Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

ADAPTER.Festiwal Wyobraźni. Film bez Barier.

Polskie kultowe filmy - tym razem adaptacje filmowe dzieł literackich. To odsłona tegorocznego Festiwalu ADAPTER, który prawie w całości odbywa się w sieci. Wszystko na portalu filmowym - pierwszym kinie w sieci stworzonym z myślą o niewidomych i niesłyszących odbiorcach.
 

Jesienią w każdy czwartkowy wieczór można było spędzić z kolejnym dobrym polskim filmem opartym na dobrej literaturze. Filmy opatrzone były audiodeskrypcją i napisami. Do zobaczenia na platformie www.adapter.pl jest nadal 10 polskich adaptacji filmowych (pośród pięćdziesięciu innych filmów).


Fundacja KATARYNKA - twórcy festiwalu postanowili poeksperymentować także z typem narracji jaki proponowany jest w audiodeskrypcji. Na uwagę zasługuje szczególnie audiodeskrypcja do filmu "Pan Tadeusz" w rezyserii Andrzeja Wajdy. Jej autorkami jest Izabela Kunstler i Urszula Butkiewicz. Autorki sięgnęły do oryginalnego tekstu, który można odnaleźć w dodatkowej ścieżce dialogowej opisującej to, co dzieje się na ekranie.

Kolejny eksperyment to audiodeskrypcja do filmu "Test Pilota Pirxa" w rezyserii Marka Piestraka. Autor Przemysław Zdrok stworzył nowego bohatera - nieliniowca skończonego, który wprowadzał odbiorców nie tylko w świat ukazany na ekranie, ale również w swój świat wewnętrzny.

Polski film science-fiction „Test Pilota Pirxa” po 38 latach wrócił do atelier byłej wytwórni filmów fabularnych. Tym razem był mocny i bez barier – z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczem migowym.

Ale „BEZ BARIER” znaczy dla nas także przełamywanie granic percepcji, ograniczeń w odbiorze przez pełno i niepełnosprawne zmysły. Dlatego szukamy bodźców, wibracji, nasilenia wrażeń, które pobudzą zmysły wszystkich odbiorców.

 

Chcemy wzmocnić odbiór kina. Chcemy, żeby każdy mógł poczuć i dotknąć filmu dzięki naprawdę mocnym dźwiękom, światłu i multimediom. PIRX 5D to wydarzenie na podstawie filmu ‘Test Pilota Pirxa” w reżyserii Marka Piestraka z 1978 roku, na podstawie opowiadania Stanisława Lema „Rozprawa”.

 

Muzyka: Maanalainen-Patryk Scelina-Logarytm
Multimedia-Scenariusz-Reżyseria: Logarytm

Festiwal zakończyła gala w Centrum Technologii Audiowizualnych, które jest partnerem projektu.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Partnerzy: Centrum Technologii Audiowizualnych i Dolnośląski Instytut Doradczy

Daty wydarzeń:

29.12.2015

Autor wpisu: Justyna Mańkowska

Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
53-030, Wrocław, Przyjaźni 55/16
fundacja.katarynka@gmail.com, 507095834
www.fundacjakatarynka.pl
Liczba odsłon: 785
07.01.2016