Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Twój Park, Twoja Przestrzeń

Celem przedsięwzięcia było ożywienie oraz rewitalizacja społeczna mieszkańców Podgrodzia, integracja środowiska sąsiedzkiego, budowanie więzi sąsiedzkich opartych na zrozumieniu, pomocy i życzliwości, integracja międzypokoleniowa, wzrost umiejętności komunikacyjnych i adaptacji w grupie, zapoznanie mieszkańców z atrakcyjnymi formami spędzania wolnego czasu, rozbudzenie zainteresowania mieszkańców działaniami na rzecz społeczności lokalnej. Dodatkowo celem było zapoznanie mieszkańców z inicjatywą lokalną dla Parku przy ul. Powstańców Warszawskich, przeprowadzenie konsultacji i rozpoczęcie renowacji parku. 

OPIS PROJEKTU:

Park Powstańców Warszawskich jest najstarszy w Słupsku. Znajduje się w nim pierwszy w Polsce pomnik Powstania Warszawskiego. Park nie był rewitalizowany od lat. Zniszczone płytki chodnikowe, brak części ławek, dzieci bawiące się w piasku w miejscach po wydłubanych płytkach, częste zalewanie parku deszczami – to wizerunek parku, który utrzymywał się od lat. Działania rozpoczęto od pikniku Eko-wariacje, rozmów z mieszkańcami nt. wspólnych działań, odsłonięcia gry planszowej w parku. Następnie w czerwcu zorganizowano Noc Kupały (spektakl plenerowy, koncert młodych słupszczan, pokaz fireshow, stoiska z wróżbami, stoiska twórcze). Zorganizowany był również konkurs plastyczny dla dzieci „Mój Park, Moja Przestrzeń – wymaluj park marzeń”. Kolejnym krokiem w stronę integracji mieszkańców był zrealizowany cykl sześciu letnich pikników „Sąsiedzkie soboty” Każdy z pikników miał inny temat, który miał zaciekawić mieszkańców – reprezentantów wszystkich grup wiekowych. Oprócz zabaw tematycznych Mieszkańcy mogli przyjść z kocem i wspólnie bawić się z sąsiadami. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, m.in. parkowa biblioteczka, wypożyczalnia gier planszowych. Były zabawy tematyczne, stoisko twórcze, olbrzymia gra w Chińczyka. Mieszkańcy mogli posłuchać koncertu w wykonaniu słupskich muzyków, pograć w badmintona, poskakać na skakance, w gumę, w klasy, pograć w piłkę czy usiąść na trawie z koszem piknikowym. 1.08.2013 r. stowarzyszenie zorganizowało we współpracy z instytucjami znajdującymi się przy parku oraz mieszkańcami, jako wolontariuszami inscenizację wybuchu Powstania Warszawskiego. W inscenizacji wzięło udział koło 100 osób, zaś oglądało około 1,5 tys. widzów. Następnie zorganizowano „Dziady, czyli antyhalloween”, gdzie podpisano Porozumienie ds. Ożywiania Podgrodzia. Kluczowe działania powtórzono w roku 2014. Działania opublikowano w Witrynie Prezydenckiej jako przykład dobrej praktyki.

 

INNOWACYJNOŚĆ:

Działanie było innowacyjne lokalnie. Mieszkańcy tego terenu byli bardzo nieufni do działań otwartych z bardzo prostej przyczyny – czuli się pozostawieni samym sobie, a jeżeli ktoś wyciąga do nich rękę, to na pewno trzeba będzie za to zapłacić. Potrzebowaliśmy kilku spotkań – festynów, pikników, inscenizacji – by mieszkańcy się do nas przekonali i zaczęli nam ufać. Ostatnie pikniki spowodowały, że mieszkańcy ochoczo włączali się do zaproponowanych działań Wynikiem tego zaufania było poparcie dla zadania w ramach pilotażowego Budżetu Obywatelskiego, gdzie dzięki nim nasza propozycja zadania rewitalizacji parku Powstańców Warszawskich. Ta grupa adresatów stara się uczestniczyć we wszystkich przygotowanych przez nas projektach, a ich liczebność czasami osiąga kilkaset osób. Tego typu otwartych działań, które kształtowałyby przestrzeń publiczną, nigdy nie było w Słupsku. INSPIRACJE je zapoczątkowały i realizują do dnia dzisiejszego.

 

ZNACZENIE:

Osiągniecie mieszkańców Podgrodzia okazało się mieć ogromny wpływ na mieszkańców pozostałej części miasta. W innych rejonach zaczęto stawiać ich za przykład, Ich sukces stał się wzorem do naśladowania. Mieszkańcy całego Słupska zaczęli wnosić o inicjatywy lokalne, zmieniać przestrzeń swoich podwórek, tworzyć place zabaw. Chętniej też uczestniczono w budżecie obywatelskim. W roku 2013 na inicjatywy lokalne miasto przeznaczyło około 100 tys. zł, z których nie wykorzystano około 8 tys. W roku 2014 środki na IL wyniosły 120 tys i wszystkie środki wykorzystano w pierwszych miesiącach roku. Zaś liczba głosujących w ramach budżetu obywatelskiego zwiększyła się dwukrotnie. Witryna Prezydenta RP opublikowała inicjatywę jako dobrą praktykę do powielania w całym kraju. Fundacja Batorego nominowała te działania do nagrody prezydenta RP Super Samorząd 2013.

 

WPŁYW NA WZROST AKTYWNOŚCI ŚRODOWISKA LOKALNEGO:

Na chwilę obecną mieszkańcy sami interweniują we wszystkich sprawach związanych z przestrzenią publiczną Podgrodzia, znają swoje prawa, a także instytucje odpowiedzialne za konkretne sprawy. Wymogli na prezydencie miasta położenie konkretnych alejek w parku czy tez wspólny z nimi odbiór prac od wykonawcy. W zakresie kultury oczekują kolejnej edycji inscenizacji wybuchu Powstania Warszawskiego, a także sygnalizują chęć realizacji innych świąt m.in. Święta Niepodległości, czy też wybuch II Wojny Światowej lub powstanie Szarych Szeregów. Biorą chętnie udział w spotkaniach ewaluacyjnych proponując działania na rok 2015, w tym oczekiwania wobec pikników sąsiedzkich.

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

1.1.2013 - 30.12.2013

Stowarzyszenie Rozwoju INSPIRACJE
województwo: pomorskie
76-200 Słupsk, Partyzantów 33
inspiracje@inspiruj.org
http://inspiruj.org
Liczba odsłon: 634
06.10.2015