Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Skansen na dłoni

Jak smakują szczodraki? Gdzie w chałupie jest tragarz? Jak wygląda praca na krosnach tkackich? Mogli to sprawdzić uczestnicy warsztatów dotyczących kuchni regionalnej, architektury drewnianej i hafciarstwa, które odbyły się w Parku Etnograficznym w Tokarni w związku z projektem „Skansen na dłoni” realizowanym przez Muzeum Wsi Kieleckiej w ramach III edycji Akademii Orange. Dzieci rozwiązywały zagadki dźwiękowe, słuchały opowieści etnografa i odkrywały przepisy na zapomniane kieleckie przysmaki.

Parki etnograficzne mają niezwykły interaktywny potencjał – można tu poczuć kulturę wszystkimi zmysłami: wsłuchać się w ludowe pieśni, dotknąć skrzydeł wiatraka, zasmakować chleba ze smalcem, zobaczyć, jak wyglądały odświętne stroje, i powąchać ziół suszonych nad piecem. Dlatego postanowiliśmy stworzyć warsztaty dla dzieci, dostosowane także do potrzeb dzieci niewidomych i niedowidzących.

 
PROJEKT
Celem projektu było opracowanie integracyjnej ścieżki edukacyjnej pozwalającej na prowadzenie warsztatow dla 10-osobowych grup złożonych z dzieci z dysfunkcjami wzroku oraz ich rówieśnikow. Powstały trzy scenariusze warsztatów (kuchnia regionalna, architektura drewniana, hafciarstwo), do których stworzone zostały specjalne pomoce dydaktyczne (między innymi wielkoformatowa książka kucharska, miniatura Chałupy z Gęsic w skali 1:25 wraz z audiodeskrypcją, serwetki do nauki ściegów i zgadywania obrazków, duże krosna tkackie oraz ścieżki dźwiękowe do każdego z tematów). Innowacyjność projektu polegała między innymi na tym, że scenariusze i materiały zostały opracowane tak, by można było łatwo dostosować przebieg warsztatów do potrzeb różnych grup odbiorców – gościliśmy przede wszystkim osoby z dysfunkcjami wzroku, ale z zajęć korzystały również dzieci upośledzone, uczniowie kieleckich szkół oraz przedszkolaki. Część zadań dawała równe szanse widzącym i niewidzącym uczestnikom (na przykład odgadywanie wyhaftowanych obrazków czy rozpoznawanie dźwięków ze ścieżek muzycznych towarzyszących zajęciom). Zależało nam na integracji i przyjaznej atmosferze, sprzyjającej swobodnej dyskusji, odkrywaniu ciekawostek związanych z kulturą ludową i wsłuchiwaniu się w opowieści etnografa.
 
GRUPY DOCELOWE/MEDIA
W bezpłatnych warsztatach udział wzięły niewidome i niedowidzące dzieci z Kielc i okolic zrzeszone w Polskim Związku Niewidomych, podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Kielcach, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach, wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie oraz uczniowie okolicznych szkół i przedszkoli. Niezwykle pomocne przy realizacji projektu okazało się narzędzie umożliwiające tworzenie i edycję dokumentów online przez wiele osób w różnych miejscach, lecz w tym samym czasie, czyli Google Docs. Usprawniło ono przepływ informacji między etnografami, osobami odpowiedzialnymi za scenariusze, zatrudnionym na potrzeby projektu konsultantem ds. osób z dysfunkcjami wzroku oraz naszymi partnerami.
 
EFEKTY
Mimo że warsztaty odbywały się w stuletnim ośmioraku, w otoczeniu zabytkowych eksponatów i przy dźwiękach trzaskającego w piecu ognia, istotnym elementem projektu były korzyści, ktore niosą współczesna technika i media. Dzięki współpracy muzealnych etnografów oraz Radia Kielce, stworzone zostały także trzy ścieżki muzyczne do każdego z warsztatów. Na każdej znaleźć można dźwiękowe zagadki, opowieści oraz ludowe przyśpiewki. Projekt zamykała wystawa zdjęć, dzięki czemu jego cele i przesłanie dotarły do szerokiej publiczności.
 
FINANSOWANIE/PARTNERZY
Projekt został zrealizowany w ramach III edycji Akademii Orange prowadzonej przez Fundację Orange. Partnerami projektu byli: Polski Związek Niewidomych, Pracownia Edukacyjna „Mysz Polna” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 2 w Kielcach. Ogromne było także wsparcie grupy Małych Ekspertów (niewidomych i niedowidzących dzieci), którzy ocenili konspekty zajęć, nanosząc swoje uwagi. Szeroka współpraca sprawiła, że projekt był wiarygodny i został zauważony przez lokalne media.
 
WYZWANIA
„Skansen na dłoni” wymagał od pracowników Muzeum Wsi Kieleckiej zaangażowania, zmuszał do spojrzenia na muzeum z innej perspektywy, przejścia wyboistymi ścieżkami bez otwierania oczu i zmierzenia się z przeszkodami, ktore codziennie pokonują niewidome dzieci. Wybuchy śmiechu, zaskoczenie na twarzach uczniów, dociekliwe pytania z ich strony oraz kolejne wspólne przedsięwzięcia (inicjowane tym razem przez najmłodszych) dają nam pewność, że wielogodzinne uzgadnianie harmonogramu, rozpalanie w piecu o szóstej rano i kilkanaście prób pieczenia szczodraków nie poszły na marne.
 
Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

1.1.2012 - 30.12.2012

Muzeum Wsi Kieleckiej
województwo: świętokrzyskie
25-025 Kielce, ul. Jana Pawła II 6
poczta@mwk.com.pl
www.mwk.com.pl

Miejsce wydarzenia
Muzeum Wsi Kieleckiej
województwo: świętokrzyskie


Liczba odsłon: 1158
08.10.2015