Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Teatr ze społecznością na Podkarpaciu

W połowie grudnia 2015 roku w Strzyżowie i Niebylcu, na Podkarpaciu, odbyło się widowisko teatralno-muzyczne “Między nami szoooł”. Spektakle zgromadziły ponad 40 aktorów na scenie i ponad 500 widzów na widowni. Aktorzy-amatorzy potrafili rozbawić do łez, wywołać dreszczyk emocji i zaintrygować opowieściami. Widowisko powstało z wykorzystaniem metody teatru ze społecznością (ang. Community Theatre) i było uwieńczeniem półrocznych działań międzypokoleniowych prowadzonych przez Fundację Rozwoju “Dobre Życie” w gminie Niebylec i Strzyżów.

Metodę teatru ze społecznością wykorzystujemy w Fundacji Rozwoju “Dobre Życie” już czwarty rok. Stworzyliśmy w tym czasie, wspólnie z mieszkańcami, animatorami i reżyserami, pięć spektakli w trzech miejscowościach na Podkarpaciu. Dzięki systematyczności działań z satysfakcją możemy obserwować skuteczność tej metody w inicjowaniu zmian w społecznościach lokalnych. W 2015 roku uwieńczeniem procesu twórczego, w który włączonych było ok. 70 mieszkańców gmin Strzyżów i Niebylec, w wieku od 7 do 88 lat, było widowisko “Między nami szoooł”.


„To było dzieło mieszkańców od początku do końca” - zaznacza Arkadiusz Ziętek, reżyser spektaklu. - „Seniorzy podczas spotkań prowadzonych przez animatorki z Fundacji Rozwoju „Dobre Życie” przypomnieli historie z lat swojej młodości, młodzież pomogła je uatrakcyjnić i dostosować do współczesnych warunków. Mieliśmy też stworzone wspólnie teledyski i filmiki, które chcieliśmy wpleść w spektakl. Moim zadaniem było tylko to wszystko połączyć w całość” - dodaje.


Głównym założeniem było stworzenie programu telewizyjnego na żywo przez mieszkańców dla mieszkańców. „Inspiracją były historie o pierwszych telewizorach i o wspólnym oglądaniu programów i filmów przez całe wsie. Format jaki wybraliśmy, czyli rodzaj talk show, dał nam możliwość włączenia również piosenek, żartów i skeczy, które tak lubią i nasi aktorzy i widzowie” – mówi Ola Chodasz, inicjatorka działań międzypokoleniowych w gminach Strzyżów i Niebylec, prezeska Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”.

 

Na widowniach wypełnionych po brzegi w obydwu miejscowościach zasiedli znajomi, sąsiedzi, rodzina, przyjaciele i przyjaciele przyjaciół. Był to rodzaj lokalnego święta integrującego pokolenia i członków społeczności. W trakcie widowiska widzowie jako ławnicy uczestniczyli w rozprawie sądowej, podglądali perypetie pewnej rodziny serialowej, śpiewali piosenki regionalne, oglądali stworzone przez mieszkańców filmiki i teledyski, a na koniec odbyła się „bitwa na argumenty” w stylu tradycyjnych przyśpiewek oraz rap. Był też czas na kontakt z publicznością podczas quizów i improwizowanych fragmentów spektaklu. Na relację fotograficzną z widowiska zapraszamy na naszą stronę internetową.

Ważnym elementem, który stanowi dla nas sens pracy metodą Community Theatre jest zainicjowanie zmiany w społeczności lokalnej. Tak też się stało w naszym projekcie. Z wielką satysfakcją obserwowaliśmy jak zmienia się stosunek do starszych osób w społeczności. „Nauczyłem się jak starsi ludzie potrafią postrzegać świat. Mają tyle w sobie pozytywnej energii mimo podeszłego wieku (...). Normalnie dla mnie to był szok.” - mówił jeden z aktorów, uczeń liceum. „Seniorzy zaskoczyli mnie entuzjazmem do publiczności i otwarciem na świat.” - mówiła po spektaklu mieszkanka Niebylca.


W trakcie naszych działań zauważyliśmy też postępujący proces integracji zarówno na poziomie międzypokoleniowym, sąsiedzkim, rodzinnym jak również pomiędzy mieszkańcami a urzędnikami czy władzami samorządowymi, którzy aktywnie wspierali nasz projekt. „Widać na sali integrację ludzi starszych, młodych, całych rodzin, znajomych.” - mówił po spektaklu jeden z widzów. „Ja uważam, że to integruje poniekąd, gdyby nie dzisiejsze spotkanie to nigdy bym tego nie zobaczył.” - podsumowuje kolejny widz finałowego spektaklu.

 

Z naszych obserwacji wynika, że w pracy ze społecznościami lokalnymi, m.in. takimi metodami jak Community Theatre, ważna jest systematyczność i długofalowość działań. Pracując w konkretnym lokalnym środowisku już kilka lat mamy okazję obserwować coraz wiekszą skuteczność stosowanych przez nasz zespół metod. Z wielką satysfakcją obserwujemy jak mieszkańcy biorący udział w naszych spotkaniach stają się bardziej otwarci, wzrasta ich wiara we własne siły. Uczestniczki i uczestnicy naszych działań nie tylko pozbywają się kompleksów związanych z pochodzeniem z małych środowisk, ale pojawia się u nich poczucie dumy ze swojego pochodzenia i korzeni. Zauważamy też znaczacy wzrost chęci do działania na rzecz innych ludzi i lokalnych społeczności. Każdego roku prowadzimy ewaluację naszych działań. Pod koniec 2013 roku opisaliśmy wyniki i sposób naszej pracy w społeczności w publikacji „Lepiej razem - międzypokoleniowo”, którą można bezpłatnie pobrać pod tym linkiem. W obecnym roku ewaluację prowadzi Aneta Szarfenberg i szczegółowy raport znajdziecie na naszej stronie już wkrótce.

Widowisko było jednym z elementów działań seniorów i młodzieży w ramach projektu „Lepiej razem – razem lepiej”. Przez ostatnie pół roku w trakcie ponad 50 warsztatów prowadzonych w sumie przez 4 animatorki i 6 artystów powstały trzy teledyski i szesnaście filmików o życiu. Można je zobaczyć na stronie www.dobrezycie.org i na blogu prowadzonym przez seniorów i młodzież www.lepiejrazem.wordpress.com

Widowisko powstało w ramach projektu „Lepiej razem – razem lepiej!" współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Partnerami projektu są Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu i Dom Kultury „Sokół" w Strzyżowie.

Źródło: Strona internetowa Fundacji Rozwoju "Dobre Życie"
Daty wydarzeń:

11.12.2015 - 14.12.2015

Między nami szoooł! Zapraszamy na teatr ze społecznością lokalną

Między nami szoooł! Zapraszamy na teatr ze społecznością lokalną

Autor wpisu: Fundacja Rozwoju „Dobre Życie"

Fundacja Rozwoju "Dobre Życie"
województwo: podkarpackie, powiat: strzyżowski
Lutcza 38-116, Lutcza 994
fundacja@dobrezycie.org, 609081313
www.dobrezycie.org

Miejsce wydarzenia
Niebylec i Strzyżów
województwo: podkarpackie


Zdjęcie z próby do spektaklu
Liczba odsłon: 969
28.12.2015