Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Spotkania z kulturą i tradycją ludową w Gminie Zagnańsk

Celem działania jest kultywowanie, utrwalanie i przekazywanie ponadczasowych tradycji kulturowych; stworzenie możliwości wymiany doświadczeń między młodymi a starszymi; ochrona i dokumentacja najcenniejszych tradycji, folkloru; zaszczepienie szacunku i umiłowania kultury ludowej, przekazanie młodemu pokoleniu obrazu tradycji ludowej; wzbogacenie oferty kulturalnej; zwiększenie aktywności mieszkańców poprzez zachęcenie ich do uczestnictwa w wydarzeniach; promocja wsi i gminy.

 

OPIS PROJEKTU:

ŚŚJ w kwietniu 2013r. rozpoczęła organizowanie wydarzeń kulturalno- ludowych od ,,Wymiany pokoleń” (27.05.2013r.). Młodzież z powiatu staszowskiego i z gminy Zagnańsk zaprosiła dorosłych (w tym zespół ludowy Jaworzanki) do nauki zumby i salsy a w zamian Jaworzanki uczyły młodych szydełkowania i tańca ludowego-oberka i powolniaka. Kolejne spotkanie z folklorem odbyło się 1 czerwca pod nazwą ,,Dzień dziecka z kulturą”. Sześciolatki z Zespołu SP nr 2, Przedszkola i Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Zagnańsku miały możliwość bezpośrednio od najstarszych członkiń zespołu ludowego Jaworzanki usłyszeć o tradycjach ludowych, zwiedzić wiejską izbę, w której znajdują się rekwizyty upamiętniające odchodzącą w zapomnienie wieś świętokrzyską (piec chlebowy, dawne wyposażenie chłopskiej chaty). Pod okiem pań z zespołu wykonywały także kwiaty z bibuły. Świetlica otrzymała już prośby od innych szkół z terenu gminy z pytaniem, czy będzie możliwość zorganizowania dnia z kulturą ludową dla ich podopiecznych. 22 czerwca odbył się ,,Przegląd zespołów folklorystycznych” podczas którego dzieci wykonywały tańce narodowe, występowały zespoły ludowo-folklorystyczne, były śpiewane pieśni chóralne a regionalni twórcy wystawili swoje prace. W lipcu Świetlica zorganizowała ,Wakacje z kulturą”, w ramach których oprócz ogólnorozwojowych zajęć dzieci w wieku 4-12 lat brały udział w rekonstrukcji prania według tradycji gminnych, wycieczkach krajoznawczych po okolicznych trasach turystycznych, przygotowywały zdrowe posiłki z zespołem ludowym Jaworzanki z warzyw uprzednio zasadzonych pod ich okiem w ogródku przy Świetlicy. Wszystkie wydarzenia zostały udokumentowane przez Nową TV, Radio Kielce oraz Echo Dnia. Imprezy nie odbyłyby się bez współpracy Świetlicy z władzami Gminy Zagnańsk, Stowarzyszeniem Razem Dla Wszystkich, chórem Con Passione i zespołami folklorystycznymi:Jaworzanki, Tumlinianie, Bronowianki, Załawianki.

INNOWACYJNOŚĆ:

1.Pranie Świętokrzyskie- młodzi ludzie nie pamiętają czasów prania w baliach czy z użyciem kijanek a ważne jest przekazywanie dawnych zwyczajów przyszłym pokoleniom. Innowacyjna była nie tylko część teoretyczna, która polegała na przekazaniu wiedzy i historii związanych z praniem ale i możliwość wypróbowania swoich sił w działaniu.

2. Gotowanie z zespołem ludowym Jaworzanki- możliwość poznania sekretów kuchni gospodyń wiejskich.

3. Wymiana pokoleń- szansa na poznanie tańców ludowych, szydełkowania, zabawy z ludowizną.

4. Dzień Dziecka z kulturą- poznanie narzędzi pracy wykorzystywanych w gospodarstwach domowych na wsi.

5. Wycieczki krajoznawcze- poznawanie regionu/legend przekazywanych przez najstarszych mieszkańców, kultowych miejsc małej ojczyzny. Innowacyjność wszystkich powyższych działań polega też przede wszystkim na tym, że młodzi mogli poznać kulturę ludową o której na co dzień się nie mówi i o której nie uczą w szkołach.

 

ZNACZENIE:

Zainicjowanie współpracy z innymi instytucjami odpowiedzialnymi za organizację imprez kulturalnych, dzięki czemu jakość i zasięg wydarzeń będzie większy. Dostrzeżenie możliwości współpracy z zespołem ludowym Jaworzanki przez co będzie on mógł promować swoją aktywność podczas innych imprez na terenie gminy. Gmina zyskała na atrakcyjności. Relacje w mediach mogą zachęcić inne społeczności do organizacji podobnych wydarzeń.

 

WPŁYW NA WZROST AKTYWNOŚCI SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ:

Ludzie poznali i polubili elementy folkloru prezentowane na imprezach- zwiększyło to liczbę uczestników i odbiorców wydarzeń. Dzięki nawiązaniu współpracy z innymi instytucjami, twórcami, artystami zwiększyło się poczucie tożsamości z regionem, dzięki spotkaniom i zajęciom z zespołem ludowym Jaworzanki dzieci i młodzież nie stronią od folkloru, wyrażają chęć członkostwa w zespole, pomagają przy organizacji , chętnie biorą udział w zajęciach gotowania, warsztatach tańca, odtwarzania ludowych zwyczajów, wycieczkach.

 

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

26.5.2013 godz. 22:00 - 29.12.2013 godz. 23:00

Świetlica Środowiskowa Jaworze
województwo: świętokrzyskie
26-050 Jaworze, Bursztynowa 9
swietlicajaworze2013@gmail.com, 506 194 868

Miejsce wydarzenia
Świetlica Środowiskowa Jaworze, Gmina ZagnańskLiczba odsłon: 618
30.10.2015