Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Ponad 250 animatorów kultury w Katowicach!

Ponad 250 animatorów kultury z całej Polski spotkało się w dniach 7-8 grudnia 2015 roku w Katowicach, by podyskutować, wymienić inspiracjami i doświadczeniami, skonsultować pomysły z ekspertami oraz wziąć udział w różnorodnych warsztatach. Wszystko pod tegorocznym hasłem Ogólnopolskiej Giełdy Projektów: „animacja + przestrzeń publiczna”!

 

Pierwszego dnia wysłuchaliśmy 20 bardzo inspirujących opowieści o wybranych działaniach animacyjnych, które za pomocą różnych narzędzi zmieniały, redefiniowały lub tworzyły nowe przestrzenie publiczne w wielu miejscach w całej Polsce. Ich autorzy mieli wcześniej szansę wziąć udział w szkoleniu z wystąpień publicznych, poznać się i jeszcze lepiej przygotować do prezentacji. Po krótkich prezentacjach plenarnych zaciekawieni uczestnicy Giełdy mieli szansę pogłębić wiedzę o projektach i spotkać z autorami podczas rozmów stolikowych. Pierwszy dzień zakończyła Nostalgia Party, impreza przebierana w klimacie lat 90. organizowana przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, na której animatorzy w pięknych stylizacjach i kreacjach tańczyli przy hitach Spice Girls czy Destiny’s Child.


Początek drugiego dnia uczestnicy mogli rozpocząć jednym z dwóch spacerów: o katowickiej modernie lub katowickich muralach i street arcie. W tym samym czasie w przestrzeni ASP odbył się bardzo ciekawy panel dyskusyjny na temat sposobów i modeli działań animatorów, architektów, streetworkerów i artystów, które mają na celu zmianę konkretnej przestrzeni podwórka. Po przerwie uczestnicy mieli okazję spotkać się i skonsultować z 12 ekspertami: badaczami, praktykami, architektami, przedstawicielami biznesu, aktywistami, którzy w różny sposób działają i wpływają na przestrzeń publiczną. Po obiedzie odbyło się 9 równoległych warsztatów, w tym między innymi medialab, placemaking, tworzenie szablonów czy kreatywne pisanie. Dzień zakończył się podsumowaniem, na którym ogłosiliśmy również zwycięzców gry „UDOSTĘPNIAM KULTURĘ” promującej portal www.kulturadostepna.pl .W grze wzięło udział ponad 50 uczestników Giełdy, do wygrania były atrakcyjne pakiety. Gra sprawdzała m.in. jakimi animatorami są nasi uczestnicy i jak szybko zdalnie potrafią zaangażować wiele osób do skorzystania z polecanego przez nich portalu.


Tegoroczna Giełda odbywała się w niezwykłym miejscu - nowej siedzibie ASP przy ulicy Raciborskiej 50, które sprzyjało owocnej pracy i ciekawym nieformalnym rozmowom i spotkaniom. Pracownicy ASP byli również odpowiedzialni za fotorelację, którą można zobaczyć na profilu Platforma Kultury na Facebooku.

Organizatorem wydarzenia było Narodowe Centrum Kultury, współorganizatorem Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, partnerem merytorycznym Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, a partnerem organizacyjnym Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Nagrody w Grze Udostęniam Kulturę wspierała firma www.zapraszamnarozmowe.pl.

Wszystkim pięknie dziękujemy za udział i już teraz zapraszamy do włączenia się w przyszłoroczne wydarzenie, co jest możliwe na trzy sposoby:

  • Weź udział w otwartym głosowaniu na temat wydarzenia
  • Zgłoś swój projekt w otwartym naborze
  • Zarejestruj się jako uczestnik w otwartej rejestracji


Wystarczy śledzić pnasz portal. 
W pierwszym kwartale przyszłego roku opublikujemy wydawnictwo pokonferencyjne w serii „Edukacja+Animacja”. Zapraszamy do lektury!


____________________________________

Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczne wydarzenie Narodowego Centrum Kultury organizowane w ramach Platformy Kultury i skierowane do wszystkich aktywnych przedstawicieli sektora kultury. Głównym celem Giełdy jest umożliwienie wymiany doświadczeń animatorów kultury i lokalnych liderów na temat realizowanych projektów kulturalnych, aktywizujących społeczności lokalne w całej Polsce. Wydarzenie odbywa się zawsze pod hasłem przewodnim. Kluczowym punktem programu jest prezentacja dwudziestu dobrych praktyk wybranych przez niezależny zespół merytoryczny. Dzięki licznym warsztatom, debatom i rozmowom z ekspertami spotkanie ma również wymiar edukacyjny.

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

7.12.2015 - 8.12.2015

Narodowe Centrum Kultury
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa
01-231 Warszawa, Płocka 13
www.nck.pl
Liczba odsłon: 2305
21.12.2015

Zobacz także:

Rusza nabór dobrych praktyk na Ogólnopolską Giełdę Projektów "animacja+woda"

Przed nami już siódma edycja najbardziej inspirującej konferencji w Polsce – uruchamiamy nabór dobrych praktyk na Ogólnopolską Giełdę Projektów! Tym razem spotkamy się w Gdyni w dniach 19-20 października, dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury, Miasta Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji w Gdyni, Gdyńskiego Centrum Filmowego i Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Tematem, z którego będziemy czerpać, jest kulturotwórcza rola wody i terenów nadwodnych. Swoje projekty można zgłaszać do 30 czerwca.
 

Seminarium ”Daleko do miasta: narracje o kulturze loklanej”

Celem seminarium jest spotkanie ze sobą ludzi, którzy mają potrzebę wzajemnego obdarowywania się wiedzą: doświadczeniami badawczymi ( narracją badacza), które mogą stać się bliskie i potrzebne w pracy animatorów kultury i odwrotnie, czyli doświadczeniami animatorów (narracja praktyka), którzy zainspirują akademików do wyznaczania nowych celów badawczych. Jednym słowem marzymy o wyjątkowym transferze wymiany myśli, metod pracy, spostrzeżeń, doświadczeń, emocji i działań pomiędzy akademikami a praktykami; pomiędzy tymi dla których bliskie są narracje o kulturze lokalnej. Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie. Termin: 29.09. - 01.10.2017

Poznaj ofertę szkoleniową Kadry Kultury

Jeśli szukasz informacji o wszystkich szkoleniach, warsztatach, webinariach i programach profesjonalizacyjnych (Ogólnopolska Giełda Projektów, Staże w instytucjach kultury, Wolontariat w kulturze, Pracuj w kulturze) organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, wejdź na stronę Kadry Kultury! Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym roku!