Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Noc Kulturalna

Celem projektu jest tworzenie programu edukacji kulturowej - organizowanie specjalnych propozycji skierowanych do dzieci - łączenie w ramach jednego dużego projektu propozycji z kręgu kultury popularnej i wysokiej, przez co wartościowe zjawiska w kulturze stają się bardziej dostępne dla młodego odbiorcy. Również edukacja w zakresie zarządzania kulturą; kształcenie menadżerów kultury - wprowadzanie i udoskonalanie innowacyjnych rozwiązań w zarządzaniu projektami. Zwiększenie uczestnictwa w kulturze i niwelowanie barier dostępu.

 

OPIS PROJEKTU:

Noc Kulturalna to jedna z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych imprez kulturalnych Częstochowy i regionu. W trakcie jednej nocy rozpoczynającej okres wakacyjny w kilkudziesięciu punktach w centrum miasta odbywa się około 100 imprez kulturalnych z wszystkich dziedzin sztuki. W każdej edycji Nocy bierze udział blisko 10.000 osób w każdym wieku, od przedszkolaków po seniorów. Odbywa się ona raz w roku od 2004. 29 czerwca 2013 miała miejsce jubileuszowa – 10. – edycja. Rozpoczęła się o 17.49 na Plac Biegańskiego oficjalnym i uroczystym otwarciem obchodów jubileuszu imprezy. Chwilę później w 37 lokalizacjach w centrum miasta startowały kolejne imprezy składające się na program 10. Noc Kulturalnej. Jak zawsze była to oferta wyjątkowo bogata (96 propozycji) i różnorodna: od muzyki, poprzez teatr, sztuki wizualne, literaturę, film, atrakcje dla najmłodszych, aż po propozycje wymykające się wszelkim klasyfikacjom. Zabawa trwała do samego rana – ostatnia propozycja zakończyła się o 8 rano. Program 10. Nocy Kulturalnej to owoc zaangażowania 28 współorganizatorów, wśród których znalazły się wszystkie miejskie instytucje kultury, liczne organizacje pozarządowe, puby i restauracje. Oficjalny patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Częstochowy. Patronami medialnymi od lat są największe regionalne media: TVP Katowice, Polskie Radio Katowice, Gazeta Wyborcza. Noc Kulturalna była prezentowana w Bazie Dobrych Praktyk Związku Miast Polskich. Koordynator projektu co roku stara się wprowadzać drobne zmiany, które służą odświeżaniu formuły. Niesłabnące zainteresowanie ludzi jest dowodem na trafność prowadzonych działań. Noc Kulturalna to specjalnie wypracowany model zarządzania projektem: dochód ze sprzedaży karnetów przeznaczony jest na dofinansowanie projektów kolejnej edycji.

 

INNOWACYJNOŚĆ:

Noc w optymalny sposób wykorzystuje potencjał instytucji kultury, ngo’s, artystów oraz prywatnych przedsiębiorców. Podmioty, na co dzień konkurujące ze sobą na niwie kultury, raz w roku łączą siły. Owocem współpracy jest pierwsza w skali kraju impreza, która z powodzeniem jest powielana w innych miastach Polski, m.in. Lublinie czy Poznaniu. OPK Gaude Mater koordynuje cały projekt, zbiera zgłoszenia i propozycje imprez od partnerów. Społeczna komisja przydziela dofinansowania (pulę stanowi dochód ze sprzedaży karnetów z roku ubiegłego, z tej puli nie korzysta Gaude Mater). Wszystkie podmioty przygotowujące propozycje: instytucje, stowarzyszenia, prywatni przedsiębiorcy mogą pozyskać pieniądze na tych samych zasadach. Wszystkie imprezy odbywające się w ramach NK połączone są wspólną promocją. Kampanię reklamową przygotowuje koordynator imprezy, a w jej realizacji wspomagają go partnerzy. Materiały reklamowe projektują młodzi plastycy.

 

ZNACZENIE:

Noc Kulturalna łączy we wspólnych działaniach podmioty publiczne (instytucje kultury), prywatne (właściciele pubów, klubów, restauracji), społeczne (organizacje pozarządowe) i niezależnych twórców (artyści i animatorzy). Co roku w przygotowania projektu włącza się około 30 współorganizatorów. Wielokrotnie współpraca ta wykracza poza ramy tej jednej nocy i kontynuowana jest w ramach innych projektów. Częstochowianie są też dumni z tego, że to NASZA Noc była pierwszą w kraju. Z chęcią zapraszają do naszego miasta swoje rodziny i przyjaciół, aby mogli oni wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Z informacji, które co roku napływają do koordynatora projektu od Policji i Straży Miejskiej wynika, że bogactwo działań kulturalnych wpływa też korzystnie na utrzymanie porządku publicznego – tej nocy, pomimo dużej ilości osób bawiących się do późnych godzin w centrum miasta, ma miejsce mniej wybryków chuligańskich i incydentów zagrażających bezpieczeństwu.

 

WPŁYW NA WZROST AKTYWNOŚCI LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI:

Noc Kulturalna daje możliwość rozwinięcia działań nie tylko instytucjom i pubom. Dzięki możliwości uzyskania dofinansowania, nowo powstałe stowarzyszenia oraz indywidualni artyści i animatorzy mogą zaprezentować się szerszej publiczności. Współpraca z OPK „Gaude Mater” dla wielu organizacji pozarządowych jest też okazją do zdobycia doświadczenia niezbędnego przy aplikowaniu o dotacje z innych źródeł. Projekt ten również samym uczestnikom stwarza wiele możliwości. Oprócz zwiększenia i uatrakcyjnienia oferty kulturalnej, daje uczestnikom możliwość wyboru tych działań, które najbardziej im odpowiadają. Aby w pełni wykorzystać tę jedną Noc, każdy z uczestników musi dokładnie i niezwykle świadomie ułożyć własną ścieżkę miejsc, które chce odwiedzić. W ten sposób każdy tworzy „własną Noc”. Każdego roku organizatorzy zachęcają do zakupu karnetów – cegiełek na kolejną Noc. W ten sposób uczestnicy stają się współodpowiedzialni za imprezę, z której tak chętnie korzystają.

 

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

29.6.2013

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater"
województwo: śląskie
42-202 Częstochowa, Dąbrowskiego 1
biuro@gaudemater.pl
www.gaudemater.pl

Miejsce wydarzenia
CzęstochowaLiczba odsłon: 755
30.10.2015