapy emocjonalnej Raciborskiej”. Jest to próba otwarcia  przestrzeni jako miejsca relaksu i sztuki. Ważny jest udział wielu partnerów projektu: instytucji kultury, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń w celu upowszechnienia idei wolnego dostępu do kultury dla każdego mieszkańca ulicy i miasta oraz wypracowania sieciowych metod współpracy.

Idea i koordynacja:
Ewa Kokot
Partner generalny: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Partnerzy:
Fundacja Napraw Sobie Miasto
Pracownia Edukacji Żywej
Grupa Fotograficzna ZASPA
Fundacja Imago Silesia
Dom Aniołów Stróżów
Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Św. Jacka Świetlica Środowiskowa Św. Brata Alberta

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
Muzeum Historii Katowic
Druk mapy dzięki wsparciu Urzędu Miasta Katowice
Patrona honorowy:
Fundacja Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Aktywność obywatelska”

Idea i koordynacja: Ewa Kokot

Z wykształcenia historyk sztuki, pedagog. Od 1989 realizuje roku autorskie projekty polegające na kontaktowaniu dziecka ze sztuką – długofalowy program DZIECKO-SZTUKA-KONTAKT . Zajmuje się prowadzeniem warsztatów twórczych nie tylko dla dzieci, ale i młodzieży, osób niepełnosprawnych, osób zagrożonych marginalizacją. Aranżuje wystawy sztuki najnowszej oraz organizuje masowe akcje i plenery. Pomysłodawczyni 3 międzynarodowych konferencji poświęconych wychowaniu przez sztukę. Prowadzi działalność wykładową, publikuje. Współpracuje w zakresie edukacji twórczej z instytucjami kultury w Polsce i w Europie. Jest kuratorem projektu Future Artist i Galerii Ściana Sztuki Dziecka w Katowicach. Obecnie kieruje Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej- interdyscyplinarną platformę wszystkich dziedzin sztuki. Zastępca Przewodniczącego Polskiego Komitetu Wychowania Przez Sztukę INSEA oraz członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki. W sferze jej zainteresowań jest obszar wspólny dla pedagogiki, psychologii i sztuki wizualnej. Publikacje: Portret damy (2005) ,Fortepian czyli gra faktury(2007) , Księgi Pracy Twórczej(2010) ,Nasza Przestrzeń (2012) ,Ścieżka zmysłowa( 2013), Wielki Album Ważnych Dzieł ( 2014), Filmy o sztuce: Świat- Oswajanie ( 2011) , Future Artist (2011) ,Nasza Przestrzeń (2012).

Szczegółowe informacje i koordynacja: Ewa Kokot, telefon: 609687401, e-mail: pasja2@vp.pl

Źródło: Ewa Kokot
Daty wydarzeń:

31.12.2015

Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” Idea i koordynacja: Ewa Kokot

Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ”  Idea i koordynacja: Ewa Kokot
Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” Idea i koordynacja: Ewa Kokot

Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ”  Idea i koordynacja: Ewa Kokot
Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ”
Autor zdjęć: Grupa Fotograficzna ZASPA Iwona Wander, Anna Tomaka- Wójcik, Anna Wołoch, Kasia Madej-Kozubek, Adam Musielak

Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” Projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ”

Autor wpisu: Ewa Kokot

Ewa Kokot
województwo: śląskie
42-605 Tarnowskie Góry, ul. H. Brodatego 7
pasja2@vp.pl, 609687401
https://www.facebook.com/Projekt-RACIBORSKA-oddycha-SZTUK%C4%84-1040670632634260/

Miejsce wydarzenia
Katowice
województwo: śląskie
40-032 , Katowice, Raciborska 50

Liczba odsłon: 833
06.01.2016

Zobacz także:

"Mój Żyrardów" - pokaz filmów

Otwarty dla wszystkich żyrardowianek i żyrardowian premierowy pokaz filmów digital storytelling, które powstały w ramach projektu "Mój Żyrardów" odbędzie się 6 listopada (niedziela) w Kinie Len o godz. 14.30. Wstęp wolny, bez ograniczeń wiekowych.

Akcja happeningowa dla mieszkańców Śląska „Sztuka = Kreatywność”

Finałem projektu Future Artist - twórcza kontynuacja 6 będzie akcja happeningowa dla mieszkańców Śląska. Tego dnia Piotr Lutyński wraz z Ewą Kokot oraz z  artystami ze Śląska wraz z dziećmi stworzą happening dla szerokiej publiczności w przestrzeni miasta. To działanie publiczne i wspólna praca z dziećmi, a następnie z szeroką publicznością odniesie się do idei Josepha Beuysa i działań grupy Fluxus. Punktem wyjścia jest hasło„Sztuka = Kreatywność”, sztuka może być obecna w każdym ludzkim działaniu, jej szerokie spektrum oraz intymne spotkania ludzi w przyjaznym miejscu otwartym na wartości i w opozycji do wszechogarniającej komercjalizacji życia. Pragniemy pokazać utwór Beuysa w formie manifestacji zakończonej jego odczytaniem.

Włącz kulturę!

Celem projektu "Włącz kulturę" dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Świetlicę Krytyki Politycznej "Na Granicy" (prowadzonej przez Stowarzysznie im. Stanisława Brzozowskiego) a realizowanym w latach 2015-2016 była zmiana wizerunku śródmieścia Cieszyna poprzez interwencje artystyczne i edukację kulturalną mieszkańców oraz ukazanie, że kultura „nie fasadowa” może być narzędziem zmiany społecznej.