Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom

Wielomodułowy projekt organizowany przez Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka pod nazwą "Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom", ma na celu włączenie zwiększyć partycypację w kulturze mieszkańców Wrocławia niezależnie od ich statusu materialnego, pozycji społecznej, wieku, liczby dzieci, czy niepełnosprawności. Zaproponowane pięć głównych działań projektowych zostało skierowanych do szerokiej grupy najmłodszych: od spektakli w żłobkach dla dzieci od 12 miesiąca życia poprzez dzieci z klas 1-4 szkół podstawowych po nastolatków ze świetlic środowiskowych. 

Projekt realizowany w ramach przygotowań do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 ma za zadanie zwiększyć partycypację w kulturze mieszkańców Wrocławia niezależnie od ich statusu materialnego, pozycji społecznej, wieku, liczby dzieci, czy niepełnosprawności. 
 
Projekt zakłada 5 zasadniczych działań:
 
WARSZTATY ARTYSTYCZNE DLA KLAS: SZTUKA PRZEZ WIEKI (kwiecień-grudzień 2015 bez wakacji)
Przeprowadziliśmy warsztaty plastyczne i teatralne dla całych klas, dzięki czemu dotarły do nas dzieci, które indywidualnie prawdopodobnie nigdy by na takie warsztaty nie trafiły. Działaniem objęliśmy łącznie ok. 200-250 osób.
 
SŁONECZNA SZKOŁA SZTUKI (maj-lipiec 2015)
Projekt przeznaczony dla dzieci, które w trakcie wakacji zostają w mieście, z reguły o mniejszych szansach na rozwój osobistych zainteresowań kulturalnych. Dzieci wzięły udział w warsztatach teatralnych i plastycznych, przygotowały spektakl, który został zaprezentowany na naszej scenie. 
 
NIE WYKLUCZAM (kwiecień- grudzień 2015, bez wakacji)
Niezwykle ważne dla skutecznej walki z wykluczeniem jest praca z nauczycielami oraz młodzieżą; pracę w tym zakresie widzimy w dwu obszarach:
1. Szkolenie dla nauczycieli: Nauczyciele to najczęściej pierwsza grupa, która może zauważyć zagrożenie wykluczeniem, jak i zareagować na nie. Zorganizowaliśmy 2- dniowe szkolenie dla 16 nauczycieli prowadzone przez instruktora teatralnego oraz psychologa.
2. Przeprowadzenie badań społecznych i stworzenie scenariusza spektaklu, który zostanie przygotowany w kolejnym roku, jako następstwo tegorocznych działań oraz stworzenie konspektu warsztatów dla nauczycieli. Działanie ma na celu opracowanie i multiplikację treści - mechanizmów wykluczania oraz przeciwdziałanie tym procesom w środowisku szkolnym.
 
RADOSĆ TWORZENIA Z RADOSCIĄ DZIELENIA (wrzesień-grudzień. 2015)
Projekt artystyczny dla dzieci ze świetlic środowiskowych, zwiększający partycypację w kulturze mieszkańców Wrocławia, wzmacniający w dzieciach poczucie własnej wartości i wiarę w swoje możliwości poprzez działania artystyczne. Dodatkowo zakłada działania społeczne (np. pisanie kartek do seniorów w DPS, działania na rzecz schroniska dla zwierząt itp.) radość tworzenia z radością dzielenia. 
 
TEATR INICJACYJNY (sierpień-grudzień 2015)
W ramach tego działania przygotowana i zaprezentowany został we wrocławskich żłobkach spektaklu dla najmłodszych dzieci spektakl pt. „Tajemnice dżungli”. Jest to plastyczny spektakl z elementami tańca, animacji przedmiotu i form lalkowych. Kolejnym etapem było 12 prezentacji spektaklu we Wrocławskich żłobkach dla min. 20 osób, każda, oraz dwa otwarte pokazy we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka. Łącznie spektakl obejrzało ponad 200 najmłodszych dzieci.
Projekt jest kierowany do:
- dzieci z klas 1-4 z blokowisk, mieszkańców mieszkań komunalnych (śródmieście), tzw. trudnych dzielnic, małych miejscowości województwa dolnośląskiego (Sztuka Przez Wieki) ,
- dzieci z rodzin o utrudnionym dostępie do kultury, pozostające w okresie wakacyjnym we Wrocławiu (Słoneczna Szkoła Sztuki),
- dzieci ze świetlic środowiskowych (Radość tworzenia z radością dzielenia)
- Nauczyciele z wrocławskich liceów i gimnazjów (Nie wykluczam)
- podopieczni wrocławskich żłobków publicznych (Teatr inicjacyjny) 
 
Projekt realizowany jest w ramach Zadania: organizacja przygotowań do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
 
Daty wydarzeń:

16.12.2015

Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom

Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom
Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom

Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom

Autor wpisu: Karolina Augustyniak

Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
województwo: dolnośląskie, powiat: m. Wrocław
50-138 Wrocław, ul. Kuźnicza 29a
biuro@centrumtworczosci.pl, 71 341 80 02
www.centrumtworczosci.pl/
Liczba odsłon: 913
16.12.2015