Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Katalog ręczników ludowych gminy Bielsk Podlaski

Muzeum w Bielsku Podlaskim serdecznie zaprasza na uroczystą promocję Katalogu ręczników ludowych w gminie Bielsk Podlaski i płyty CD z wywiadami traktującymi o tradycjach ręcznikowych ziemi bielskiej. Uroczystość, będąca zwieńczeniem projektu o tej samej nazwie odbędzie się 19 grudnia 2015 r. o godz. 16.00 w Muzeum w Bielsku Podlaskim.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku od lat buduje kolekcję ręczników ludowych, dostrzegając ich ogromny potencjał. Efektem jest imponujący, bo liczący ponad 300 pozycji zbiór oraz stała wystawa „Tajemniczy ręcznik”. W ramach tego tematu wydano szereg publikacji, wśród których znajdują się takie jak:

  • album „Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego – haft i koronka”,
  • pakiety edukacyjne – „Od nasionka do ręcznika ludowego”, „Zanim powstał ręcznik” i „Ręcznik ludowy”
  • oraz wzorniki tradycyjnych haftów i koronek ręcznika ludowego.

 

Pierwsze na dużą skalę badania terenowe poświęcone ręcznikom przeprowadzono w 2014 r. we współpracy z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu, czego efektem była wymieniona wyżej publikacja albumowa. Sukces tego przedsięwzięcia przyczynił się do kontynuacji tematu. W poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące pytania, które stawiają ręczniki ludowe latem bieżącego roku przeprowadzono kolejne badania terenowe, obejmujące swoim zasięgiem gminę Bielsk Podlaski. W konsekwencji powstał Katalog ręczników ludowych gminy Bielsk Podlaski. Oprócz bielskich muzealników w projekcie wzięły udział studentki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Państwowego im. A. Puszkina w Brześciu. Badania terenowe, prowadzono w lipcu 2015 roku na terenie gminy Bielsk Podlaski, a niezwykle ambitny plan zakładał, że w poszukiwaniu ręczników inwentaryzatorzy przemierzą całą gminę. Tak też się stało. Polsko-białoruskie zespoły zebrały informacje odnośnie miejscowości i osób deklarujących chęć udzielenia wywiadów oraz udostępnienia ręczników w celu sfotografowania ich na potrzeby Katalogu. Na podstawie tych danych muzealnicy wrócili pod wskazane adresy, gdzie uzupełnili wywiady. Z tych właśnie wywiadów powstał imponujący Katalog, zawierający 564 opisane ręczniki ludowe. Ze względu na ilość danych i ich syntetyczny charakter jest wyjątkowym materiałem statystycznym umożliwiającym dokonywanie analiz i wyciąganie interesujących wniosków. Planowane na kolejne lata podobne opracowania dotyczące pozostałych gmin powiatu bielskiego, dadzą całościowy obraz stanu zachowania ręcznika i tradycji z nim związanych na badanym terenie.

Publikacja powstała w ramach projektu „Katalog ręczników ludowych gminy Bielsk Podlaski” współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe priorytetu kultura ludowa i tradycyjna.

 

Źródło: Muzeum w Bielsku Podlaskim
Daty wydarzeń:

3.12.2015 godz. 23:00 - 30.12.2015 godz. 23:00

Autor wpisu: Alina Debowska

Muzeum Podlaskie w Białymstoku
województwo: podlaskie, powiat: m. Białystok
15-426, Białystok, Ratusz-Rynek Kościuszki 10
muzeum@muzeum.bialystok.pl, 85 7421476
www.muzeum.bialystok.pl

Miejsce wydarzenia
Muzeum w Bielsku Podlaskim
województwo: podlaskie
17-100 Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza 45

Liczba odsłon: 859
11.12.2015