Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Podchody pod PRL

Interaktywna lekcja multimedialna „Podchody pod PRL” to innowacyjny projekt upowszechniania wiedzy na temat najnowszej historii Polski będący połączeniem multimedialnego nauczyciela i przewodnika oraz przestrzennej gry miejskiej. To fascynująca podróż przez pół wieku historii Polski w przestrzeni Nowej Huty – pierwszego socjalistycznego miasta, miejsca szczególnego ze względu na jego mieszkańców, historię i kulturę.

Najnowsza historia Polski jest tą dziedziną historii, której w szkołach ze względu na rozległy program nauczania poświęca się najmniej czasu i uwagi. Tymczasem zespół Muzeum PRL-u, realizując różnego rodzaju projekty, wielokrotnie mógł się przekonać, jak wielka jest potrzeba prezentowania tej historii w sposób atrakcyjny, interaktywny, skondensowany, a przy tym charakteryzujący się wysoką jakością. Organizując m.in. gry przestrzenne, symulacyjne lub interaktywne lekcje, zauważyliśmy, jak dużą popularnością się one cieszą i jak bardzo skuteczną formę edukacji stanowią. Uczestnicy podkreślali, że skorzystali z nich znacznie więcej niż z typowej lekcji historii, opartej na wykładzie i pracy z podręcznikiem. Forma bowiem zachęcała ich do pełnego zaangażowania się w projekt. Bazując na tym doświadczeniu, widząc ogromne zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy, po raz kolejny pragnęliśmy wyjść mu naprzeciw.

 
EDUKACJA MEDIALNA
Edukacja medialna to dla nas wykorzystanie nowoczesnych, multimedialnych środkow przekazu w celu upowszechnienia wiedzy na temat najnowszej historii Polski w sposób atrakcyjny i przystępny.
 
PROJEKT
Multimedialna lekcja po Nowej Hucie „Podchody pod PRL” to atrakcyjna forma przedstawienia historii PRL-u. W ciągu półtoragodzinnego spaceru ulicami Nowej Huty uczestnicy zapoznają się z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach Polski po 1945 r. O kolejnych dekadach, gospodarce, społeczeństwie i kulturze PRL-u opowiadają najlepsi polscy historycy a świadkowie historii wzbogacają materiał prawdziwymi anegdotami. Całość ilustrowana jest bogatym materiałem archiwalnym – zdjęciami i ujęciami filmowymi, a także utworami piosenek. Urozmaiceniem i pomocą w utrwaleniu wiedzy są zadania zawarte w „Karcie zadań”, wraz ze słowniczkiem pojęć oraz kalendarium. Dzięki takiemu nietypowemu połączeniu poznawanie historii Polski staje się niezwykłą przygodą. Pierwsza faza projektu polegała na stworzeniu scenariusza lekcji. W jego skład wchodziło opracowanie zagadnień, nagranie ekspertów i świadków historii oraz wymyślenie trasy lekcji. Tak przygotowany materiał został zmontowany oraz zwizualizowany (przy pomocy materiałów archiwalnych, zdjęć itd.). W ten sposób powstała wersja próbna, ktorą przetestowali uczniowie z partnerskiego liceum.
 
GRUPY DOCELOWE
Praca nad projektem zakładała współpracę z młodzieżą licealną. Młodzi ludzie byli pierwszymi testerami próbnej wersji lekcji i po uwagach, ktoóre sformułowali, lekcja została zmodyfikowana i przystosowana do ich potrzeb. Grupą docelową projektu są uczniowie szkół licealnych i gimnazjalnych.
 
EFEKTY
Rezultat projektu to poszerzenie wiedzy uczestników projektu (ponad 500 osób) na temat najnowszej  historii Polski. Dodatkowym efektem jest wzbogacenie oferty kulturalno-edukacyjnej Nowej Huty, promocja oraz upowszechnianie wiedzy na jej temat. Spacerując ulicami Nowej Huty w czasie lekcji, uczestnicy poznają najważniejsze informacje dotyczące historii tej dzielnicy, założeń jej budowy, a także architektury. Dzięki temu wykreowany zostaje pozytywny wizerunek tego miejsca, bogatego w walory kulturowe i historyczne. Jest to zarazem walka ze stereotypem Nowej Huty jako dzielnicy niebezpiecznej, nudnej i brzydkiej.

FINANSOWANIE/PARTNERZY
Projekt został sfinansowany z dotacji Akademii Orange oraz ze środków własnych Muzeum Historii Polski. Partnerem było XI Liceum Ogólnokształcące w Nowej Hucie.
 
WYZWANIA
Trudnością okazało się pozyskanie materiałów (fotografii, archiwalnych nagrań filmowych) do materiału audiowizualnego, tak abyśmy mogli go udostępniać na wolnych licencjach. Agencje i instytucje posiadające te materiały podeszły bardzo nieufnie i niechętnie nawet do zaproponowanej przez nas licencji Creative Commons BY-ND-NC. Problem ten wynika z faktu, że naprawdę niewielka ilość zasobów dotyczących historii jest dostępna w ramach otwartych zasobów.
 
Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

1.1.2012 - 30.12.2012

Muzeum PRL-u, Krakowski Oddział Muzeum Historii Polski
województwo: małopolskie
31-934 Kraków, os. Centrum E-1
muzeumprl@muzhp.pl
www.muzprl.pl

Miejsce wydarzenia
Nowa Huta
województwo: małopolskie


Liczba odsłon: 1036
07.10.2015