Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wędrująca Estrada 2013

Projekt wyróżniony w VI edycji Dorocznej Nagrody FRDL.
Celem projektu było wypełnienie pustej przestrzeni w życiu społeczności, angażowanie dzieci i młodzieży oraz ich rodzin do aktywnego uczestnictwa w projektach artystycznych - łączących wychowanie przez sztukę ze wspólną zabawą. Zamojski Dom Kultury poprzez stworzenie cyklicznej imprezy interdyscyplinarnej zaktywizował do działania nie tylko mieszkańców, ale również zamojskie organizacje pozarządowe i inne jednostki zależne miasta.

OPIS PROJEKTU:

Wędrująca Estrada jest propozycją zagospodarowania czasu wolnego adresowaną do mieszkańców Zamościa. W organizację imprez włączyły się: SM im. J. Zamoyskiego, SM im. W. Łukasińskiego oraz Zarządy Osiedli Słoneczny Stok i Promyk, grupy nieformalne /Grupa Teatralna Utopia/, liczne NGO’s, PCK, Uniwersytet Dziecięcy ”Unikids”, Diecezjalny Klub Sportowy „Gaudium”, Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Zamościu, MPCR, Piecza Zastępcza, Policja, Państwowa Straż Pożarna i Straż Miejska, radni miejscy, przedstawiciele Zarządów Osiedli, którzy w trakcie trwania imprez spotykali się z mieszkańcami, odpowiadali na nurtujące ich pytania, udzielali porad w ramach punktu SOS Potrzeb Społecznych. W ramach tego działania promowane było czynne uczestnictwo w życiu społecznym miasta, m.in. przez zachęcanie do podejmowania inicjatywy lokalnej, zgłaszania usterek miasta w serwisie NaprawmyTo.pl. Co pokazuje przodującą rolę aspektu społecznego w projekcie. Równocześnie w przestrzeni osiedla odbywały się zajęcia z muzyki, plastyki, teatru, pedagogiki cyrku. Na warsztatach teatralnych m.in. uczestnicy układali etiudy i humorystyczne scenki rodzajowe nawiązujące tematyką do głębokich tradycji teatralnych miasta. Na warsztatach cyrkowych poznawali tajniki żonglerki, ekwilibrystyki i akrobatyki, sztukę chodzenia na szczudłach. Na warsztatach muzycznych instruktorzy ZDK udowodnili, że muzykę można dotknąć, zobaczyć, smakować. Wspólne muzykowanie zakończyło ułożeniem piosenki o osiedlu. Na warsztatach plastycznych uczestnicy dekorowali rzeczywistość – efekty pracy przyozdobiły osiedlowe altany, skwery i place zabaw. W trakcie imprezy funkcjonował kącik ekologiczno-artystyczny, gdzie uczono jak segregować śmieci, dbać o przyrodę i robić cuda z niczego. Ważnym elementem był interaktywny występ ZPiT „Zamojszczyzna”, który od 20 lat chroni dziedzictwo narodowe popularyzując polski i miejski folklor (odszukane z zapomnienia tańce zamojskie, oryginalne regionalne stroje zamojskie).

 

INNOWACYJNOŚĆ:

Wielość form poprzez które organizatorzy zaangażowali mieszkańców do wspólnego działania wskazuje na innowacyjne podejście do rozwiązania problemu społecznego jakim jest wykluczenie społeczne powodowane trudną sytuacją wielu polskich rodzin. Poprzez ukazanie alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu, możliwości zmieniania swojego życia poprzez korzystanie ze wsparcia jednostek temu dedykowanych, a także poprzez budowanie współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi wielu mieszkańców mogło dzięki „Wędrującej Estradzie” odkryć swój potencjał i go ukierunkować w pozytywny sposób. Innowacyjność działania przejawiała się również w stworzeniu „pozaurzędowej” przestrzeni i klimatu do rozwiązywania zgłaszanych problemów obywatelskich oraz aktywizacji społecznej mieszkańców.

 

ZNACZENIE:

Efekty zrealizowanego przez Zamojski Dom Kultury projektu będą niewątpliwie długofalowe. Budowanie więzi rodzinnych, wzmacnianie ich trwałości są działaniami nadrzędnymi wspierającymi dobre funkcjonowanie społeczeństwa. Jest to dobrą podstawą do dalszego budowania społeczeństwa obywatelskiego, społeczeństwa zaangażowanego społecznie, walczącego o swoje lepsze jutro poprzez stawianie może i pozornie małych kroków w kierunku poprawy swojego bytu i zadowolenia z życia.

 

WPŁYW NA WZROST AKTYWNOŚCI ŚRODOWISKA LOKALNEGO:

Wymiernym efektem potwierdzonym statystykami strony www.zamosc.naprawmyto.pl jest zwiększona liczba zgłoszonych alertów dotyczących usterek miasta (dziur w ulicach, krzywych chodników, zwalonych drzew itp.), jak i komentarzy zamieszczanych w serwisie. Ponadto mieszkańcy w czasie Wędrującej Estrady nawiązali bliższy kontakt z radnymi ze swoich okręgów oraz przewodniczącymi osiedli. Niejednokrotnie po prostu ich poznali. W ramach prowadzonej przez członków Stowarzyszenia „Projekt-Europa” kampanii informacyjnej dot. inicjatywy lokalnej mieszkańcy za pośrednictwem stowarzyszenia złożyli wniosek o podjęcie inicjatywy lokalnej dot. obsadzenia donic kwiatowych znajdujących się w centrum miasta.

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

31.12.2012 godz. 23:00 - 29.12.2013 godz. 23:00

Zamojski Dom Kultury
22-400 Zamość, Partyzantów 13
artyst@zdk.zamosc.pl
zdk.zamosc.pl

Miejsce wydarzenia
ZamośćLiczba odsłon: 709
30.10.2015