Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Paneliści Monika Komorowska i Tomasz Szczepański

O współpracy architektów i animatorów z perspektywy doświadczeń w działaniach na rzecz poprawy przestrzeni sąsiedzkich oraz o odpowiedzialności za wspólnie zmieniane podwórka opowiedzą Monika Komorowska ze Stowarzyszenia na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego "Odblokuj" i Tomasz Szczepański z Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej GPAS Praga Północ, którzy wspólnie realizowali projekt odNOWA.

Monika Komorowska - socjolog i architekt praktykuje na pograniczu tych dziedzin. Współtworzy Stowarzyszenie na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego Odblokuj. Prowadzi procesy konsultacji społecznych i działania wspomagające partycypację społeczną. Publikuje na tematy związane z przestrzenią.

Tomasz Szczepański – pracownik socjalny, pedagog, trener streetworkerów i pedagogów ulicznych, absolwent Studium Pracowników Służb Społecznych oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej. W 1999 r. jeden z założycieli Stowarzyszenia Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ (GPAS), które do dziś kontynuuje program pedagogiki ulicy na rzecz  najtrudniejszych wychowawczo dzieci zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym na Pradze Północ.

Czy mieszkańcy mogą zastąpić architektów? Partycypacja społeczna w tworzeniu przestrzeni miejskiej.

  • Jak budować odpowiedzialność za najbliższe otoczenie?
  • Jak tworzyć efektywne ramy współpracy pomiędzy społecznością lokalną a projektantami?
  • Jak zdobywać wiedzę o potrzebach mieszkańców?
  • Jakie narzędzia pomagają w prowadzeniu dialogu o przestrzeni?
  • Jak radzić sobie z konfliktem w procesie projektowym?

 

Projekt OdNOWA:
Celem partycypacyjnego projektu odNOWA jest opracowanie projektów rewitalizacji trzech podwórek w dwóch warszawskich dzielnicach – na Pradze-Północ i Targówku oraz ich realizacja wspólnie z mieszkańcami. Zaniedbane przestrzenie zostały przekształcone w przyjazne mieszkańcom miejsca, szczególnie atrakcyjne dla dzieci. Więcej informacji na stronie.

Źródło: Platforma Kultury

Autor wpisu: Anna Warwas

Liczba odsłon: 1000
04.12.2015