Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie. Wirtualna podróż w czasie

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" pracuje nad projektem "Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie. Wirtualna podróż w czasie". Jest to próba opowiedzenia historii majątków ziemskich na Lubelszczyźnie od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych za pomocą nowych technologii. Zapraszamy na prezentację powstałej gry przygodowej, które odbędzie się 16 listopada.

Głównym elementem projektu i punktem wyjścia do dalszej narracji jest wirtualny model 3D majątku w Moniakach koło Urzędowa (pow. Kraśnik). „Odwiedzający” dwór i okalający go teren staną się uczestnikami gry przygodowej, której kanwą będą prawdziwe, niesamowite losy obiektu, jaki dziś, po przenosinach, znajduje się w zupełnie innym miejscu, pełniąc nową rolę. Bazą do powstania modelu 3D posiadłości są: mapa pamięci, plany budynku, relacje mówione oraz fotografie pozyskane od Zofii Zinserling, córki ostatnich dziedziców z Moniak.

Prezentacja gry i podsumowanie projektu odbędzie się 16 listopada, o godzinie 17:00 w Sali Czarnej Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN” (ul. Grodzka 21). W wydarzeniu udział weźmie między innymi Zofia Zinserling, która raz jeszcze opowie o majątku w Moniakach. Ponadto swój udział zapowiedziało wiele osób ze środowiska ziemiańskiego, naukowcy, regionaliści i działacze kultury.

Fabuła gry została oparta na relacjach mówionych Zofii Zinserling i opowiada o losach małej Zosi w trakcie II wojny światowej. Przeczesując dwór i jego okolice wykonujemy kolejne zadania i natrafiamy na wskazówki, które fragment po fragmencie odsłaniają przed nami dzieje rodziny Zofii i dworu wpisaną w trudną historię wojny.

Wykorzystując zasady grywalizacji w projekcie edukacyjnym staramy się precyzyjnie odtworzyć zapomniany świat ziemiaństwa dla współczesnych użytkowników Nowych Mediów. Gra, korzystając z perspektywy pierwszoosobowej wciąga nas w przeszłość. Wykonywanie kolejnych zadań pozwala pełniej wczuć się w sytuację Zosi. Odtworzony wygląd wyposażenia wnętrz, układ dworu i jego otoczenia subtelnie podsuwa graczowi wiedzę.

Dodatkowo poza trybem fabularnym przewidziany został także tryb zwiedzania, w którym możemy swobodnie poruszać się po dworze i jego otoczeniu. W ten sposób, natrafiając na fragmenty historii mówionych, archiwalne fotografie i opisy miejsc poznajemy dzieje majątku w Moniakach.

Ponadto w ramach projektu:

  • nagrane zostały relacje mówione byłych ziemian, pracowników majątków oraz mieszkańców okolicznych wsi;
  • pozyskiwane i digitalizowane są archiwalne materiały ikonograficzne, a także artykuły naukowe i wspomnieniowe;
  • wykonana została współczesna dokumentacja fotograficzna wybranych majątków; utworzony zostanie także multimedialny szlak majątków ziemiańskich na Lubelszczyźnie.

 

Warto podkreślić, iż wszystkie pozyskane i wytworzone w ramach projektu materiały dostępne będą on-line, na stronie internetowej projektu. Teaser gry

Grę dla projektu przygotowują w kooperacji studia: Mutated BytePoligon Studio 

Źródło: Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
Daty wydarzeń:

16.11.2015

Autor wpisu: Anna Warwas

Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
województwo: lubelskie, powiat: m. Lublin
20-112 Lublin, ul. Grodzka 21
teatrnn@tnn.lublin.pl, 81 532 58 67
www.teatr-rozrywki.pl

Miejsce wydarzenia
Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”
województwo: lubelskie
20-112 Lublin, ul. Grodzka 21

Liczba odsłon: 1267
13.11.2015