Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Biblioteka dla seniora, czyli co senior w bibliotece może…

„Biblioteka dla seniora, czyli co senior w bibliotece może…” to autorski projekt Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej skierowany do seniorów 50+. Na nasz projekt realizowany od 2010 r. do dziś składa się kilka działań: warsztaty komputerowe, zajęcia doszkalające z IT, warsztaty fotograficzne, rękodzielnicze, spotkania według zgłaszanych potrzeb, projekt „Aktywne lato seniora 50+” oraz Poniedziałkowy Klub Seniora.

W projekcie inspirujemy się nawzajem, ale głównym motorem działania były: potrzeba stworzenia oferty dla ludzi starszych z Wieliczki i okolic, zagospodarowanie ich wolnego czasu, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i cyfrowemu, integracja, poszerzanie wiedzy seniorów i umożliwienie realizacji ich pasji, ale przede wszystkim zaangażowanie seniorów w życie społeczne.

EDUKACJA MEDIALNA
W projekcie staramy się wykorzystywać tzw. nowe media, aby przyzwyczajać do nich starszych i poszerzać ich wiedzę na ten temat. Kształtujemy też umiejętność świadomego, krytycznego i selektywnego korzystania ze Śródków społecznego przekazu. Oprócz kursów komputerowych prowadzimy zajęcia doszkalające z obsługi Internetu (portale społecznościowe, zagrożenia w Internecie, zakupy przez Internet). Na wszystkich zajęciach używamy prezentacji multimedialnych i filmów szkoleniowych.

PROJEKT
„Biblioteka dla seniora…” obejmuje kilka działań przygotowanych z myślą o seniorach. Na warsztatach komputerowych seniorzy zapoznają się z komputerem i Internetem (zajęcia bezpłatne). W ramach Klubu Aktywnego Seniora przez cały rok prowadzimy zajęcia w kilku blokach: z IT, o fotografii, warsztaty rękodzielnicze i spotkania według zgłaszanych potrzeb. Każdy z seniorów wybiera zajęcia, w których chce brać udział. KAS wspiera również inicjatywy klubowiczów. Kolejna działalność – „Aktywne lato seniora 50+” to projekt realizowany przy wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka oraz Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego. Zajęcia w ramach projektu prowadzone były w wakacje. W każdy poniedziałek seniorzy mieli możliwość wysłuchania wykładów z rożnych dziedzin wiedzy oraz otrzymania wejściówki na jedną z wybranych form rekreacji: basen, siłownię, aerobik, masaż. Poniedziałkowy Klub Seniora to kontynuacja „Aktywnego lata seniora”, będąca odpowiedzią na zainteresowanie zajęciami w czasie wakacji. W ramach projektu seniorzy mogą korzystać z wykładów oraz basenu.

GRUPY DOCELOWE/METODY/MEDIA
W projekcie pracujemy z około 150-osobową grupą seniorów. Uczestnicy projektu sami wybierają zajęcia i warsztaty, w których chcą uczestniczyć. Pracujemy przy użyciu rożnych metod: prowadzimy warsztaty, giełdę pomysłów, wykłady z rożnych dziedzin wiedzy, pokazy filmowe. Nasze zajęcia opierają się na wykorzystaniu nowych mediów: uczymy obsługi komputera i Internetu, w czasie wykładów prowadzący posługują się prezentacjami multimedialnymi.

EFEKTY
Najważniejsze osiągnięcie to grupa seniorów, którzy kształtują z nami rzeczywistość – my dajemy im nowe możliwości, a oni je wykorzystują; a także integracja seniorów, zwrócenie uwagi społeczeństwa na to, jak ważną grupę społeczną stanowią właśnie seniorzy, promowanie efektywnego sposobu spędzania czasu, zmniejszenie wykluczenia cyfrowego. Dzięki naszym działaniom seniorzy posiedli wiedzę, przełamali bariery, wyszli z domu, spotkali się z innymi. Widać też u nich większe zaangażowanie w życie społeczne, chęć dalszej pozaformalnej edukacji.

FINANSOWANIE/PARTNERZY
Projekt finansowany jest ze środków własnych biblioteki oraz z dotacji zgodnie ze statutem. Na działania Poniedziałkowego Klubu Seniora, który stanowi integralną część projektu, otrzymaliśmy dofinansowanie od Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka. Dzięki współpracy z naszymi partnerami mamy możliwość poszerzania oferty. Zajęcia odbywają się w CER, które oferuje seniorom basen za 1zł, dzięki naszym partnerom – Centrum Tańca ReAkcja oraz Szkole Sztuk Walki – powstały grupy jogi i tai chi dla seniorów. Zajęcia dla naszych seniorów prowadzi za darmo np. Klub Fotograficzny.

WYZWANIA
Wyzwaniem były dla nas następujące działania: stworzenie oferty dla ludzi starszych, zagospodarowanie czasu wolnego osobom 50+, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i cyfrowemu, integracja, wspieranie edukacji osób dorosłych, poszerzanie wiedzy seniorów i umożliwienie realizacji ich pasji, zaangażowanie seniorów w życie społeczne. Początki były trudne. Projekt zaczęliśmy od warsztatów komputerowych. W miarę rozbudowywania oferty zaczęły wzrastać koszty, dlatego poszukaliśmy partnerów akcji, dzięki czemu udało się nam je obniżyć. Staramy się również prowadzić wymianę barterową z firmami i instytucjami.

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

1.1.2012 - 30.12.2012

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce
województwo: małopolskie
32-020 Wieliczka, ul. Żwirki i Wigury 2
biblioteka@biblioteka.wieliczka.eu
www.biblioteka.wieliczka.eu

Miejsce wydarzenia
Wieliczka
województwo: małopolskie


Liczba odsłon: 3973
09.10.2015