Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktywna młodzież w Strzyżowie

11 października 2015 r. w Strzyżowie (woj. podkarpackie) grupa aktywnej młodzieży zorganizowała wydarzenie o nazwie „#aktywnyS3”. Młodzi ludzie w trakcie niedzielnego spotkania zaprezentowali efekty swojej kilkutygodniowej pracy w grupach: mappingowej, graffiti, filmowej oraz teatralnej. Akcję przygotowano w ramach projektu „Aktywny Strzyżów”, który realizuje Fundacja Rozwoju „Dobre Życie” w partnerstwie z Gminą Strzyżów.

Strzyżowska młodzież wraz z grupą specjalistów przygotowała na niedzielne popołudnie (11 października 2015 r.) niespotykane dotąd wydarzenie kulturalne. Dzięki pracy młodych osób, mieszkańcy mogli między innymi obejrzeć przygotowany film „Pod kapeluszem pytań”, spektakl teatralno-wizualny, a także mapping na jednym z budynków na rynku. Swoją pasją podzieliła się także grupa graffiti. Wszystko to było możliwe do zrealizowania dzięki pomysłom i wielogodzinnej pracy młodzieży, wolontariuszy, ekspertów i trenerów Fundacji Rozwoju "Dobre Życie". Wśród specjalistów, którzy okazali się nieocenionym wsparciem w realizacji projektu znaleźli się: artystka graffiti – Małgorzata Kulczycka, reżyser teatralny – Jarosław Figura, filmowiec – Grzegorz Bogaczewicz, designer – Jakub Hader oraz tutorki i tutor – Aleksandra Chodasz, Beata Piech, Beata Kozicka oraz Piotr Gaweł.

Przestrzeń Strzyżowa ożyła na kilka godzin i zapełniła się energią młodych ludzi prezentujących swoje talenty. Grupa mappingowa, teatralna, filmowa i graffiti podzieliły się efektami swojej pracy. Wydarzenie mimo niesprzyjającej pogody spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy licznie przybyli na niedzielne spotkanie.

- Ja w ogóle jestem zachwycona i wzruszona naszą młodzieżą – stwierdza jedna z osób przybyłych na spotkanie, żałując że nie jest młodsza o dwadzieścia lat, gdyż z chęcią by się do niej przyłączyła i chciałaby działać w każdej z tych grup. Opinie przybyłych były bardzo przychylne. Mieszkańcy docenili starania młodzieży i pozytywnie wypowiadali się o każdej z inicjatyw przygotowanej w ramach #aktywnyS3.

Młodzi twórcy

Mieszkańcy Strzyżowa i okolic mogli bezpłatnie wziąć udział w #aktywnyS3, który był wydarzeniem nie tylko społecznym, ale także kulturalnym. Strzyżowska młodzież mogła stać się zarówno odbiorcami, jak i twórcami kultury w swoim środowisku lokalnym. Pod okiem specjalistów uczyła się nie tylko techniki wykonywania danego projektu. Rozwijała także swoje umiejętności komunikacji interpersonalnej oraz współpracy, dzięki spotkaniom w grupach i warsztatom, jakie odbywały się podczas przygotowań do wydarzenia finałowego. Była to także okazja do twórczego działania w przestrzeni miasta. Mieszkańcy mogli zobaczyć efekty pracy czterech grup, jakie działają w ramach projektu „Aktywny Strzyżów”.

Działania grupy graffiti

Grupa graffiti przygotowała dla uczestników wydarzenia niespodziankę. Przybyli na spotkanie mogli przynieść ze sobą koszulkę, na której młodzież malowała za pomocą szablonu wybrany przez daną osobę wzór. Wszyscy mogli również otrzymać torbę z namalowanym w dowolnym kolorze i wzorze symbolem, co było cenną pamiątką ze spotkania. Na odwrocie torby widniał napis z nazwą wydarzenia oraz symbolem czerwonego mostu w Strzyżowie, zaprojektowanym i wykonanym ręcznie przez młodzież. Torby zostały zakupione przy wsparciu finansowemu Agencji Reklamowej Greenfly.

Młodzież stworzyła także niezwykłe graffiti pod czerwonym mostem w Strzyżowie, przy ul. Mostowej od strony Godowej. Oczywiście wszystko odbyło się po uzyskaniu odpowiedniej zgody. Jak relacjonuje członkini grupy graffiti – Wiktoria – ma nadzieję, że graffiti pozostanie tam przez wiele lat. Przedstawia ono aktywną młodzież z tejże grupy. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia rezultatu na żywo, a już teraz zachęcamy, by zobaczyć, w jaki sposób przygotowywano wspomniany projekt.

„Pod kapeluszem pytań”

Strzyżowska młodzież mogła wcielić się w rolę twórców filmu, a ponadto sprawdzić swoje umiejętności dziennikarskie, przygotowując film „Pod kapeluszem pytań”. Jest to krótkie, około 10-minutowe wideo na temat opinii mieszkańców Strzyżowa odnośnie tamtejszej młodzieży. Powstanie filmu poprzedził czas przygotowań, kiedy młodzi ludzie zdobywali wiedzę na warsztatach prowadzonych przez filmowca, a następnie podjęli próbę przeprowadzenia wywiadów w swojej szkole. Dopiero po tych gruntownych przygotowaniach wyruszyli w teren – przestrzeń miasta, by porozmawiać z mieszkańcami. Kolejno, z nakręconych scen wybierano najlepsze ujęcia i montowano film. Zachęcamy do obejrzenia rezultatu!

