Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych

Projekt wyróżniony w VI edycji Dorocznej Nagrody FRDL.
Celem zadania było przygotowanie i organizacja Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych oraz Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej. W Sejmiku brały udział zespoły, które zaprezentowały sztuki teatralne oraz widowiska obrzędowe z różnych regionów Polski. Spotkania sejmikowe dla samych twórców były miejscem zdobywania teatralnych doświadczeń i umiejętności, a dla wiejskiego teatru szansą promocji. Inicjatywa sejmikowania zmobilizowała środowiska wiejskie do opracowywania scenicznych obrzędów i prezentacji we własnym środowisku oraz w różnych regionach kraju. Jednym z ważniejszych celów była ochrona przed zapomnieniem dawnych obrzędów i tradycji ludowych oraz przeprowadzenie zajęć warsztatowych dla kierowników, instruktorów oraz członków wiejskich zespołów teatralnych.

OPIS PROJEKTU:

Sejmik to prezentacja przedstawień teatralnych, wspaniała oferta kulturalna. Ocalamy od zapomnienia gody, zapusty, wicie wianków, chodzenie z gwiazdą, wesele, chrzciny, itp. oraz prace wiejskie: darcie pierza, prządki, kiszenie kapusty... Idea samych spotkań dla twórców jest miejscem zdobywania teatralnych doświadczeń i umiejętności, a dla wiejskiego ruchu teatralnego – szansą promocji poprzez udział w imprezie dziennikarzy, pracowników kultury, przedstawicieli patronujących instytucji. W ostatnich latach dokonała się rzecz ważna: m.in. dzięki tej inicjatywie wiejski teatr został zauważony przez Telewizję Polską. W zespołach wspólnie pracują różne pokolenia -jest szansa, że młodsi będą kontynuatorami. Zdarza się i tak, że na scenie konfrontowane są dwie generacje, prezentując odmienne światy. Mamy możliwość obserwowania od dawne nie wykorzystywanych czynności gospodarskich, zastąpionych dzisiaj przez mechanizmy. Szczególnie istotne jest to , że owe czynności są wykonywane na scenie przez ludzi, którzy parali się tym przez kawał życia, więc każdy ruch ma w sobie siłę prawdy. Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych w kształcie obecnym, obejmujące zasięgiem cały kraj i organizowane w cyklu dorocznym, mają swój początek w 1984 r. Wcześniej odbywały się dwa sejmiki międzywojewódzkie, oba gościły zespoły z rejonów położonych na wschodzie Polski. Przed 30 laty Towarzystwo Kultury Teatralnej opracowało założenia programowe i formułę organizacyjną imprezy, pozyskało patronat i dofinansowanie ówczesnego Ministerstwa Kultury i Sztuki. Określony został charakter inicjatywy – są to spotkania, mające na celu prezentację dorobku wiejskich zespołów, doskonalenie ich kompetencji teatralnych, poszerzanie wiedzy o teatrze, dramacie a przede wszystkim o kulturze ludowej. Jednakże ich podstawowym, prymarnym celem jest zachowanie i umieszczenie w szerszym obiegu życia kulturalnego tego, co da się jeszcze ocalić z kultury wsi polskiej – dziedzictwa niematerialnego oraz materialnego.

 

INNOWACYJNOŚĆ:

Teatr wiejski w swoim założeniu nie ma na celu wprowadzania innowacji w życie jego odbiorców. Jest to raczej powrót do przeszłości – do świata z którego większość z nas się wywodzi i wielu z nas za nim tęskni. W dobie internetu, kin multimedialnych, gry świateł..., coraz więcej osób stara się dotrzeć do swoich korzeni. Zobaczyć jak to kiedyś „bywało”. Spektaklu ludowego nie da się wykreować za pomocą nowoczesnych technik. Jest słoma, jest kurz, jest chmielina... „Konopielkę” Witolda Leszczyńskiego obejrzało w kinach ponad milion widzów. W Tarnogrodzie dwa razy do roku, możemy to obejrzeć na żywo.

 

ZNACZENIE:

Trudno do czegoś porównać polskie zjawisko teatrów wiejskich, bo to w Europie ewenement, by wiekowe gospodynie zbierały się na wsiach na próbie teatralnej. A zbierają się po to, by odtwarzać dawne obrzędy, rytuały od lat zapomniane i niepraktykowane. Aktorzy, czyli naturszczyki z polskiej wsi, siadają wkoło na scenie i snują historie o tym, jak to „drzewiej bywało”. Wyjątkowość tych „spektakli” polega na tym, że wszystko, co dzieje się na scenie nie do końca jest teatrem. Odgrywa się dawne obrzędy tak jak faktycznie wyglądały. A że dzieje się to na scenie, świadczy tylko o tym, że w innej rzeczywistości nie ma już dla nich miejsca. Ruch teatrów wiejskich w Polsce zainicjowany został po to, by ocalić tożsamość narodową i etniczną poszczególnych regionów. Kilka razy w roku, w różnych częściach Polski odbywają się lokalne przeglądy wiejskich zespołów, a najlepsze z nich spotykają się w Tarnogrodzie. To jedyna okazja by zobaczyć je na żywo, mają niespotykany klimat i archaiczny charakter.

 

WPŁYW NA WZROST AKTYWNOŚCI ŚRODOWISKA LOKALNEGO:

Wydarzenie zaangażowało różne grupy, od młodzieży szkolnej i wolontariuszy pomagających przy organizacji przed i w trakcie imprezy poprzez władze lokalne - z oczywistych powodów wspierające to przedsięwzięcie, sponsorów dbających o jego finansowe zabezpieczenie po osoby odpowiedzialne za merytoryczne przygotowanie i udokumentowanie sejmiku. Sejmiki są fundamentem powstania stowarzyszeń: Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego i oddziału Towarzystwa Kultury Teatralnej. Ze scenicznych rozwiązań warsztatowych czerpie lokalna grupa teatralna, a tradycje muzyczne i śpiewacze podtrzymuje Tarnogrodzka Kapela Ludowa. Pod ich wpływem kultywowane są tradycje lokalne m.in. poprzez organizowanie wystaw, promujących elementy tradycji lokalnej np. strój tarnogrodzki czy ekspozycja w Izbie Pamięci z coraz większą ilością eksponatów tym chętniej dostarczanych przez mieszkańców. Wszystko to sprzyja połączeniu działań i integracji środowiska lokalnego z miłośnikami teatru ludowego z całego kraju.

 

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

1.1.2013 - 30.12.2013

Tarnogrodzki Ośrodek Kultury
województwo: lubelskie
23-42 Tarnogród, Rynek 18
tok.tarnogrod@wp.pl
tok.lbl.pl

Miejsce wydarzenia
Tarnogród, Tarnogrodzki Ośrodek KulturyLiczba odsłon: 659
30.10.2015