Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Poczekalnia. Warsztaty w areszcie

Projekt „Poczekalnia” skupia swoją uwagę na wnętrzu pomieszczenia, w którym spędzają czas rodziny skazanych kobiet w oczekiwaniu na widzenie. Wnętrze jest ciasne i przygnębiające, dlatego pojawił się pomysł aby je ulepszyć i w minimalnym chociaż stopniu przystosować do potrzeb czekających. Pomysł zakłada zaangażowanie skazanych kobiet w proces projektowy, co ma wymiar gestu ze strony osadzonych w kierunku „zaproszonych gości”.

INSPIRACJA

Inspiracją były złe warunki bytowe w jakich przebywają bliscy (rodzina a w tym dzieci, przyjaciele, znajomi) skazanych oczekujący na widzenie z nimi: obskurna poczekalnia, w której nieraz przesiadują kilka godzin. Sytuacja skrajnej izolacji a w tym brak pracy, nauki skazanych kobiet z oddziału zamkniętego w więzieniu

 

OPIS PROJEKTU I JEGO PRZEBIEGU

Warsztaty zostały przeprowadzone przez Elizę Proszczuk i Kamilę Szejnoch. Zajęcia rozpoczęły się teoretycznym wstępem, przygotowanym przez projektantów wnętrz Jarosława Malickiego i Paulinę Tumiel, którzy opowiedzieli i pokazali na czym polega ich praca i jakimi metodami osiągnąć można pożądane efekty funkcjonalne i estetyczne. Następnie warsztaty przeszły w fazę praktyczną, gdzie uczestniczki miały za zadanie zaproponować wygląd poczekalni i zaprezentować swoje pomysły w formie kolaży i rysunków. Propozycje mogły mieć formę „życzeniową”, jednak docelowo efektem pracy miał być możliwy do realizacji projekt przestrzeni poczekalni. Powstał on na zasadzie wyboru najciekawszych pomysłów i grupowego kompromisu. Wizualizacja i szczegółowe rozwiązania powstały z pomocą projektantów wnętrz. Obecnie trwają prace remontowe poczekalni i w końcu października 2015 projekt zostanie wcielony w życie.

 

WYZWANIA
Negocjacje w grupach podczas warsztatów ze skazanymi - tworzenie wspólnego projektu na zasadzie kompromisów z myślą o wszystkich tych, którzy będą korzystali z poczekalni. Mediacja artystek Elizy Proszczuk i Kamili Szejnoch ze skazanymi pozwoliły rozwiązać problem. Trudności we wcieleniu w życie gotowego projektu - poczekalnia wymagała remontu cieknącego dachu za nim miałby nastąpić jej remont według przygotowanego projektu. Remont dachu wymagał dużych nakładów finansowych oraz odpowiednich warunków atmosferycznych w trakcie których można przeprowadzić prace. Dyrektor Aresztu był wstanie z finansować naprawę dachu dopiero z końcem sierpnia 2015 - to spowodowało przesunięcie realizacji

Projekt został sfinansowany dzięki Fundacji Sławek i współpracy z Dyrekcją Aresztu Śledczego Olszynka Grochowska. 

AUTORZY
Eliza Proszczuk
Kamila Szejnoch
współpraca Paulina Tumiel 

Warsztaty zostały przeprowadzone przez Elizę Proszczuk Kamilę Szejnoch i Pauline Tumiel

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

11.10.2015 godz. 21:35 - 21:35

Eliza Proszczuk, Kamila Szejnoch
województwo: mazowieckie
00-182, Warszawa, Dubois 7
elizapro@gmail.com

Miejsce wydarzenia
Areszt Śledczy Warszawa GrochówPrezentacja
Liczba odsłon: 2072
11.10.2015