Spektakl wizualny

Grupa teatralna przygotowała na #aktywnyS3 spektakl wizualny „W klatce”. - To jest teatr bez słów, wizualny. Ma działać na oczy i na umysł widza. – mówi Agnieszka z tejże grupy. Do spektaklu przygotowywano się przez kilka intensywnych dni, a efekt pracy jest warty obejrzenia. Widzowie w skupieniu oglądali przedstawienie, a na koniec artystów nagrodzono gromkimi brawami. Jedna z osób przybyłych na spotkanie stwierdza, że - Spektakl był żywy, plastyczny i przemawiający do wyobraźni.

Przedstawiona w strzyżowskim Domu Kultury „Sokół” scena nie była łatwa. Dotyczyła bowiem niezmiernie ważnego i trudnego problemu, jakim są uzależnienia. Pomimo tego, że w sztuce posługiwano się raczej gestami i mimiką twarzy, a nie słowem – spektakl na niejednym odbiorcy wywarł ogromne wrażenie i skłonił do refleksji. Profesjonalnie przygotowana młodzież, która wcieliła się w swoje role z dużym zaangażowaniem, a także odpowiednio dobrana muzyka, światło i elementy teatru cieni sprawiły, że spektakl stał się jeszcze bardziej interesujący.

Fragment można zobaczyć tu.

Mapping

Dzięki działaniom grupy mappingowej, mieszkańcy Strzyżowa mieli możliwość obejrzenia na jednym z budynków w rynku niezwykłego pokazu audiowizualnego. Niemal 200 osób oczekiwało, nie zważając na chłód, aż wybije godzina 19:45, kiedy to miał rozpocząć się pokaz. Mapping, który został w Strzyżowie zorganizowany po raz pierwszy, spotkał się więc z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Młodzież we współpracy ze specjalistami przygotowała 6-minutową projekcję, dzięki której na pewien czas „ożywiono” jeden z budynków. Tematem była samotność we współczesnym świecie oraz współpraca i działania społeczne, które mogą przeciwdziałać temu problemowi i pomagać w jego zwalczaniu. Przygotowanie takiego pokazu było pracochłonne i wymagało zrobienia niemalże 4000 zdjęć, a spośród nich wybierano najlepsze. Ewa i Jagienka, które włączyły się w realizację mappingu dodają, że użyto przede wszystkim animacji poklatkowej. Inna z osób zaangażowanych w jego stworzenie zauważa, że wykorzystano nawet plastelinę i brokat, a czas przygotowań to ponad 40 godzin. Warto więc zobaczyć, jak wyglądał ten niezwykły pokaz w Strzyżowie.

Warto działać!

Dzięki zorganizowanemu wydarzeniu, uczestnicy projektu mogli rozwinąć swoje zainteresowania i pasje. –To uczy i rozwija człowieka – mówi Krystian udzielający się w przedsięwzięciu. Dodaje również, że dzięki uczestnictwu w projekcie może poznawać samego siebie, swoje mocne oraz słabe strony. Z kolei Agnieszka podkreśla, że udział w akcji był dla niej dobrą zabawą, mile spędzonym czasem oraz że dzięki niemu poznała dużo nowych osób. Wiktorii natomiast podoba się współpraca wszystkich grup oraz końcowy efekt.

- Jeżeli my się zaangażujemy, jeżeli będziemy aktywni, to inni ludzie to zobaczą i też będą chcieli tacy być – twierdzi Krystian. Warto więc zauważyć, że zorganizowane wydarzenie może wpłynąć nie tylko na samych twórców (młodzież z grup), ale oddziaływać również na osoby, które nie wzięły czynnego udziału w przedsięwzięciu. Być może będzie to zachęta do tego, by pokazać swoje talenty, rozwijać się i działać na rzecz społeczności lokalnej oraz uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych.

Kontynuacją wydarzenia była debata z udziałem młodzieży i dorosłych, w sumie ponad 100 mieszkańców gminy Strzyżów. Raport z debaty zamieściliśmy na naszej stronie.

 

Wydarzenie #aktywnyS3 było współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i zostało zrealizowane w ramach projektu „Aktywny Strzyżów” wspieranego przez Urząd Gminy Strzyżów oraz Dom Kultury „Sokół” w Strzyżowie. Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc w realizacji projektu.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Źródło: Strona internetowa Fundacji Rozwoju "Dobre Życie"
Daty wydarzeń:

11.10.2015 - 28.12.2015

Autor wpisu: Fundacja Rozwoju „Dobre Życie"

Fundacja Rozwoju "Dobre Życie"
województwo: podkarpackie, powiat: strzyżowski
38-116 Lutcza, Lutcza 994
fundacja@dobrezycie.org, 609081313
www.dobrezycie.org

Miejsce wydarzenia
Dom Kultury
województwo: podkarpackie


Logo grantodawcy i partnera projektu
Liczba odsłon: 845
28.12.2015