Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Żuławski Tulipan

Projekt wyróżniony w VI edycji Dorocznej Nagrody FRDL.
Impreza Żuławski Tulipan spełnia następujące cele: - integruje mieszkańców gminy Pruszcz Gdański, którzy masowo i bez względu na warunki atmosferyczne biorą udział w układaniu kwiatowych dywanów; - angażuje stowarzyszenia - lokalne koła gospodyń wiejskich oraz Stowarzyszenie Sołtysów Gminy Pruszcz Gdański; - promuje lokalnych twórców –angażuje stowarzyszenia.

 

OPIS PROJEKTU:

Żuławski Tulipan to wyjątkowe święto na mapie Pomorza, a nawet kraju. Od 2009 roku organizowane jest w urokliwej wsi Mokry Dwór, zagłębiu hodowlanym tych pięknych kwiatów. Coroczne dwudniowe spotkanie jest niezwykłe nie tylko ze względu na specjalnie przygotowany dywan z główek tulipanów – jedyny taki w Polsce, ale dlatego, że to ludzie układają kwiaty bez względu na pogodę. Do tej pory tysiące osób z całego województwa podziwiało niebanalne kompozycje z tulipanów. Podczas pierwszej edycji w 2009 roku układano nietypowe wzory, które zaprojektował ormiański artysta Gagik Parsamjan. W 2010 roku uczczono jubileusz urodzin Fryderyka Chopina, dlatego głównym motywem kompozycji był portret wielkiego kompozytora. Natomiast w 2011 roku nawiązano do roku Jana Heweliusza, a więc kompozycje przedstawiały Układ Słoneczny i znaki zodiaku, przygotowane przez pana Bogusława Izdebskiego. W 2012 roku olbrzymiej wielkości dywan nawiązywał do Euro 2012. W 2013 roku motywem przewodnim imprezy był „Tulipanowy bajkowy świat”. Podziwianiu dywanu ułożonemu z główek tulipanów towarzyszą: - konkurs na najładniejszą kompozycję własną, - pokazy spadochroniarskie, - stoiska gastronomiczne, rękodzieła, - koncerty oraz występy dzieci i młodzieży - pokazy fajerwerków, - wspólna fotografia uczestników imprezy przy kwiatowym dywanie.
 

INNOWACYJNOŚĆ:

Żuławski Tulipan to jedyna tego typu impreza w Polsce, a nawet w Europie na tak dużą skalę. Coroczne dwudniowe spotkanie jest niezwykłe nie tylko ze względu na specjalnie przygotowany dywan z główek tulipanów, ale z uwagi na fakt, że kwiaty całymi rodzinami, przez kilka dni i często w niesprzyjających warunkach atmosferycznych układają sami mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański. W sumie każdego roku w przygotowaniach bierze udział ok. 500 osób. Do stworzenia kompozycji co roku używa się ok. miliona główek tulipanów!


ZNACZENIE:

Impreza Żuławski Tulipan ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla środowiska lokalnego. W doroczne układanie kwiatów mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański wkładają nie tylko pracę, ale i serce. Efekt w postaci niezwykłego tulipanowego dywanu daje satysfakcję, a także wzmacnia poczucie przynależności i dumy ze swojego regionu. Odwiedzających Mokry Dwór podczas tulipanowego święta – a są to nie tylko mieszkańcy gminy, ale całego regionu, a nawet kraju – czeka niezwykłe przeżycie estetyczne oraz wyśmienita zabawa podczas prób stworzenia własnej kompozycji.

 

WPŁYW NA WZROST AKTYWNOŚCI ŚRODOWISKA LOKALNEGO:

Impreza Żuławski Tulipan angażuje nie tylko mieszkańców, ale również lokalne stowarzyszenia (koła gospodyń wiejskich, Stowarzyszenie Sołtysów Gminy Pruszcz Gdański) i podmioty gospodarcze, które współfinansują wydarzenie (Centrum Ogrodnicze Aura, SGB Bank Spółdzielczy w Pruszczu Gdański, Aeroklub Gdańsk, EBUD Mokry Dwór i in.)

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

1.1.2013 - 30.12.2013

Urząd Gminy Pruszcz Gdański
województwo: pomorskie
83-000 Pruszcz Gdański, Wojska Polskiego 30
sekretariat@pruszczgdanski.pl
http://pruszczgdanski.pl/pl/

Miejsce wydarzenia
Mokry DwórLiczba odsłon: 652
30.10.2015