Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Duża Sztuka

Do udziału w projekcie "Duża Sztuka" zaprosiliśmy troje artystów zajmujących się sztuką współczesną. Każdy z nich zaproponował działanie dedykowane poszczególnym miejscowościom i ich mieszkańcom. Powstały różnego rodzaju instalacje we Frydrychowicach, Nidku, Gierałtowicach i Gierałtowiczkach. A przy okazji zorganizowaliśmy także wyjazdy tematyczne, warsztaty i spotkania z artystami. Wszystko po to, aby przybliżyć i oswoić tematykę sztuki współczesnej mieszkańcom małych miejscowości.

 

Przez całą jesień w trzech miejscowościach gminy Wieprz odbywały się działania edukacyjno-animacyjne oraz spotkania z artystami zajmującymi się sztuką współczesną. Projekt "Duża Sztuka" był adresowany do mieszkańców gminy - w szczególności do dzieci, młodzieży i seniorów.

Młodzież gimnazjalna i seniorzy mieli okazję uczestniczyć w wyjazdach do galerii i muzeów prezentujących sztukę współczesną w Krakowie i na Górnym Śląsku. Odwiedzili m.in. Muzeum Śląskie, Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu, Cricotekę, MOCAK, Bunkier Sztuki, przy okazji biorąc udział w warsztatach lub wykładach. Na miejscu udało się też zorganizować warsztaty dla dzieci wprowadzające w tematykę sztuki współczesnej. Działania te pozwoliły zarysować kontekst i pomóc w rozpoznaniu nowego sposobu interpretowania rzeczywistości poprzez sztukę.
 
Głównym działaniem w ramach projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Wieprzu było jednak zorganizowanie spotkań z artystami i zachęcenie mieszkańców do wspólnych działań artystycznych. W tym celu do udziału w projekcie zaproszono troje artystów. 
W przestrzeni Gierałtowic i Gierałtowiczek Krzysztof Maniak - artysta wizualny nagrodzony m.in. główną nagrodą w konkursie Artystyczna Podróż Hestii - pozostawił kilkadziesiąt interwencji artystycznych w krajobraz miejscowości. Drobne, na pierwszy rzut oka niezauważalne różnice w otoczeniu, pozostawione ślady zostały udokumentowane na fotografiach.
 
Nidek odwiedzał Paweł Szeibel, który zaproponował mieszkańcom wspólne wyplatanie ze słomy instalacji będącej "ocieplaczami" dla roślin. Paweł, który na co dzień pracuje jako asystent w Katedrze Malarstwa katowickiej ASP, w swoich pracach odwołuje się do roślin, tematyki ogrodów i rytmu przyrody.
 
We Frydrychowicach z kolei powstała wielkoformatowa mapa miejscowości - osobista, wykonana przez przedstawicieli kilku pokoleń, dokumentująca nie tyle przebieg ulic i budynków, ale też odczuwanie przestrzeni, wspomnienia, ważne miejsca. Za tym działaniem stoi Natalia Bażowska - absolwentka malarstwa na ASP w Katowicach, ale też jednocześnie doktor psychiatrii.
 
Podsumowaniem projektu była wystawa w Wiejskim Domu Kultury we Frydrychowicach. Stanowiła ona nie tylko zobrazowanie działań zrealizowanych w trzech wioskach, ale też zachętę do dyskusji na temat roli sztuki w życiu codziennym.
 
Cały projekt dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego miał na celu przybliżenie mieszkańcom i oswojenie ze sztuką współczesną poprzez aktywne jej współtworzenie. Partnerami merytorycznymi i organizacyjnymi przy realizacji działań były Fundacja Animatornia - twórcze działania oraz Fundacja Manowce Kultury.
 
O projekcie możecie poczytać tutaj: https://www.facebook.com/duzasztuka/?fref=ts

 

Daty wydarzeń:

16.12.2015

Duża Sztuka

Duża Sztuka Duża Sztuka Duża Sztuka Duża Sztuka Duża Sztuka Duża Sztuka

Autor wpisu: Barbara Pasterak

Gminny Ośrodek Kultury w Wieprzu
województwo: małopolskie, powiat: wadowicki
34-122 Wieprz, Centralna 7
33 875 52 16
www.wieprz.naszgok.pl
Liczba odsłon: 837
15.12.2015