Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Ponad 250 animatorów kultury w Katowicach!

Ponad 250 animatorów kultury z całej Polski spotkało się w dniach 7-8 grudnia 2015 roku w Katowicach, by podyskutować, wymienić inspiracjami i doświadczeniami, skonsultować pomysły z ekspertami oraz wziąć udział w różnorodnych warsztatach. Wszystko pod tegorocznym hasłem Ogólnopolskiej Giełdy Projektów: „animacja + przestrzeń publiczna”!

 

Pierwszego dnia wysłuchaliśmy 20 bardzo inspirujących opowieści o wybranych działaniach animacyjnych, które za pomocą różnych narzędzi zmieniały, redefiniowały lub tworzyły nowe przestrzenie publiczne w wielu miejscach w całej Polsce. Ich autorzy mieli wcześniej szansę wziąć udział w szkoleniu z wystąpień publicznych, poznać się i jeszcze lepiej przygotować do prezentacji. Po krótkich prezentacjach plenarnych zaciekawieni uczestnicy Giełdy mieli szansę pogłębić wiedzę o projektach i spotkać z autorami podczas rozmów stolikowych. Pierwszy dzień zakończyła Nostalgia Party, impreza przebierana w klimacie lat 90. organizowana przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, na której animatorzy w pięknych stylizacjach i kreacjach tańczyli przy hitach Spice Girls czy Destiny’s Child.


Początek drugiego dnia uczestnicy mogli rozpocząć jednym z dwóch spacerów: o katowickiej modernie lub katowickich muralach i street arcie. W tym samym czasie w przestrzeni ASP odbył się bardzo ciekawy panel dyskusyjny na temat sposobów i modeli działań animatorów, architektów, streetworkerów i artystów, które mają na celu zmianę konkretnej przestrzeni podwórka. Po przerwie uczestnicy mieli okazję spotkać się i skonsultować z 12 ekspertami: badaczami, praktykami, architektami, przedstawicielami biznesu, aktywistami, którzy w różny sposób działają i wpływają na przestrzeń publiczną. Po obiedzie odbyło się 9 równoległych warsztatów, w tym między innymi medialab, placemaking, tworzenie szablonów czy kreatywne pisanie. Dzień zakończył się podsumowaniem, na którym ogłosiliśmy również zwycięzców gry „UDOSTĘPNIAM KULTURĘ” promującej portal www.kulturadostepna.pl .W grze wzięło udział ponad 50 uczestników Giełdy, do wygrania były atrakcyjne pakiety. Gra sprawdzała m.in. jakimi animatorami są nasi uczestnicy i jak szybko zdalnie potrafią zaangażować wiele osób do skorzystania z polecanego przez nich portalu.


Tegoroczna Giełda odbywała się w niezwykłym miejscu - nowej siedzibie ASP przy ulicy Raciborskiej 50, które sprzyjało owocnej pracy i ciekawym nieformalnym rozmowom i spotkaniom. Pracownicy ASP byli również odpowiedzialni za fotorelację, którą można zobaczyć na profilu Platforma Kultury na Facebooku.

Organizatorem wydarzenia było Narodowe Centrum Kultury, współorganizatorem Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, partnerem merytorycznym Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, a partnerem organizacyjnym Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Nagrody w Grze Udostęniam Kulturę wspierała firma www.zapraszamnarozmowe.pl.

Wszystkim pięknie dziękujemy za udział i już teraz zapraszamy do włączenia się w przyszłoroczne wydarzenie, co jest możliwe na trzy sposoby:

  • Weź udział w otwartym głosowaniu na temat wydarzenia
  • Zgłoś swój projekt w otwartym naborze
  • Zarejestruj się jako uczestnik w otwartej rejestracji


Wystarczy śledzić pnasz portal. 
W pierwszym kwartale przyszłego roku opublikujemy wydawnictwo pokonferencyjne w serii „Edukacja+Animacja”. Zapraszamy do lektury!


____________________________________

Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczne wydarzenie Narodowego Centrum Kultury organizowane w ramach Platformy Kultury i skierowane do wszystkich aktywnych przedstawicieli sektora kultury. Głównym celem Giełdy jest umożliwienie wymiany doświadczeń animatorów kultury i lokalnych liderów na temat realizowanych projektów kulturalnych, aktywizujących społeczności lokalne w całej Polsce. Wydarzenie odbywa się zawsze pod hasłem przewodnim. Kluczowym punktem programu jest prezentacja dwudziestu dobrych praktyk wybranych przez niezależny zespół merytoryczny. Dzięki licznym warsztatom, debatom i rozmowom z ekspertami spotkanie ma również wymiar edukacyjny.

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

7.12.2015 - 8.12.2015

Narodowe Centrum Kultury
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa
01-231 Warszawa, Płocka 13
www.nck.pl
Liczba odsłon: 1969
21.12.2015

Zobacz także:

Zdobądź 7 tysięcy złotych! Spotkania informacyjne na Śląsku

Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach zaprasza nauczycieli, animatorów i edukatorów kulturowych do konkursu na inicjatywy edukacji kulturowej na rzecz dzieci i młodzieży w województwie śląskim. Spotkania informacyjne inaugurujące trzyletni projekt rozwoju edukacji kulturowej pn.operatorkultury.pl odbędą się w czterech subregionach województwa śląskiego. Działania realizowane są w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura”, którego wojewódzkim operatorem na lata 2016-2018 jest Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach. Spotkania informacyjne: 14, 21, 22 26 kwietnia. 

Wiktora Szczupacka

Absolwentka historii sztuki UAM oraz podyplomowych studiów z ekonomii społecznej na UE w Poznaniu, obecnie doktorantka na IS PAN; zajmuje się krytyką instytucjonalną, relacjami sztuki i III sektora; kuratorka i krytyczka sztuki; redaktorka, razem z Agnieszką Pinderą i Anną Ptak, publikacji pod tytułem “Inicjatywy i galerie artystów”; współtwórczyni projektów artystycznych, edukacyjnych oraz społecznych domów kultury w Toruniu.

Marcin Zalewski

Antropolog kultury, dziennikarz. Wśród aktywności na pierwszy plan wychodzą projekty dotyczące zaniedbanych przestrzeni publicznych, dryfu oraz współczesnej wiejskości. Pracuje w Domu Kultury Bydgoskie! w Toruniu, zawodowo zajmuje się animacją kultury w specjalizacji przestrzeni i architektury. Kurator badań artystycznych Obserwatorium Miejskie oraz pomysłodawca Pracowni Społecznego Dizajnu: warsztatu badającego środowisko społeczne Bydgoskiego Przedmieścia. Współtwórca Fundacji Wybudowania: organizacji zajmującej się stykiem etnografii, sztuki, architektury i badań krajobrazowych, zwłaszcza w regionie Pomorza, Warmii i Mazur. Członek grupy artystycznej Grupa nad Wisłą, współpracownik Galerii Miłość. Prywatnie miłośnik regionu ziemi lubawskiej i zapalony cyklista.