Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Katarzyna Muszyńska

Animator wyróżniony w VI edycji Dorocznej Nagrody FRDL.
Absolwentka filologii polskiej o specjalności nauczycielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zrealizowała do tej pory kilka projektów kulturalnych skierowanych do lokalnej społeczności. Pierwszy projekt był związany z założeniem i prowadzeniem Pracowni Orange w Szczepanku. Pełniła tam funkcję lidera grupy inicjatywnej oraz prowadziła warsztaty i imprezy kulturalne dla dzieci, młodzieży i seniorów. W tym czasie pozyskała również środki na utworzenie Biblioteki Orange przy Pracowni. Wspólnie z wolontariuszami Fundacji Orange przygotowali pomieszczenie pod bibliotekę. W ramach programu Fundacji Wspomagania Wsi zorganizowała dwutygodniowe kolonie dla dzieci mieszkających w Szczepanku oraz wystawę staroci z przedmiotów dostarczanych przez mieszkańców wsi.

Następnie rozpoczęła współpracę z Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich, w którym prowadziła zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży. Pozyskała dotację z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” na działania teatralne (teatr cienia) upowszechniające wiedzę o języku polskim wśród dzieci i młodzieży pochodzącej z niewielkich miast i wsi na terenie powiatu strzeleckiego. Kolejny projekt pn. „W śląskim familoku” został sfinansowany ze środków MKiDN w ramach programu Kultura Dostępna. Celem przedsięwzięcia było ułatwienie dostępu do kultury, wydarzeń, instytucji kulturalnych dzieciom i młodzieży pochodzącym ze Strzelec Opolskich i pobliskich wiosek. Projekt składał się z cyklu bezpłatnych warsztatów, spotkań z twórcami kultury śląskiej i wyjazdów do teatru, muzeów kopalń na Śląsku, między innymi do Istebnej, Katowic, Zabrza i Opola.

Moja przygoda z animacją kultury zaczęła się od utworzenia Pracowni Orange w Szczepanku.


Ulubiona metoda pracy to drama, nauka przez doświadczanie.


Będąc animatorem kultury nie można zapominać o tym, że każdy jest inny i ma inne potrzeby kulturalne, w inny sposób poznaje świat. Nie można zapominać o tych, którzy mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie kultura dociera rzadko z powodu barier komunikacyjnych (transport) i finansowych.

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

30.10.2015 godz. 10:01 - 10:01

Liczba odsłon: 914
30.10.2015