Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Zabytkowy park we wsi Godzieszowa

Działania polegające na zagospodarowaniu parku w Godzieszowej przez jej mieszkańców (w wieli aspektach) miało na celu przede wszystkim zaktywizowanie do wspólnego działania i do realizacji wspólnego, istotnego dla wszystkich celu. Wspólne działanie miało natomiast wpłynąć na wzrost integracji lokalnej społeczności, a także wykształcenie poczucia przynależności do danej miejscowości i społeczności, dumy z miejsca zamieszkania i wspólnych osiągnięć. W wyniku działania społeczności Godzieszowej i chęci do dalszej współpracy powstało, bardzo obecnie aktywnie działające Koło Gospodyń Wiejskich z Godzieszowej, które bierze czynnie udział w życiu kulturalnym gminy Długołęka. Celem samym w sobie było również zapewnienie opieki nad parkiem i jego ciekawe aktywne zagospodarowanie.

OPIS PROJEKTU:

W 2009 r. rozpoczęła się rewitalizację parku w Godzieszowej (park podworski z XIX w., powierzchnia 4 ha, w centrum znajduje się staw wraz z wyspą - miejsce życia różnych okazów dzikich ptaków). Inicjatorami działania byli mieszkańcy wsi z sołtysem na czele. W związku z inicjatywą gmina pozyskała środki z UE na realizację celu. Mieszkańcy aktywnie uczestniczyli na etapie przygotowywania wniosku o dofinansowanie jak i w działaniach na terenie parku. Po zakończeniu rewitalizacji mieszkańcy wzięli park pod swoją opiekę m.in. dbają o porządek. Obecnie na terenie parku organizowane są cykliczne spotkania dla mieszkańców. W parku stworzono mini zoo z owcami kameruńską i czarnogłówką, kozą oraz kucem szetlandzkim. Zwierzęta znajdują się pod opieką mieszkańców. Mieszkańcy zagospodarowali staw, który stanowi atrakcję - można pływać po nim łódkami. Jest też wykorzystywany przez wędkarzy. W parku znajdują się ruiny pałacu zniszczonego po wojnie, z którego historią zapoznać się można dzięki tablicom informacyjnym. Park posiada bogaty drzewostan, lecz największą dumą są unikatowe tulipanowce amerykańskie oraz cypryśnik bagienny. Z tej okazji zrodził się pomysł na organizację wydarzenia kulturalnego pn. Święto Tulipanowca. Odbywa się ono rokrocznie w czerwcu. W 2013 r. podczas święta na scenie wystąpiły zespoły ludowe, kabaret, przygotowanych zostało mnóstwo atrakcji dla najmłodszych włącznie z zawodami biegowymi. Wielką popularnością cieszyła się loteria, w której główną nagrodą był kucyk. Wspólne działania mieszkańców doprowadziły do powstania Koła Gospodyń Wiejskich, które bardzo prężnie działa również na rzecz gminy. W ubiegłym roku w parku ugoszczono delegację z partnerskiego miasta Velen (Niemcy) prezentując polskie potrawy, przetwory – organizując tym samym wieczór z lokalną kulturą. Na terenie parku zorganizowano wystawę rzeźb z drewna, która cieszyła się dużą popularnością, co przyczyniło się do pomysłu stworzenia pleneru artystycznego na terenie gminy.

 

INNOWACYJNOŚĆ:

Innowacyjność działania polega na realizacji autorskich pomysłów mieszkańców na terenie parku, który posiadają pod swoją opieką. Przy drobnej pomocy finansowej gminy realizują niepowtarzalne wydarzenia na skalę regionu – nigdzie bowiem nie znajdą Państwo takich imprez jak Święto Tulipanowca czy Pielgrzymka Konna.

 

ZNACZENIE:

Osiągnięcia dokonane przez mieszkańców wsi Godzieszowa stanowią zbiór dobrych praktyk, z których korzystać mogą i jak zdążyliśmy zauważyć korzystają pozostałe miejscowości położone na terenie gminy Długołęka. Sołtys Henryk Mizniak został nagrodzony tytułem Sołtys Roku 2012 za działania podejmowane na rzecz mieszkańców Godzieszowej.

 

WPŁYW NA WZROST ATYWNOŚCI LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI:

Działania podjęte i wciąż podejmowane przez mieszkańców Godzieszowej stały się wzorem i inspiracją do aktywności dla pozostałych miejscowości naszej gminy. Najwidoczniejszym było powstanie 4 kół gospodyń wiejskich na wzór koła z Godzieszowej. Dzięki sporej już liczby kół gospodyń i w wyniku inicjatywy wójta gminy – wszystkie koła spotykają się cyklicznie debatując nad wspólnymi możliwościami rozwoju, pomagając sobie i dzieląc doświadczeniem.

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

1.1.2013 - 30.12.2013

mieszkańcy wsi Godzieszowa
województwo: dolnośląskie
55-095 Godzieszowa, Godzieszowa 54
Liczba odsłon: 1192
30.10.2015