Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Transgresje ciała - spektakl doświadczenie

20 listopada o godzinie 12.00 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie pokaże "Transgresje ciała" – odważny, przełamujący stereotypy spektakl Zofii Bartoszewicz. Spektakl, który może zmienić wasze widzenie niepełnosprawności i przybliżyć doświadczenie ludzi poruszających się na wózkach.

Spektakl „Transgresje ciała"  pozwala nam docenić to, co uważamy za oczywiste, choć wcale takim nie jest i być nie musi: możliwość  poruszania się, jaką daje nam zdrowe, pełnosprawne ciało. Reżyserka Zofia Bartoszewicz, z wielką prostotą, a jednocześnie w bardzo poruszający i  delikatny sposób przybliża nam obszar doświadczeń i sensualnych doznań osób, których ciała są niemal całkiem pozbawione możliwości ruchu. 

Wiemy dużo o tym jak odczuwają dźwięki osoby niesłyszące, a przestrzeń, czy barwy osoby niewidzące – opowiada Zofia Bartoszewicz, reżyserka spektaklu – Ja chciałam dowiedzieć się więcej o przeżywaniu ruchu przez ludzi nie mogących się poruszać. Dzięki ciałom zapośredniczonym – ciałom performerek - uzewnętrznić wewnętrzne światy tych ludzi.

Spektakl jest zaproszeniem do doświadczenia, które otwiera na zupełnie nowe, wolne od schematycznych przesądzeń i przekonań widzenie niepełnosprawności.  Zaczynamy zadawać sobie pytania o sensowność podziałów i granic, jakie wytyczyliśmy pomiędzy pełno- a niepełnosprawnością.  Zaczynamy myśleć, że może to raczej zdolność do empatii i współczucia, a nie tylko możliwość swobodnego poruszania ciałem, jest świadectwem pełnosprawnego człowieczeństwa? 

„Transgresje ciała” dotyczą także tego, o czym pisał  filozof, profesor Wojciech Chudy, który  całe życie spędził na wózku inwalidzkim: "przezwyciężania stereotypu łączącego dobre zdrowie i szczęśliwe-sensowne życie w konieczną jedność".

Przedstawienie jest autorskim projektem Zofii Bartoszewicz, aktorki Teatru Węgajty, powstało dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Premiera miała miejsce w Warszawie w teatrze „Scena Lubelska”. Spektakl był grany, między innymi, na Biennale „Teatr i Terapia” w Łodzi, na Festiwalu Wioska Teatralna w Węgajtach oraz w warszawskich liceach w ramach grantu z Urzędu Miasta Warszawa.

Trailer

Transgresje współtworzą:

Zofia Bartoszewicz – aktorka teatralna (współpracuje z Teatrem Węgajty) i filmowa (zagrała w filmie „Wieża” Agnieszki Trzos), reżyserka, kompozytorka i  performerka wokalna. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracuje z niemiecką grupą Labsa Ensemble. Współtworzyła „Touch sCream Variete” oraz Multimedialną Operę „Echo und Narzissen”.

Izabela Giczewska – aktorka Teatru Węgajty, animatorka kultury, slawistka i kulturoznawczyni,  śpiewa białym głosem, uprawia ogród ekologiczny.

Domela Grenda – aktorka, absolwentka South Baltic Academy of Independent Theatre, współpracuje z Teatrem 3.5, instruktorka grupy teatralnej “No i Dobra!”, animatorka Wytwórni Kultury “BO TAK” w Dzierzgoniu.

Joanna Janus – aktorka, performerka, instruktorka teatralna, współpracowała z Teatrem Snów. Od 8 lat prowadzi teatr osób niepełnosprawnych intelektualnie. 

Karolina Leszczyńska – performerka, teatrolożka, recenzentka teatralna, publikowała m.in. w „Didaskaliach”, "Teatrze" i „Scenie”. Uczestniczka wielu projektów o charakterze społeczno-artystycznym.

Eliza Paś-Dimitrow – performerka, prowadzi eksperymentalne warsztaty wokalne, ukończyła lingwistykę. Współpracuje z Teatrem Węgajty.

Małgorzata Piskorek – tancerka, arteterapeutka, instruktorka dramy, współzałożycielka teatru tańca poRuszenie. Prowadzi zajęcia z osobami z upośledzeniem umysłowym i chorymi psychicznie.

Beata Terech – aktorka, studiowała w Nowym Jorku u Susan Batson oraz w londyńskiej szkole The Actors Temple i w studiu aktorskim Bernarda Hillera w Los Angeles. Zagrała w filmie "Tu jest kino" w reż. Piotra Piechoskiego, w "Przebudzeniu" w reż. Karoliny Malinowskiej, a obecnie jest w trakcie zdjęć do serialu "Póki śmierć nas nie rozłączy". 

Katarzyna Żytomirska – aktorka Teatru „Scena Lubelska” i Teatru Węgajty, współtworzy spektakle Kobiecego Ośrodka Teatralnego działającego przy Centrum Praw Kobiet.

Kontakt: Izabela Giczewska, i.giczewska@gmail.com, 728 942 140

Więcej informacji na stronie: www.teatrwegajty.art.pl

Organizator: Stowarzyszenie „Węgajty”

Partnerzy: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie, Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Wsi „Odnowica”, Gminny Ośrodek Kultury w Szreńsku, Działdowskie Stowarzyszenie „Amazonki”, Miejski Dom Kultury w Działdowie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Spektakl jest realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura Dostępna”

Źródło: Teatr Węgajty
Daty wydarzeń:

19.11.2015 godz. 23:00 - 23:00

Autor wpisu: Izabela Giczewska

Stowarzyszenie Teatr Węgajty
województwo: warmińsko-mazurskie, powiat: olsztyński
11-042, Jonkowo, Węgajty 18
wioskateatralna@gmail.com, (0048-89) 5129297
www.teatrwegajty.art.pl

Miejsce wydarzenia
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1
województwo: świętokrzyskie
26-010, Bodzentyn, ul. Suchedniowska 6

Liczba odsłon: 771
20.11.2015