Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach

Ośrodek realizuje działania, których zasadniczymi celami jest zapewnienie społeczeństwu, - korzystanie z różnorodnej oferty kulturalnej (festyny, koncerty, spotkania, warsztaty, wystawy itd.) - czynnego uczestnictwa w tworzeniu lokalnych przedsięwzięć kulturalnych - indywidualnego rozwoju artystycznego - wzbogacania dotychczasowych zainteresowań, wiedzy i umiejętności, - koordynowania w sposób ciągły budowania tożsamości lokalnej - promocje różnorodnych działań realizowanych przez lokalne organizacje i grupy nieformalne - korzystania z bazy ośrodka i możliwości instytucjonalnych w celu realizacji własnych projektów.

OPIS PROJEKTU:

Ośrodek realizuje cele opisane w punkcie 4 w sposób ciągły. Organizując i przeprowadzając w roku 50 różnorodnych przedsięwzięć kulturalnych. Z uwagi na szczupła kadrę merytoryczną dyrektor i 3 instruktorów, działalność kulturalną prowadzi wykorzystując amatorski potencjał lokalnych muzyków, artystów i rękodzielników oraz fundusze unijne. W 2012 projekt Interreg IV A FMP Z kulturą na Ty - Mieszkowice 2012 W 2013 projekt Interreg IV A FMP Kulturalnie razem - Mieszkowice 2013 Spotkania i warsztaty były szansą poznania nowych technik nabycia nowych umiejętności, w tym współżycia i działania w grupie. W okresie 2 lat MGOK przeprowadził warsztaty ; - Dwukrotnie: polsko - niemieckie warsztaty teatru pantomimy, które kończyły się spektaklem premierowym na Placu Wolności - rynek miejski. Młodzież gimnazjalna w trakcie 4 dniowych warsztatów poznała tajniki teatru pantomimy, pracowała nad fabułą przedstawienia, wprowadzała do niego własne pomysły, sama tworzyła scenografię. Intensywne zajęcia nauczyły ich pracować pod presją czasu, integrować się, zrozumieć, że końcowy efekt zależy od pracy całej grup. - Warsztaty rękodzieła filcowanie i wiklina z papieru, były okazją nauczenia się nowego, przebywania razem, sposobem na relaks podczas tworzenia - Integracja uczestników odbywała się także na warsztatach tańca country gdzie wielopokoleniowa grupa tworzyła program pokazany na święcie gminy. Mieszkowickie Dni Kultury i Przyjaźni festyn, który promuje działalność ośrodka i artystów lokalnych (10 godzin występów własnych), wystawy - efekty warsztatów, kulinarne spotkania KGW przygotowanie i degustacja potraw tematycznych, plenerowe warsztaty malowania na szkle Legendy o postaniu Mieszkowic. Poza projektowe działania to min. Warsztaty: bożenarodzeniowe, wielkanocne. spotkania: - Cecyliada - piosenka religijna - Kaziuki - spotkanie z piosenką kresową Tematyczne koncerty wokalistów MGOK, - Niezapomniani piosenki zmarłych artystów w 2012 - Jerzy Pete.

 

INNOWACYJNOŚĆ:

Warsztaty pantomimy każdorazowo novum dla gimnazjalistów i po raz pierwszy pracowali pod okiem wysokiej rango specjalisty w 2012 , 2013 Janusz Janiszewski - aktor teatru Kana Szczecin prowadzący Teatr UHURU w Gryfinie. Kolejne pokolenia młodzieży poznało teatr bez słów, który wyraża tak wiele. Tematyka społeczna ukazywała aspekty dnia codziennego. Warsztaty taneczne i artystyczne były sposobem na prace w grupie i czynny relaks. Nowe techniki filcowanie, recykling- wiklina z papieru, rozwijają wyobraźni, a efekty tworzenia pokazane były na wystawach, Zmobilizowało to uczestników do dalszych spotkań twórczych i przekazywania nabytych umiejętności innym. Organizacja święta gminy jak przegląd rodzimej twórczości była przykładem aktywnej promocji działania w lokalnej przestrzeni kulturalnej. Warsztaty plenerowe ich efekty -wystawy podsumowywały , a zarazem wzmocniły chęć uczestnictwa w kolejnych przedsięwzięciach.

 

ZNACZENIE:

Realizacja projektów w znaczący sposób pobudza inicjatywy lokalne z uwagi na uczestnictwo w nich osób zaangażowanych w pracy na rzecz swoich lokalnych środowisk,są to przede wszystkim panie z KGW Gminy , aktywne osoby z sołectw, nauczycielki, które współpracują z MGOK. Uczestnictwo w działaniach przekład się na wykorzystaniu doświadczenia w realizacji własnych przedsięwzięć np elementy pantomimy wykorzystywane są w spektaklach szkolnych. Organizowane są warsztaty artystyczne na których wykorzystuje się techniki, których nauczono się w projektach. W ten sposób w małych środowiskach wiejskich organizowane są spotkania w których uczestniczą wspólnie dzieci, młodzież i dorośli. Pobudza to aktywność lokalną, bo do ich prowadzenia nie potrzeba już profesjonalnych instruktorów. Sołectwa potrafią już zorganizować imprezy, festyny w których zaangażowane są wszystkie organizacje działające we wsi tj KGW OSP,Szkoła. Przykładem są Dożynki Gminne w każdym sołectwie organizowane raz na 10 lat.

 

WPŁYW NA ROZWÓJ AKTYWNOŚCI SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ:

Uczestnictwo liderów lokalnych w projektach przekłada się na ich aktywność w swoich sołectwach. Osoby te organizują imprezy na rzecz swoich środowisk. Min. spotkania noworoczne, festyny , uczestniczą w projektach min. FRDL w Szczecinie w ramach Europejskiej Akademii Sołtysa; Sitno 17.08.2013 Jarmark ziemniaczany Czelin 13.092013 Czelińskie Spotkania Archeologiczne, Zielin 29.09.2013 Festyn rodzinny. Wspólna organizacja imprez przekłada się na liczne uczestnictwo mieszkańców w wspólnych spotkaniach, ich pomocy i wkładzie np. przygotowanie terenu, obsługa wystaw i stoisk, przygotowanie poczęstunku, przyniesienie swoich produktów, owoców i upieczonego ciasta. Wyłaniają się osoby ,które potrafią koordynować działania, je prowadzić i rozliczyć. Tworzy to naturalny most pokoleń, który przekłada się wzmocnienie więzi na lokalnych.

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

1.1.2013 - 30.12.2013

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach
województwo: zachodniopomorskie
74-505 Mieszkowice, Kościuszki 48
mieszkowicemgok@poczta.onet.eu, 91 4145 339
www.mgok-mieszkowice.pl

Miejsce wydarzenia
Miasto i Gmina MieszkowiceLiczba odsłon: 906
30.10.2015