Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Paneliści Katarzyna Stalicka i Grzegorz Layer

O cyklicznym, partycypacyjnym projekcie rewitalizacji katowickich podwórek opowiedzą Katarzyna Stalicka z Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów oraz architekt Grzegorz Layer. 

Katarzyna Stalicka - ukończyła socjologię  na Uniwersytecie Śląskim oraz zarządzanie w kulturze i sztuce na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Od 2011 roku pracownik Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Koordynator projektów: Ambasada Młodych, Plac na Glanc, Start w kulturę, Florystyczna Mapa Kato oraz w zespołach organizacyjnych: Katowice Street Art Festival, MFF Ars Independent, Art bits Festival, Jazz Art Festival, Festiwal Muzyki Świata Garden of Sounds oraz Urodziny Miasta Kocham Katowice. Obecnie specjalista do spraw monitorowania projektów i opiekun praktyk.

Grzegorz Layer – architekt. Swoją pracą magisterską poświęconą rewitalizacji Rawy w centrum Katowic wywołał szeroką dyskusję o roli rzeki w tkance współczesnego miasta. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych. Od 2013 roku współtworzy cykliczny projekt rewitalizacji katowickich podwórek Plac Na Glanc.

Plac na glanc to projekt Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, który ma udowodnić, że wspólnymi siłami można odmienić kawałek miasta. Jest także promocją dobrego designu, który powstaje przy współpracy z użytkownikami. Zakłada zupełnie nowy sposób myślenia o przestrzeni publicznej, ponieważ w całości opiera się na działaniach oddolnych i konsultacjach. Przestrzeń publiczna tratowana jest jak własność mieszkańców. Projekt zakłada wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań na pograniczu designu i ekologii, poprzez udział mieszkańców w warsztatach tworzenia mebli miejskich z wykorzystaniem metod recyklingu. W latach 2013 -2015 w ramach projektu zrewitalizowano 5 podwórek. Galeria zdjęć, ukazująca realizację projektu na każdym jego etapie, dostępna jest na profilu projektu.

Źródło: Platforma Kultury

Autor wpisu: Anna Warwas

Liczba odsłon: 854
04.12.2015