Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Firmament Festiwal 2015

Fundacja Kultury Wici wraz z Kieleckim Centrum Kultury zapraszają 11 i 12 grudnia 2015 r. na wyjątkowe wydarzenie - kolejną odsłonę festiwalu Firmament, od 2001 roku promującego pod hasłem „Nowa Muzyka-Nowe Media”, najciekawsze zjawiska sceny muzyki elektronicznej i sztuk audiowizualnych. Również i w tym roku nie zabraknie otwartości, stylistycznych zderzeń i premierowych odkryć

Festiwal rozpocznie się 11 grudnia o godz. 17.00. W przestrzeni holu zaprezentuje swoje koncepcje w obszarach muzyki ambient, noise Purgist. W holu prezentowana będzie również wystawa fotografii Weroniki Izdebskiej zatytułowana "mjuk".

Piątkowe koncerty na scenie kameralnej Kieleckiego Centrum Kultury rozpocznie o godz. 18.00 duet Backspace oryginalnie łączący brzmienie tradycyjnych instrumentów: skrzypiec i akordeonu z możliwościami współczesnej technologii. Po przerwie scena należeć będzie do formacji Rysy, z powodzeniem łączącej eksperyment elektroniczny i taneczne rytmy.

Sobotni wieczór otworzy live act Rez Epo. Następnie na scenie kameralnej zaprezentują się: Grzegorz Bojanek - twórca i promotor muzyki elektronicznej, autor muzyki filmowej oraz projekt Rafcox Sound Designer, który wyróżnia brzmienie elektronicznie przetworzonej trąbki.

Przy okazji festiwalu prowadzona jest świąteczna zbiórka karmy dla bezdomnych psów i kotów.

Przez cały czas trwania festiwalu w foyer Małej Sceny czynny będzie festiwalowy chillout z bufetem, ciepłą muzyką i stoiskiem z wydawnictwami muzycznymi.

Więcej informacji na stronie festiwalu www.firmament.wici.info i fanpage'u.

Wstęp wolny -  obowiązują zaproszenia i wejściówki kolportowane przez organizatorów. Dostępne od 1 grudnia w kasie Kieleckiego Centrum Kultury. Ilość miejsc ograniczona!  

Program festiwalu:

11 grudnia 2015 (piątek)

17.00 introhol / Kieleckie Centrum Kultury 

  • mjuk - wystawa fotografii Weronika Izdebska
  • Purgist - live act 

 

18.00 scena kameralna / Kieleckie Centrum Kultury 

  • Backspace
  • Rysy 

 

12 grudnia 2015 (sobota)

17.00 introhol / Kieleckie Centrum Kultury

  • mjuk - wystawa fotografii Weronika Izdebska
  • Rez Epo

 

18.00 scena kameralna / Kieleckie Centrum Kultury

  • Grzegorz Bojanek
  • Rafcox Sound Designer 

 

Afterparty:  11/12 grudnia, bohomass lab (Kielce, ul. Kapitulna 4)

Artyści festiwalowi:

Purgist

Projekt utrzymany w stylistyce harsh noise stanowi rozwinięcie i sprecyzowanie poprzedniego przedsięwzięcia Dawida Kowalskiego, tj. SLEEP SESSIONS (aktywny w latach 2005-2013). PURGIST poświęcony jest eksploracji dynamicznych, niespójnych faktur brzmieniowych, miejskich nagrań terenowych, cyfrowych artefaktów i szczątkowej melodyki o intymnym charakterze.

Rez Epo

Złożone struktury dźwiękowe łączące w specyficzny sposób elementy takich gatunków jak drone, harsh noise i ambient, przesiąknięte psychodelicznymi wątkami. W rezultacie, Rez Epo zawiera w sobie zarówno rozwlekłe quasi-ambientowe pejzaże, jak i bardziej radykalne formy dźwiękowej ekspresji.

Weronika Izdebska

Rocznik’92. Zajmuje się filmem i fotografią, studiuje ‚sztukę operatorską’ w łódzkiej Szkole Filmowej. Jej prace cechuje charakterystyczny chłód, przywodzący na myśl surowy klimat Północy. Wystawa ‚mjuk’ „Pachnie nieskończonością. Przestrzeń, w którą chcesz wniknąć lub dać jej wypełnić siebie, po brzegi. Bliżej, mocniej. Zamknij oczy, zapamiętaj. Północ zwraca się w moją stronę od dawna. Wraz z upływem lat to nieśmiałe nawoływanie staje się coraz bardziej zdefiniowane, rzeczywiste, uzasadnione. ‚Mjuk’ to cykl otwarty, zapis intymnej relacji otoczeniem. Islandia”.

