Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Rozbudowa i modernizacja trzech świetlic wiejskich

Projekt wyróżniony w VI edycji Dorocznej Nagrody FRDL.
Celem działania było podniesienie standardu oraz dostępności infrastruktury kulturalnej, poprawa jakości życia na wsi, estetyzacja przestrzeni wiejskiej, ocalenie dziedzictwa po latach działalności jednostek OSP. Rozbudowa świetlic przyczyniła się do wzrostu uczestnictwa mieszkańców w życiu kulturalnym oraz wpłynęło na wzrost ich aktywności. W wyremontowanych obiektach prowadzona jest działalność kulturalna, a w Czerwonem funkcjonuje Gminna Biblioteka Publiczna. W pomieszczeniach GBP organizowane są różne spotkania, szkolenia, warsztaty, próby zespołu śpiewaczego, spektakle teatralne organizowane przez lokalne stowarzyszenie, odbywają się tu zajęcia sportowe, dyskoteki, imprezy dla dzieci i młodzieży.

OPIS PROJEKTU:

Projekt pn "Rozbudowa i nadbudowa Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem" polegał na: rozbudowie i nadbudowie obiektu (powiększenie sali, nadbudowa poddasza użytkowego), zakupie wyposażenia, dostosowaniu budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, wykonaniu zaplecza sanitarnego, zagospodarowaniu terenu wokół budynku, wykonaniu parkingu. Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem została wyposażona w stoły, krzesła, regały do czytelni, regały do prasy, szafy, krzesła obrotowe, wieszaki, zestawy komputerowe, biurka pod zestawy komputerowe, telewizor LCD 50”, stoliki i krzesełka dla dzieci. Operacja „Rozbudowa i nadbudowa Ośrodka Kultury w Zabielu” polegała na: na przebudowie, remoncie i wyposażeniu budynku. W świetlicy dobudowano piętro, wymienione zostały wszystkie okna i drzwi. Zamontowała została instalacja sanitarna, na nową wymieniono instalację elektryczną. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – podjazd na zewnątrz, dostosowana łazienka. Ośrodek wyposażono w stoły, krzesła, biurka, szafy, regały, wieszaki, krzesła obrotowe, regały 2-stronne, drewniane i magazynowe. Projekt Rozbudowa i nadbudowa Ośrodka Kultury w Lachowie polegał na: na przebudowie, remoncie i wyposażeniu budynku. W świetlicy dobudowano piętro, wymienione zostały wszystkie okna i drzwi. Zamontowała została instalacja sanitarna, na nową wymieniono instalację elektryczną. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – podjazd na zewnątrz, dostosowana łazienka. Ośrodek wyposażono w stoły, krzesła, biurka, szafy, regały, wieszaki, krzesła obrotowe, małe krzesełka i stoliki dla dzieci, zestawy komputerowe, telewizor LCD 52”, oraz: rowerek treningowy, bieżnię, ławeczkę wraz z osprzętem do ćwiczeń We wszystkich trzech przypadkach zadbano o to, by nowoczesne budynki - z elementami szkła i aluminium stały się wizytówkami miejscowości. Zadbano też o teren wokół budynków, tak, by całość tworzyła nową estetyczną jakość oraz była jak najbardziej funkcjonalna.

 

INNOWACYJNOŚĆ:

Innowacyjność działania polegała m.in. na wykorzystaniu nowoczesnych szklanych i aluminiowych konstrukcji do budowy elementów remontowanych świetlic. Sieć wyremontowanych świetlic to element utworzonego w gminie Kolno, po 20 latach jej funkcjonowania, Centrum Kultury Gminy Kolno. Wcześniej jedyna instytucja kultury w gminie była Gminna Biblioteka Publiczna, która mieściła się w maleńkim budynku. Teraz po remoncie biblioteka ma do dyspozycji przestrzeń wielokrotnie większą. W czasach kryzysu i oszczędzania na kulturze inwestowanie w rozbudowę jej placówkę w gminie wiejskiej można uznać za działanie innowacyjne.

 

ZNACZENIE:

Remonty świetlic umożliwiły powołanie nowej jednostki - Centrum Kultury Gminy Kolno, które działa od 2011 roku w oparciu właśnie o wyremontowane świetlice. Doświadczenie gminy Kolno w wykorzystywaniu unijnych środków jest dobra praktyka doceniana np. w konkursie "Przyjazna wieś" na najlepszy projekt w zakresie infrastruktury realizowany na terenach wiejskich przy wsparciu środków unijnych w kategorii infrastruktura społeczna organizowanym przez sekretariat regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i Urząd Marszałkowski woj. podlaskiego w 2012 roku Wsie, w których wyremontowano remizy zyskały na prestiżu i znaczeniu. stały się ośrodkami aktywności lokalnej, platformą działań kulturalnych.

 

WPŁYW NA WZROST AKTYWNOŚCI ŚRODOWISKA LOKALNEGO:

Zmodernizowane obiekty w sposób znaczący wpłynęły na wzrost aktywności mieszkańców. We wszystkich spotykają się rożne grupy społeczne: kola gospodyń, seniorzy, lokalne zespoły wokalne, harcerze, dzieci i młodzież. W Czerwonem np. stowarzyszenie KaFcuki organizuje w świetlicy liczne atrakcje: dzień kobiet, dzień dziecka, a nawet premierę teatralną w wykonaniu członków stowarzyszenia. W Zabielu mieszkańcy właśnie przed wyremontowaną remiza postawili w tym roku kamień upamiętniający 600 - lecie wsi. Zmodernizowane obiekty są wykorzystywane do organizowania różnych spotkań, szkoleń czy warsztatów przez firmy zewnętrzne co wpływa na zwiększenie dostępności do tego typu usług w środowisku wiejskim. We wszystkich obiektach są sale komputerowe z dostępem do Internetu co daje możliwość np. aktywnego poszukiwania pracy. Rozbudowa świetlic wpłynęła aktywizująco na społeczność pozostałych wsi, w których są świetlice, samorząd w miarę możliwości stara się remontować także te mniejsze obiekty.

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

1.1.2013 - 30.12.2013

Urząd Gminy Kolno
województwo: podlaskie
Kolno, Wojska Polskiego 20
ugkolno@gminakolno.pl
www.gminakolno.pl

Miejsce wydarzenia
gmina KolnoLiczba odsłon: 815
30.10.2015