Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Fajne Radio Internetowe

Fajne Radio Internetowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach zostało stworzone dla młodych i przez młodych. To miejsce, gdzie studenci i uczniowie próbują swoich sił przed mikrofonem i zdobywają pierwsze dziennikarskie szlify. Radio, które integruje lokalną społeczność, informuje o sprawach ważnych dla regionu, przekazuje wiedzę o zadaniach i roli samorządu. Profesjonalny sprzęt, doświadczeni dziennikarze, kilkudziesięciu wolontariuszy i współpracowników. Całodobowy program nadawany przez siedem dni w tygodniu.

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego stawia na media. Ma stronę internetową, regionalny portal, telewizję internetową, swój profil na Facebooku, wydaje gazetę. Najmłodszym medialnym „dzieckiem” Urzędu jest FRI – Fajne Radio Internetowe. Uruchomione w kwietniu 2011 r. zostało pomyślane jako miejsce, gdzie młodzież zaczyna swoją przygodę z mediami. Żadne inne medium w regionie nie oddaje w tak dużym stopniu decyzji o kształcie programu w ręce młodych ludzi, którym ten program jest w ogromnej większości dedykowany.

 
EDUKACJA MEDIALNA
W Radiu FRI goszczą uczniowie na specjalnie przygotowanych dla nich lekcjach edukacji medialnej, które prowadzą pracownicy radia. Uczniowie zapoznają się z funkcjonowaniem radia i specyfiką pracy dziennikarzy radiowych. Dla większości z nich jest to pierwszy kontakt z mediami. W okresie wakacji redakcja FRI prowadzi warsztaty dziennikarskie dla studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych pt. „Wakacje w Radiu FRI”.
 
PROJEKT
Radio ma charakter muzyczno-informacyjny i gra całodobowo. W ramówce, obok serwisów informacyjnych, proponuje szereg audycji tematycznych: kulturalnych, muzycznych i publicystycznych. Można go słuchać przez stronę internetową www.fri.net.pl albo po zainstalowaniu odpowiednich dla platformy Windows, Linux i MAC programów. Radia można też słuchać za pomocą urządzeń mobilnych, na przykład telefon,ów komórkowych. Oprócz swojej strony internetowej FRI ma profil na Facebooku i kod QR. Radio realizuje specjalny program wolontariacki. W jego ramach młodzi ludzie uczą się zdobywać informacje, pisać teksty, robić sondy uliczne i oswajają radiowy mikrofon. Większość z nich realizuje własneaudycje. Nauka odbywa się poprzez praktykę. Pod okiem doświadczonych dziennikarzy młodzież samodzielnie przygotowuje materiały dziennikarskie. Uczestniczy też w konferencjach prasowych i różnego typu wydarzeniach. Młodzi współpracownicy radia są także korespondentami z wydarzeń sportowych.
 
GRUPY DOCELOWE
Projekt radia internetowego skierowany jest głównie do studentów i licealistów świętokrzyskich uczelni oraz szkół. Zespół redakcyjny pozostaje jednak otwarty na współpracę z każdym, kto wykaże się chęcią do pracy i zaangażowaniem w powierzone zadania.
 
EFEKTY
W radiu młodzi ludzie nabywają umiejętności obsługi programu do montażu dźwięku, dyktafonów i innego sprzętu radiowego, w tym stołu radiowego i konsoli mikserskiej. Uczestnicząc w akcjach, doskonalą umiejętności pracy w grupie, zdolności organizatorskie, uczą się pisania komunikatów prasowych, zasad kontaktów z mediami i korzystania z Internetu jako źródła informacji. Przekazywana jest im wiedza dotycząca współczesnych mediów, gatunków dziennikarskich, a także prawa prasowego i praw autorskich. Do dyspozycji studentów i uczniów są różnego rodzaju materiały edukacyjne, książki, nagrania itp. Redakcja Radia FRI jest świętokrzyskim koordynatorem akcji „Bookcrossing – uwolnij książki!”, społecznej ogólnoświatowej formy popularyzowania czytelnictwa. „Bookcrossing” to ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Książki krążą z rąk do rąk. Pozostawiane w miejscach publicznych, czekają na nowych czytelników. Redakcja FRI m.in. stworzyła trzy własne półki bookrossingowe i z jej inspiracji powstają kolejne.
FRI współpracuje ze środowiskiem akademickim, szkołami, instytucjami kultury w regionie, między innymi  z portalami CK Sport i Student.kielce.pl, Studenckim Kołem Naukowym „Societas”, Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej przy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach.
 
FINANSOWANIE
Projekt finansowany jest w całości z budżetu wojewodztwa świętokrzyskiego.
 
WYZWANIA
By pozyskiwać nowych wolontariuszy lub praktykantów, redakcja FRI podejmuje liczne działania związane z poszerzaniem oferty programowej radia, a także zwiększaniem ilości interaktywnych lekcji medialnych. Praca w tym zakresie zadań wymaga pełnej otwartości na nowe, ciekawe pomysły oraz dogłębnej analizy możliwości ich realizacji. Kreatywność, innowacja, świeżość umysłu, a także z uwagi na pracę zespołową – kompromis są to niezbędne narzędzia, ktorymi posługuje się redakcja, stając przed wyzwaniami codziennej pracy.
 
Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

31.12.2011 godz. 23:00 - 29.12.2012 godz. 23:00

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
województwo: świętokrzyskie
25-516 Kielce, al. IX Wieków Kielc 3
kancelaria@sejmik.kielce.pl
www.sejmik.kielce.pl

Miejsce wydarzenia
województwo: świętokrzyskie


Liczba odsłon: 746
07.10.2015