Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Publikacja "Lubniewice sprzed lat"

Celem działania było wydanie publikacji o losach obecnych mieszkańców Gminy Lubniewice zasiedlających obecnie zamieszkiwane tereny po 1945 roku po czasy współczesne oraz promocja turystyczna gminy Lubniewice. Oprócz tego realizatorom zależało, aby w sposób trwały i znaczący przyczynić się do integracji lokalnej społeczności poprzez aktywne zaangażowanie mieszkańców w jego realizację oraz kształtowanie wśród nich poczucia dumy i satysfakcji z przynależności do wspólnoty lokalnej. Celem projektu było również wzmocnienie więzi i tradycji lokalnych oraz aktywizacja społeczności lokalnej.

OPIS PROJEKTU:

Stare zdjęcia Lubniewic zaczęły wpływać do Urzędu w kwietniu 2013 roku, dzięki temu zebrano pokaźny materiał, który zaprezentowano w maju 2013 roku z inicjatywy zastępcy burmistrza Katarzyny Szczepańskiej. Mieszkańcy Gminy spotkali się na rynku w Lubniewicach, by wspominać dawne czasy. Zainteresowanie historią przeszło oczekiwania organizatorów. Wydarzenie rozbudziło chęć dzielenia się wrażeniami z przeszłości. Do urzędu zgłaszali się kolejni mieszkańcy ze swoimi zdjęciami. Dlatego postanowiono, że projekt nie będzie tylko jednorazowym wydarzeniem. I tak powstał album. Publikacja przeznaczona jest dla mieszkańców Gminy Lubniewice i każde gospodarstwo z terenu gminy taki album otrzymuje bezpłatnie. Po wydaniu publikacji i zakończeniu projektu odbyło się kolejne spotkanie, gdzie zaprezentowano album. Mieszkańcy w dalszym ciągu przynoszą zdjęcia do Urzędu Miejskiego, powstał także specjalny profil (Lubniewice sprzed lat) na portalu społecznościowym, gdzie na bieżąco umieszczane są kolejne zdjęcia. Portal cieszy się dużym zainteresowaniem, przybywa kolejnych odbiorców, którzy sami również dzielą się swoimi zdjęciami.

 

INNOWACYJNOŚĆ:

Innowacyjność publikacji polega na przedziale czasowym, którego publikacja dotyczy, czyli lata PRL-u w Polsce. Do tej pory gminy bardziej skupiają się na losach przedwojennych miejscowości, a nie na obecnych świadków historii wypierając okres PRL-u jako niechlubny w naszej historii. Ale ten właśnie okres na ziemiach zachodnich kształtowali ludzie żyjący w latach komuny. Poprzez zawarte w publikacji zdjęcia pogrupowane w foldery pod nazwą: jeziora i rekreacja, zabytki i obiekty, których już nie ma, wydarzenia kulturalne i ważne osoby. Innowacyjność polegała również na tym, że album tworzony był przez mieszkańców dla mieszkańców. Nie było do tej pory w Gminie Lubniewice projektu, który w takim stopniu połączyłby mieszkańców i zintegrował lokalne środowisko.

 

ZNACZENIE:

Album „Lubniewice sprzed lat” jest swego rodzaju hołdem dla mieszkańców, którzy mimo trudnych czasów budowali nasze Lubniewice i naszą tożsamość. Ta publikacja wiele dla nas - mieszkańców znaczy, bo przypomina o faktach, osobach, miejscach, pozwala rozpoznać siebie na zdjęciach i wrócić do czasów, kiedy byliśmy mali, kiedy żyli nasi dziadkowie, do czasów, które nasze dzieci już znają tylko z fotografii. Dzięki książce każdy mieszkaniec będzie mógł mieć kawałek historii w domu i przekazywać ją z pokolenia na pokolenie. Publikacja jest istotna dla regionu i kraju głównie ze względu na wartości kulturowe. Mieszkańcy innych regionów będą mogli zapoznać się z Gminą Lubniewice, poznać nasze zwyczaje, tradycję, modę i porównać krajobraz i wygląd miasta na podstawie zdjęć w albumie i tego, co zobaczą na własne oczy w obecnych czasach.

 

WPŁYW NA WZROST AKTYWNOŚCI ŚRODOWISKA LOKALNEGO:

Zainteresowanie projektem, współpraca przy jego realizowaniu była ogromna i dotyczyła mieszkańców zarówno tych "na miejscu", jak i osób, które wyemigrowały. Dzięki temu aktywność środowiska lokalnego podniosła się diametralnie, dzięki temu ogromnym sukcesem albumu jest integracja lokalnej społeczności w jednym wspólnym projekcie oraz obserwowanie ich poczucia dumy z bycia współautorem projektu. Dzięki projektowi znacząco poprawiła się jakości życia mieszkańców przez pobudzanie aktywności lokalnej (działanie: 1.2.2 Aktywizacja, integracja i edukacja mieszkańców) oraz celu 3 Promocja Krainy Szlaków Turystycznych (działanie: Wspólne inicjatywy).

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

31.12.2013 godz. 23:00 - 30.12.2014 godz. 23:00

Urząd Miejski w Lubniewicach
województwo: lubuskie
69-210 Lubniewice, Jana Pawła II 51
urzad@lubniewice.pl
www.lubniewice.pl
Liczba odsłon: 988
06.10.2015