Backspace

To jedna z najbardziej oryginalnych grup na polskiej scenie muzyki improwizowanej. Zespół powstał w 2013 roku. Muzycy z powodzeniem łączą brzmienia akustycznego akordeonu i elektrycznych skrzypiec z możliwościami współczesnej technologii. Dialog, interakcja, improwizacja, live sampling oraz kreatywne wykorzystanie programów komputerowych, efektów elektronicznych, a nawet przedmiotów codziennego użytku, pozwoliły stworzyć unikalne brzmienie i niepowtarzalny język muzyczny zespołu. W muzyce grupy odnajdziemy inspiracje zarówno muzyką symfoniczną, minimalizmem, stylem „tintinnabuli”, poprzez nordic new jazz, aż po ambient, electro i house.

Rysy

Rysy to nowe zjawisko na polskiej scenie elektronicznej. Hipnotyczne rytmy zatopione są w sosie IDM. Eksperyment brzmieniowy przełamany chwytliwą melodią. Taneczny charakter numerów Rys nie gryzie się z intrygującymi opowieściami. Projekt ma bowiem charakter narracyjny i konceptualny, który łączy eteryczne przestrzenie dźwiękowe z energetyczną pulsacją bitów. Rysy są autorskim projektem Wojtka Urbańskiego i Łukasza Stachurko (Sonar Soul) z gościnnym udziałem Justyna Święs (The Dumplings), Baascha i Piotra Zioła.

Grzegorz Bojanek

Artysta zajmujący się tworzeniem oraz promocją polskiej muzyki elektronicznej i eksperymentalnej w Polsce i za granicą. Współzałożyciel polsko – chińskiego projektu “ChoP”, gdzie wraz z Zen Lu kontynuują poszukiwania na polu ambientu. Współpracował z brytyjskim reżyserem i twórcą wideo, którym jest Isaac Julien. Muzyka Grzegorza Bojanka i Zen Lu została wykorzystana przez Brytyjczyka w jego 9-ekranowym dziele pt: „Ten Thousand Waves”, a także filmie „Better Life”, który został ciepło przyjęty podczas 67-go Festiwalu Filmowego w Wenecji. Obaj artyści zostali zaproszeni przez Julien’a, aby zagrać na żywo ścieżkę dźwiękową do „Better Life” podczas 8-go Biennale Sztuki w Szanghaju – 2010: Rehearsal. W ciągu ostatnich 7 lat Grzegorz wielokrotnie odwiedzał Chiny, gdzie współprodukował i występował podczas kilku tras koncertowych oraz “ChoP Festival”, wygłaszał wykłady na temat polskiej muzyki elektronicznej i eksperymentalnej oraz tworzył muzykę do polskich filmów niemych.

Rafcox Sound Designer

Autorskie przedsięwzięcie, będące wypadkową nowoczesnych odmian muzyki elektronicznej, wykonywanej w formie live actu. Instrumentem solowym jest trąbka na równi z tłem elektronicznym. Jest w jakimś sensie swego rodzaju eksperymentem muzycznym. Dźwięk trąbki jest przetwarzany na żywo za pomocą efektów elektronicznych uzyskanych dzięki multiefektowi Boss GT10 – procesorowi gitarowemu, pozwalającemu na wykreowanie przez trębacza własnego, niepowtarzalnego brzmienia. Warto dodać, że znany jest z tego, że pracuje z nim zawsze. To praktycznie jego znak rozpoznawczy.

Organizatorzy: Fundacja Kultury Wici, Kieleckie Centrum Kultury 

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Kielce

Patronat Medialny: Gazeta.pl, TVP Kielce, Wici.Info 

Partnerzy organizacyjni: Bohomass Lab, Bike Cafe, Kilo Mąki, Ale Szama, Pod Trójką

Daty wydarzeń:

10.12.2015 godz. 23:00 - 11.12.2015 godz. 23:00

Autor wpisu: Bożena Pawłowska

Fundacja Kultury Wici
województwo: świętokrzyskie, powiat: m. Kielce
25-430 Kielce, Bp. Jaworskiego 20/61
redakcja@wici.info
www.wici.info

Miejsce wydarzenia
Kieleckie Centrum Kultury
województwo: świętokrzyskie
25-401 Kielce, Pl. Stanisława Moniuszki 2B

Liczba odsłon: 799
25.11.2015